21.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Як зростуть тарифи на «комуналку»

Інтерактивний калькулятор від «УП» допоможе порахувати, наскільки зростуть ваші персональні витрати на електроенергію, газ, воду та опалення Українська правда, п’ятниця, 6 березня

«Наша амбітна і всеосяжна програма реформування сектору енергетики, розпочата в 2014 році, знаменує собою рішучий розрив з минулим», — такими пафосними словами починається енергетична частина Меморандуму між Україною і МВФ, який є у розпорядженні «УП».

Чому підняття тарифів на комунальні послуги під час фінансової кризи — це саме та реформа, яку так потребує крана?

Низькі тарифи чи тарифи, що не забезпечують собівартість послуг і покриваються за рахунок держави, яка змушена дотувати збиткові енергетичні компанії, є уособленням радянського слова «неефективність».

Наразі тарифи на газ для населення в Україні є одними із найбільш низьких у Європі. Наприклад, у Польщі 1 тис. кубометрів імпортного газу обходиться споживачеві приблизно у $700.

В Україні — до $90.

Доведення тарифів до ринкового рівня зменшить тиск на бюджет і розміри субсидіювання та стимулюватиме споживачів до заощадження. А розумна політика підтримки малозабезпечених не призведе до соціального вибуху.

Вперше тарифи уряд підняв ще в 2014 році. Ключова мета нинішнього підвищення цін, яке буде набагато відчутнішим, прописана у Меморандумі із МВФ. Це — фінансове оздоровлення «Нафтогаза України», який є хронічно збитковим. Зараз збитковість НАКу становить 3,1% від ВВП країни, який за прогнозами Мінфіну, цього року становитиме 1,85 трлн грн.

Саме скрутне фінансове становище компанії, яку усі енергетичні експерти називають «чорною дірою» українського бюджету, було ледь не головною темою для дискусій під час роботи в Україні місії МВФ. Учасники переговорів довгий час не могли дійти згоди стосовно того, як саме будуть підвищені тарифи. У підсумку зупинилися на компромісному варіанті — тарифи на газ зростатимуть поступово.

«Протягом останніх чотирьох років вартість газу для побутових споживачів змінювалася несуттєво. Ця ціна на сьогоднішній день складає приблизно 1300 грн за тисячу «кубів «. Вартість газу, який закуповується «Нафтогазом» за рахунок реверсу або з Росії, становить 6000 тис. грн.

Крім газу, який закуповується на зовнішніх ринках, «Нафтогаз» використовує газ українського походження, який вже давно не коштує 350 грн, про які всі говорять. Собівартість за останні чотири роки істотно зросла. Крім того, потрібно враховувати вартість транспортування, податки і ренту, які платить «Укргазвидобування», — каже міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.

Чому для нинішнього уряду таким важливим є питання закриття дефіциту держмонополії? Річ у тім, що «Нафтогаз» є порочним замкненим колом, через яке (в тому числі) відбувається інфляція.

Як це виглядає в житті? Населення сплачує за комунальні послуги (газ, гарячу воду, яка виробляється на теплостанціях, електроенергію, яку виробляють газові ТЕЦ і т. п.) менше, ніж вони насправді коштують.

«Нафтогаз» продовжує купувати дорогий ресурс у Росії та Європі. Виходить, що його видатки на купівлю сировини більше, ніж доходи, які він отримує за газ при нинішніх комунальних тарифах.

Дефіцит змушена покривати держава. В держбанках збільшується капітал за рахунок випуску урядом облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Їх фактично у примусовому порядку викуповують держбанки, які монетизують облігації через НБУ і видають кредити «Нафтогазу». Іншими словами це — легалізована емісія грошей в країні. Наслідки всім відомі — зростання цін на все і вся, девальвація гривні.

Ще один приклад такої залежності наводить Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕтаКУ).

«Населення оплачує лише 21,3% фактичних витрат на виробництво, передачу та постачання електричної енергії. У зв’язку з цим роздрібні тарифи на електричну енергію для непобутових споживачів (бізнесу) завищені. У результаті постійно збільшується кінцева ціна на всі їх товари та послуги. Таким чином населення все одно оплачує собівартість електроенергії через ціни товарів», — наводить приклад регулятор на своєму сайті.

Звісно, населення природно виступає проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Платити більше не хоче ніхто. Але, на жаль, ніхто не розуміє, що цю уявну «економію» сповна з’їдає споживча інфляція.

«У поточному році ми профінансували дефіцит «Нафтогазу» в обсязі 110 млрд грн. У 2015 році ми передбачаємо трикратне скорочення цього показника — до 32 млрд грн. Ця дотація буде скорочена за рахунок підвищення тарифів до ринкових розцінок, — повідомив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк в інтерв’ю РБК-Україна.

Стратегічна ж мета уряду — до 2017 році позбутись дефіциту «Нафтогазу» зовсім.

«Фінансове оздоровлення НАК «Нафтогаз України» є ключовою метою програми. Для цього ми вживатимемо рішучих заходів з підвищення тарифів для населення, поліпшення рівня оплати і зниження видатків з метою скорочення дефіциту «Нафтогазу», — йдеться в меморандумі.

