02.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Межигірський монастир увійде до Держреєстру нерухомих пам’яток України

2

Зліва — направо: представники Міністерства культури України — зав. сектором набуття правового режиму об’єктів та територій, пов’язаних з охороною нерухомої культурної спадщини Яків Діхтяр і заступник начальника управління — начальник відділу управління охорони нерухомої культурної спадщини Богдан Моця; представник Київської Патріархії — протоієрей Віталій Клос (доктор церковно-історичних наук, професор, завідувач кафедри церковної історії, проректор з наукової роботи Київської православної богословської академії УПЦ КП); президент БФ «Покоління» Валерій Виговський; старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Всеволод Івакін (кандидат історичних наук); завідувач відділу краєзнавства Київського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Управління культури Київської ОДА Олена Бреяк

Влас. інф.

Благодійний фонд «Покоління» має намір відновити зруйнований Межигірський Спасо-Преображенський монастир, заявляє президент фонду Валерій Виговський.
«Межигірський монастир має славну історію… На жаль, на сьогоднішній день не залишилося жодної монастирської споруди, і для сучасного українця «Межигір’я» — помпезна резиденція колишнього президента, — сказав він 22 січня ц. р. на прес-конференції в агентстві «Інтерфакс-Україна». — Віримо, що спільними зусиллями Межигірський монастир буде відновлено. Звісно, зараз іде війна, і в країні складне економічне становище. Але ми повинні розуміти, що значення пам’яток такого масштабу для підняття духу та відродження державності вкрай важливе!»
На незабудованій (тобто майже готовій для археологічних досліджень) території Межигір’я є шари бронзової доби, трипільської культури, часів Київської Русі. Межигірський монастир — символ козацької слави України, тут знаходили спокій відомі запорожці. У 18 столітті вироби межигірської фаянсової фабрики були відомі по всій Європі; у 20-х роках ХХ ст. у фаянсовому технікумі викладав знаменитий Михайло Бойчук з учнями.
На конференції обговорили шляхи і перспективи відновлення монастиря та відповіли на запитання ЗМІ. Найближчим часом міністром культури буде підписано наказ про внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України пам’ятки археології — садиби колишнього Межигірського Спасо-Преображенського монастиря. Статус пам’ятки археології унеможливить захоплення, приватизацію або продаж заповідної землі.