29.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Про що домовилися в Мінську: заяви і документи «нормандської четвірки»

14

Джерело: ТСН

«Нормандська четвірка» провела в ніч на 12 лютого одні з найбільш важливих переговорів у сучасній історії Європи.
Петро Порошенко, Ангела Меркель, Франсуа Олланд і Володимир Путін протягом 17 годин за закритими дверима вирішували, як припинити війну на Донбасі. Що відбувалося в переговорній – невідомо, відомий лише підсумок: сторонам вдалося домовитися про припинення вогню на Донбасі.
Про що домовилися
Бойовики та українські військові повинні припинити вогонь опівночі 15 лютого. Після цього сторони почнуть відведення важкого озброєння – таким чином, щоб «зона безпеки» становила від 50 до 140 кілометрів.
Також бойовики і військові повинні обмінятися полоненими у форматі «всіх на всіх». На це було виділено 19 днів з моменту підписання документів. Крім того, Президент України Петро Порошенко заявив, що була досягнута домовленість про звільнення з російського полону Надії Савченко. Зараз з цього приводу очікуються пояснення російської сторони.
Також, згідно з підсумками переговорів, Україна проведе конституційну реформу в інтересах жителів Донбасу і забезпечить амністію для всіх громадян, які брали участь у бойових діях. ОБСЄ, зі свого боку, повинна стежити за режимом припинення вогню і за виведенням з України всіх іноземних озброєнь, формувань, техніки і найманців.
Які документи підписали
Результатом багатогодинної зустрічі «нормандської четвірки» в Мінську став підписаний «Комплекс заходів щодо виконання мінських угод». В доповнення до основного документу була прийнята декларація, в якій зазначено, що лідери схвалюють «Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод», прийнятих і підписаних 12 лютого 2015 року.
Головні пункти «Комплексу заходів»:
1. Негайне і повне припинення вогню в Донецькій і Луганській областях, яке має розпочатися в 00 годин 00 хвилин (київський час) 15 лютого;
2. Виведення усіх іноземних збройних формувань і найманців з території України під наглядом ОБСЄ;
3. Початок діалогу про проведення місцевих виборів на Донбасі;
4. Обмін всіх заручників в зоні українського конфлікту має бути здійснений за принципом «всіх на всіх» не пізніше, ніж на п’ятий день після відводу важких озброєнь;
5. Сторони повинні забезпечити безпечний доступ, доставку, зберігання та розподіл гуманітарної допомоги;
6. Забезпечити помилування і амністію шляхом введення в чинність закону, що забороняє переслідування і покарання осіб у зв’язку з подіями, що мали місце в окремих районах Донецької і Луганської областей України;
7. Визначення модальностей повного відновлення соціально-економічних зв’язків, включаючи соціальні перекази, такі як виплата пенсій та інші виплати;
8. Проведення конституційної реформи в Україні із набуттям чинності до кінця 2015 року нової Конституції, яка передбачає ключовим елементом децентралізацію, а також прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей;
9. Інтенсифікувати діяльність Тристоронньої Контактної групи, в тому числі шляхом створення робочих груп щодо виконання відповідних аспектів Мінських угод. Вони будуть відображати склад Тристоронньої Контактної групи.
Реакція після переговорів
Фінальний документ за підсумками переговорів підписували не президенти, а «контактна група», до якої увійшли представники самопроголошених «ДНР» і «ЛНР». Це означає, що представники погодилися з тим, що вирішили лідери чотирьох країн. Олланд і Меркель прокоментували угоду дуже стримано.
Президент Франції Франсуа Олланд вважає, що досягнуті в Мінську домовленості стали полегшенням для Європи. Він підтвердив, що в Мінську сторонам вдалося виробити «глобальну» угоду з ряду спірних питань.
Він додав, що для врегулювання конфлікту «належить виконати ще багато роботи, але є реальна можливість поліпшити ситуацію в Україні».
Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Путіну довелося натиснути на бойовиків на Донбасі, щоб вони погодилися на припинення вогню в зоні конфлікту. Меркель також зазначила, що не має ілюзій у зв’язку з підсумками переговорів у Мінську, і попередила, що для досягнення миру в Україні залишається багато перешкод. Вона сказала, що для досягнення миру в Україні залишається «дуже, дуже багато роботи», але тепер «для нас є проблиск надії».
Президент України Петро Порошенко заявив, що переговори в «нормандському форматі» проходили напружено і Україні висувалися ультимативні умови. «Це було непросто, і фактично нам виставляли всякі неприйнятні умови, відходи, зливи. Ми не пішли на жодні ультиматуми і чітко проявили позицію, що припинення вогню має відбутися без попередніх умов», – сказав Президент України.
Думка політологів
Мінські переговори щодо ситуації на Донбасі завершилися позитивно, але не допомогли остаточно врегулювати військовий українсько-російський конфлікт. Таку думку висловив у коментарі ТСН.ua політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач. «Нормандська четвірка» в Мінську на найвищому рівні розглядала питання, що входять в компетенцію тристоронньої контактної групи, тобто питання досить технічного характеру, зазначив Горбач. Тим не менш, він вважає, що результат тривалих переговорів можна назвати позитивним.