05.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

На посту — цілодобово

kashka

Христина РУЗАМ
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»

Із 1993-го День Збройних Сил України відзначається щорічно 6 грудня — в день ухвалення в 1991 році Закону України «Про Збройні Сили України». Привітання Президента, урочистості, вручення нагород, концерти — такий формат цього професійного свята нинішнього року дещо змінено, через бойові дії на Сході країни. Чим живе сьогодні Вишгородський військовий комісаріат, наш кореспондент дізнавався у т. в. о. районного військового комісара.

Старший прапорщик Сергій Кашка розповів чимало цікавого.
Не секрет, що розвал Збройних Сил України позначився і на військкоматах. Рік тому із двох десятків штатних працівників залишилось лише чотири: один військовий і три службовці.
Та 19 березня 2014 р. вступив у силу указ в. о. Президента України Олександра Турчинова від 17.03.2014 № 303 «Про часткову мобілізацію» — і до Вишгородського військового комісаріату призвали ввосьмеро більше осіб. Пізніше у зв’язку з виконанням поставлених завдань декого перевели до війська — серед них і військовий комісар, полковник Микола Прибора. Тож нині у райвійськкоматі працівників ушестеро більше, ніж минулого року. Чотири п’ятих із них — військовослужбовці, що ведуть облік резервістів віком до 60 років (зміни у Законі про військовий обов’язок і військову службу підняли вікову планку) та добровольців.
Активність старшого покоління — середня, та є серед них і добровольці-громадяни інших держав, яким доводиться відмовляти, бо, за законом, зброю можна довірити лише громадянам України. Більш активних добровольців — молодих і середнього віку — оформлюють до війська короткостроковим контрактом на проходження військової служби та направляють у військові частини (зокрема, у 11 і 25 територіальні батальйони «Київська Русь»). Беруть не всіх, основні вимоги — стан здоров’я і відсутність судимості (а такі прибувають до військкомату, але можуть бути призвані лише при загальній мобілізації).
Із 17 березня ц. р. відбулось три хвилі часткової мобілізації (друга — 05.05 за Указом в. о. Президента № 454, третя — 21.07 за Указом Президента № 607). Кожна хвиля тривала півтора місяця, тобто впродовж 45 діб від дня введення в дію Указу. Звільнення зі служби буде після оголошення Президентом демобілізації.
Це стосується і тих військовослужбовців строкової служби, яких було призвано навесні чи восени 2013-го, — вони продовжують нести службу там, куди їх призначає Україна. Змінами від 25.07 № 1614-VII до закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію призупинено звільнення у запас у встановлений термін.
Верховний Головнокомандувач — Президент України Петро Порошенко повідомив, що Українська армія не обійдеться лише контрактною службою. Щорічний призов поки що не поновлено, та юнаків 1989-1996 рр. нар. у райвійськкоматі двічі оглянули — призовна і медична комісії — надали їм необхідну інформацію і звітували про це у Міноборони.
На запитання про ротацію військових, які перебувають у зоні бойових дій (АТО), Сергій Кашка відповідає, що це — компетенція Генштабу, Міноборони. І додає: «Чимало повернулось із зони бойових дій за станом здоров’я, зокрема через поранення, контузію, каліцтво. Є загиблі, по району їх уже шестеро, вишгородців — двоє, та ще один, Микола Чердловський, із Дніпропетровська, що одружився у Вишгороді, — його ховатимуть у рідному місті».
У Вишгородському райвійськкоматі ведуть облік і соціально-побутових проблем у родинах військовослужбовців, які воюють у зоні АТО, доповідають у штаб, створений при РДА. А також обліковують на території міста і району транспортні засоби, що, при необхідності, вилучають і постачають до війська: за три хвилі часткової мобілізації було відправлено вісім одиниць — КамАЗи, МАЗи, бортові вантажівки для перевезення речей, харчів, боєприпасів тощо.
Ця організаційна та паперова робота має проводитися дуже ретельно, щоб нічого не переплутати, все розкласти по категоріях, систематизувати. Працівникам військкомату, буває, доводиться трудитися і у позаробочий час. А черговий на вул. Ю. Кургузова, 5 відповідає за тел: (04596) 54-345, бо на посту — цілодобово.
P. S. У цей день грамоти Вишгородської районної адміністрації, Вишгородської районної ради та подяки Вишгородського міського голови отримали 16 працівників Вишгородського районного військового комісаріату.