Які саме і наскільки подорожчають комунальні послуги вже цього року?

Перше рішення стосувалося зростання цін на електроенергію.

26 лютого Нацкомісія (НКРЕКП) підвищила тарифи на електроенергію в п’ять етапів. З яких перші два відбудуться вже в цьому році — у квітні та вересні. Також буде повністю змінена логіка тарифікації. Зараз діє тарифна сітка в залежності від обсягу споживання.

Для домівок, які не мають електроплит для приготування їжі, «пороги» складають 150 та 800 кВт на місяць. Із електроплитами — 250 та 800. Тепер тарифна «сітка» буде для всіх однакова. Мінімальний тариф зможуть платити лише ті, хто споживає не більше 100 кВт.

Наступний поріг буде до 600 кВт. Для деяких споживачів тут криється найбільша небезпека — тих, хто зараз споживає понад 600, але намагається вкластись в норму до 800 кВт на місяць (наприклад, використовують для підігріву води бойлер, або електроприлади для додаткового опалення взимку). Після 600 кВт тариф зросте для них найбільше — одразу в 4,5 разів.

Щоб ви могли осягнути все це на особистому прикладі, ми створили інтерактивний калькулятор. Спочатку виберіть свій режим споживання (є електроплита чи ні), далі введіть суму, яку ви сплатили, наприклад, останнього місяця (подивіться в квітанції або спробуйте приблизну цифру), та дізнайтесь, скільки вам коштуватиме електроенергія після двох етапів підвищення вже до кінця цього року.

Наскільки зростуть мої витрати на електрику до кінця року?

ЯК ЗАРАЗ: Зараз тарифи на електрику залежать від того електро- чи газова плита у вас вдома. Якщо електро, то при споживанні до 250 кВ/місяць, тариф складає 23,70 коп за один кВ/год. При споживанні від 250 до 800 кіловат — тариф 32,22 коп. Понад 800 — 134,04 коп.

ЯК БУДЕ: До 2017 українців чекає п’ть етапів підвищення тарифів, з яких два — вже до кінця цього року — у квітні і в вересні. Тариф буде один для всіх — незалежно, газова чи електроплита у вас встановлена. Зміниться і сітка тарифікації, яка теж буде єдиною для всіх споживачів. При споживанні до 100 кіловат на місяць до кінця року тариф складе 45,6 коп. за кіловат, при споживанні від до 100 до 600 кіловат — 78,9 коп, понад 600 кіловат — 147,9 коп.

Але є приємна новина й для електроспоживачів, що споживають наднормово. Мова про двофазні лічильники. Звичайно, вони коштують разів у п’ять-десять дорожче від звичайних, але дозволяють тарифікувати спожиту у нічний час електроенергію зі знижкою 70%. Регулятор зробив власникам таких лічильників «пільгу» — паралельно з рішенням про підвищення тарифів він збільшив цю знижку до 50%. Мабуть, тільки так домогосподарства, де є бойлер чи які використовують активно інші потужні електроприлади, зможуть укластись у нову сакральну норму в 600 кВ.

Третього березня НКРЕКП підняла також тарифи на газ для населення. У 2014 році вони вже зросли на 60%. Зараз зростуть у декілька разів, але, що найголовніше, — повністю зміниться, як у випадку з електроенергією, тарифна сітка та принципи тарифікації.

Зараз для приватних домогосподарств, де газ використовують для опалення, тариф залежить від річного обсягу споживання. Якщо за рік виходить менше 2500 тис. Куб. м, то тариф складає 1,089 грн за куб (якщо немає лічильників — 1,197 грн). Якщо до 6000 тис куб. на рік — 1,788 (та 1,965) грн, вище — 3,645 (4,011) грн.

Тепер діятиме одна ціна, незалежно від обсягу споживання — 7,2 грн за куб. Але в період опалення (півроку — з листопада по 30 квітня) перші 200 кубів будуть тарифікуватись по 3,6 грн за одиницю.

Наскільки зростуть витрати на газ для приватних будинків?

витрачаю на місяць ___________ куб. м. газу, що коштує гривень _____

отже, збільшення витрат становить гривень

 на газ

* Модель розрахована за умови наявності лічильника обліку газу для приватних будинків, які зараз вкладаються в річну норму споживання 2500 тис куб. м газу на рік.

ЯК ЗАРАЗ: Тариф залежить від річного об’єму споживання. Для домогосподарств, які мають лічильники і не перевищують ліміт 2500 куб. м на рік, тариф становить 1,089 грн за кубометр, до 6000 куб. м — 1,788 грн, понад 6000 тис. — 3,645 грн. Тарифи для домівок, що не мають лічильників дещо вищі.

ЯК БУДЕ: Буде єдина ціна для домівок, які використовують газ для опалення та приготування їжі — 7,188 грн за один кубометр. Але в зимовий період з 1 жовтня по 30 квітня перші 200 куб. м газу тарифікуются по 3,6 гривень за куб. м. Зауважте, що більшість приватних будинків витрачають на рік 2-3 тис. куб. м газу (в опалювальний сезон — 600-700 куб. за будинок площею 100-150 кв. м).

