29.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Розплата за самообман

Віталій НЕДАШКІВСЬКИЙ, районний лікар-нарколог (Записав Ігор ПАВЛЮК)

Дзвінок на радіо «Шансон»: «Дорога редакціє. Я п’ю, курю, вживаю всі види наркотиків. займаюся безладним сексом. Благаю, підкажіть, чим іще урізноманітнити своє життя?»
Як не сумно усвідомлювати, але природа нашого щастя дуже прозаїчна, вірніше, хімічна. Відчуття задоволення життям – не що інше, як складний ланцюг біохімічних процесів. Керують ними особливі речовини — «гормони настрою». Вони виробляються в головному мозку, причому не тільки в людей, а й у тварин.
Основні речовини, що впливають на наш настрій, — ендорфіни.
Якщо у людини достатньо ендорфінів, вона сповнена сил, енергії, оптимізму і почуває себе щасливою. Якщо мало — стає апатичною. Ендорфіни виробляються при інтенсивному фізичному навантаженні, у стані закоханості, бажаної вагітності, сміху, під дією ультрафіолету та холоду (закалювання та сонячні ванни); коли ви отримуєте позитивні емоції, робите будь-що з любов’ю.
Згадаймо перший дзвінок, першу зарплату, вигра, приїзд родичів, зустріч однокласників тощо. Як ми себе почували? А якщо ти посадив дерево, виростив сина, побудував дім — позитивні емоції дуже сильно впливають на наш стан і зберігаються на все життя.
Це все треба заслужити, заробити, знайти — тоді щастя – справжнє і довговічне, та ще передається нашим близьким. Тоді виробляються гормони радощів і настрою.
Але їх недостатньо через лінощі, малоактивний спосіб життя, і це може спонукати до прийому штучних та синтетичних речовин. Деякі наркотики (опіати, наприклад) діють на нервову систему подібно. Але це — штучне щастя, незаслужене, короткочасне і викликає страшну хворобу — наркоманію. Це — плата за обман самого себе. Плата страшна: ломки, скалічене життя собі та близьким, втрата всього та всіх і ніякого бажання творити, працювати, займатися справою, щоб отримати справжнє задоволення. А навіщо? Якщо можна просто вколотися і забутися. Це — фейк, марево, і за них розплата — страшна смерть.
Бога, організм, самого себе не обдуриш. Опіати заміщують ендорфіни, і вони перестають вироблятися в нашому організмі. Як наслідки — стрес, депресія, що спонукають до вживання наркотиків та розвитку залежності від них. Замкнуте коло, яке дуже важко розірвати, але вихід є… І знайти його допоможе лікар-нарколог.