02.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Соцстрах: тимчасова непрацездатність

Людмила БОНДАРЧУК, директор Вишгородської міжрайонної виконавчої дирекції ФСС з ТВП

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 р. №77-VІІІ вніс зміни до Закону № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». У зв’язку з цим у страхувальників виникає багато питань відносно деяких нюансів розрахунку та оплати листків непрацездатності.

Згідно із ст. 24 Закону України № 1105, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам відповідно до страхового стажу в таких розмірах:
— 50 % середньої заробітної плати — застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3-ох років;
— 60 % сер. з/пл. — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 3-ох до 5-ти років;
— 70 % сер. з/пл. — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5-ти до 8-ми років;
— 100 % сер. з/пл. — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років;
— 100 % середньої заробітної плати — застрахованим особам, які віднесені до 1-3 категорій осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Бухгалтери підприємств звертаються до нас із питанням відносно оплати перших п’яти днів лікарняного за рахунок коштів підприємства, адже до «Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації» № 439 від 06.05.2001 р. зміни внесені не були. Пріоритетним у даних випадках є закон.
Відповідно до ст. 26 Закону № 1105, допомога по вагітності і пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 % середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу. Але, за ч. 4 ст. 19 вказаного вище закону, застраховані особи, які впродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку (за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування) мають страховий стаж менше 6-ти місяців, мають право на допомогу по вагітності та пологах, виходячи з нарахованої зарплатні, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище 2-кратного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
Також введені обмеження при наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності для застрахованих осіб, які мають страховий стаж менше 6-ти місяців протягом 12-місячного періоду (ст.19.ч 4.1), в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
Звертаємо вашу увагу, що в Законі «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796 скасовано норми ст. 23: компенсації та пільги громадянам, віднесеним до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено 4 зону. У зв’язку із вищенаведеними змінами листки непрацездатності по вагітності і пологах особам, віднесеним до 4 категорії, видаються на загальних підставах, тобто тривалістю 126 календарних днів.
Акцентуємо увагу страхувальників, що визначено граничні строки набуття права на матеріальне забезпечення — звернутися за його призначенням слід не пізніше 12-ти місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки по вагітності і пологах, смерті застрахованої особи.
Повідомляємо, що втратив чинність Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240, яким передбачалось оздоровлення застрахованих осіб. У Законі № 1105 оздоровлення не передбачено. Так само не передбачено і надання новорічних подарунків дітям застрахованих осіб.