24.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Що таке абонентська плата за послуги з постачання теплової енергії?

Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання послуги з постачання теплової енергії.

Зокрема, абонентська плата включає такі витрати:
– укладення договору про надання комунальної послуги;
– здійснення розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами;
– нарахування та стягнення плати за спожиті комунальні послуги;
– обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку теплової енергії (у разі їх наявності).

У зв’язку із затвердженням Постанови КМУ від 8 вересня 2021 р. № 1022 (далі ПКМУ 1022) затверджено зміни, що вносяться до Постанови від 21 серпня 2019 р. № 830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії», 04.10.2021 року на офіційному веб-сайті Вишгородської міської ради  було опубліковано публічний індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії.

Плата за абонентське обслуговування нараховується всім споживачам, з якими укладений індивідуальний договір про надання послуги (населенню, бюджетним установам, організаціям та іншим споживачам).

Звертаємо увагу на те, що граничний розмір плати за абонентське обслуговування залежить від законодавчо встановленого на відповідну дату розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Тобто розмір плати за абонентське обслуговування може змінюватися тільки за умови зміни законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму.

Розрахунок абонентської плати проведено відповідно до Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» зі змінами та доповненнями та враховуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України №808 від 21 серпня 2019 року «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами»

Законом України від 03.12.2020 № 1060 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» не передбачено розроблення та затвердження методики розрахунку плати за абонентське обслуговування. Враховуючи це, виконавець комунальної послуги самостійно визначає розмір плати за абонентське обслуговування, враховуючи граничний розмір та складові витрат, встановлені постановою КМУ №808. Вимог щодо затвердження такої плати органами влади або місцевого самоврядування станом на сьогоднішній день на встановлено.

З якого часу нараховується абонентська плата?

З часу укладання нового договору (відповідно до обраної моделі договірних відносин) згідно із ЗУ “Про житлово-комунальні послуги”, тобто з 04.10.2021 року.

Кому саме вона нараховується?

Плата за абонентське обслуговування нараховується усім споживачам в будинку (населення, бюджетні та інші установи). Споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуги або у разі відключення (відокремлення) його квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого теплопостачання та постачання гарячої води. (п. 39 Правил надання послуг з постачання гарячої води).

Плата за абонентське обслуговування затверджується внутрішнім наказом по підприємству та визначається виконавцем комунальних послуг за їх фактичними витратами у розрахунку на 1 абонента/міс. Тобто плата за абонентське обслуговування розраховується не за обсяги спожитих послуг, а в розрахунку на 1 абонента та виставлятиметься як окремий платіж.

Плата за абонентське обслуговування не є комунальною послугою, тому, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами» від 21.08.2019 р. № 808, держава регулює  її граничний рівень, який з  01.11.2022 р. становить  36,88 грн.

Комунальним підприємством «Вишгородтепломережа» Вишгородської міської ради  встановлено плату за абонентське обслуговування Наказом директора  №109/1 від 28.10.2022 року і становить на 1 особовий рахунок (помешкання) споживача з 01.11.2022 року – 29,28 грн.

Що таке вузол комерційного обліку теплової енергії?

Вузол комерційного обліку теплової енергії  (тепловий лічильник у багатоповерховому будинку) – вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під’їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Що таке обслуговування вузла комерційного обліку тепла?

Згідно Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування вузлів обліку – це огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.

Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з:

  •  плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
    •  плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
    Враховуючи вищезазначене, виключення частини коштів з нарахування абонентської плати за абонентське обслуговування можливе лише за умови внесення змін до чинного законодавства, а саме  до Постанови Кабінету Міністрів України №830 «Про затвердження правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» та нормативно-правових актів, що регламентують житлову-комунальну діяльність.

Якщо вузол комерційного обліку встановлений за кошти мешканців або департаменту ЖКХ або його обслуговування здійснює приватна фірма, чи можна не нараховувати дану плату?

Згідно з чинним законодавством, порядок обслуговування вузла комерційного обліку теплової енергії не залежить від права власності на вузол обліку, а залежить, зокрема від моделі договірних відносин відповідної комунальної послуги у багатоквартирному будинку. Нарахування будуть здійснюватись!

Чи залежить плата за абонентське обслуговування від обсягу споживання теплової енергії?

Розмір абонентської плати не залежить від кількісних показників спожитих комунальних послуг.

Звертаємо увагу, що витрати на абонентське обслуговування завжди були враховані у тарифах на теплову енергію, однак після змін у законодавстві витрати на абонентське обслуговування виведені в окремий платіж.

Адміністрація КП «Вишгородтепломережа» ВМР