Зазвичай приватний будинок взимку використовує 600-700 куб. м. газу щомісяця. Тож головна порада таким домогосподарствам: перехід на твердопаливні котли, які працюють на дровах, наприклад.

Окрім приватних споживачів, зросте тариф і для теплокомуненерго — у 2,2 рази до 2934 грн. за тис. куб. м.

Того ж дня регулятор схвалив рішення про підняття тарифів на опалення в багатоквартирних будинках. Загалом він встановлюється для кожного підприємства в регіонах окремо — і іноді сильно відрізняється. Але середньозважений тариф на тепло для населення зросте на 71,8%, або на 224,5 грн/Гкал — до 537,2 грн/Гкал (без ПДВ).

«Ми узгодили протягом останніх тижнів усі зміни в тарифах для того, щоб отримати згоду Ради директорів МВФ щодо надання Україні кредитної лінії. Усі наші заходи узгоджені із МВФ та мають на меті лише одне — покращення фінансового положення держмонополії. Таке підвищення тарифу повністю покриє собівартість виробництва теплової енергії», — розповів голова НКРЕКУ Дмитро Вовк.

Наскільки зростуть мої витрати на опалення?*

Зараз в місяць сплачую гривень _____
витрати зростуть до _____ гривень

на опалення

ЯК ЗАРАЗ: Для тих, у кого є лічильники на теплову енергію, тариф складає 312 грн/Гкал, в кого немає — 9,22 грн/кв.м (тільки в період опалення).

ЯК БУДЕ: Нацкомісія регулювання енергетики і компослуг з 1 квітня підвищила середньозважений тариф на тепло для населення із 312 грн/Гкал (без ПДВ) на 71,8% — до 537,2 грн/Гкал (без ПДВ).

*ВАЖЛИВО: Це саме середньозважений тариф по всіх теплокомуненерго країни. Для кожного підприємства регіону він встановлюється індивидуально і іноді дуже різниться від середнього показника. Для «Київнерго» сьогодні тариф становить 375 грн/Гкал з ПДВ — близький до середного. Попередньо можна очікувати, що для споживачів «Київнерго» він зросте приблизно до 644 грн/Гкал, включаючи ПДВ.

Офіційного рішення по підвищенню тарифів на гаряче водопостачання поки що немає, хоча воно не за горами. Ми візьмемо на себе сміливість прорахувати ймовірне зростання. Так, в структурі собівартості підігріву води на прикладі «Київенерго» частка газу складає майже 44%. Оскільки тариф для теплокомуненерго зросте в 2,2 раза, то можна розраховувати на те, що найближчим часом гаряча вода подорожчає приблизно на 60% (дані доволі умовні).

Наскільки зростуть мої витрати на гарячу воду?*

Зараз витрачаю на гарячу воду ___________ гривень на місяць.

Витрати зростуть до _________ гривень

на горячу воду

ЯК ЗАРАЗ: За умови, якщо в квартирі встановлені сушки для рушників підключені до системи гарячого водопостачання, тариф складає зараз 25,10 грн/куб. м.

*ЯК БУДЕ: Офіційного рішення по підвищенню тарифів на гаряче водопостачання поки що немає, але відомо, що, наприклад, в структурі собівартості підігріву води на прикладі «Київенерго» частка газу складає майже 44%. Оскільки тариф для теплокомуненерго вже підвищено з 1 квітня в 2,2 раза, то можна розраховувати на те, що ближчим часом гаряча вода подорожчає приблизно на 60% (дані попередні).

Що далі? Тарифи зростатимуть.

У 2016 році тарифи на електроенергію будуть підвищені в два етапи. На 2017 рік запланований ще один.

По газу та інших складових ЖКГ поки що графіку немає. Проте міністр енергетики Володимир Демчишин порадив українцям вже займатися енергозбереженням — почати утеплювати стіни, поміняти котли та встановити лічильники опалення, щоб зменшити суми в платіжках.

«Ми очікуємо, що підвищення тарифів призведе до того, що населення стане економити та робити усе можливе, аби зменшити обсяги споживання енергоресурсів. Ми вже обговорюємо з потенційними кредиторами надання фінансової допомоги задля проведення заходів із енергозбереження. Також сподіваємось, що ця реформа призведе до модернізації ЖКГ. Наразі вже декілька міжнародних фінансових організацій обговорюють можливість надати кредити на ці заходи», — розповів «УП» Володимир Демчишин, міністр енергетики та вугільної промисловості.

Що стосується малозабезпечених, то для них вже розроблений механізм субсидіювання. Другого березня парламент вніс зміни до бюджету, в яких сума дотацій населенню збільшена на 12,5 млрд грн — до 24,4 млрд грн саме через різке підвищення тарифів вже у цьому році. Залишилось побачити, як субсидії будуть працювати на практиці, адже вже не раз чиновники говорили, що контроль за їх наданням буде суттєво посилений. Допомогу від держави отримуватимуть тільки ті, кому вона конче необхідна.

До кінця року ви, швидше за все, почнете платити за електроенергію, опалення, гарячу воду та газ більше на — гривень у місяць.