24.07.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Козацький курган з’явився на Ірпені

Серед населених пунктів Вишгородського району село Демидів по праву вважається найстарішим. Саме на його території, зокрема, у фортеці-замку Городець, сини Володимира Великого — князі Ярослав Мудрий і Мстислав Хоробрий уклали мирний договір і цим поклали край братовбивчій міжусобній війні. Це відбувалося у 1026 році. Тобто, незабаром Демидову виповниться тисячу років. Село молодше за Вишгород всього на 80 років.
За тисячоліття свого існування Демидів, як ні жодне село району, переживав героїчні і трагічні сторінки історії, неодноразово був спалений, жителів вирізали, забирали в полон, але кожного разу село знову і знову відроджувалося.
Причина живучості криється в тому, що Демидів розташований на старовинному шляху з Києва до Чорнобиля і далі у Полоцьке князівство (Білорусь) аж до берегів Варязького (Балтійського) моря. Але найголовніше те, що село знаходилося на стратегічній переправі через річку Ірпінь. Цю переправу прикривала фортеця Городець. Тому і не дивно, що ірпінська заплава в усі часи була полем запеклих битв. Історія донесла нам свідчення про три найбільші битви на демидівській землі.
У 1320 році на Ірпені зійшлися військо литовського князя Гедиміна проти монголо-татарської орди. У запеклій січі литовці з русинами розгромили ординців з київськими колаборантами і таким чином поклали початок звільнення Руси-України від гніту монголів.
Остання велика битва відбулася на ірпінській поймі у 1941 році. Бетонні доти Київського укріпрайону 72 дні тримали оборону і відійшли 19 вересня лише після наказу командування фронту. Сотні вояків вермахту знайшли смерть на ірпінській заплаві, про що свідчить територія колишнього німецького цвинтаря у селі.
Але поміж цих подій є ще одна героїчна битва, про яку варто пам’ятати. У 1651 році у ході національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького на ірпінській переправі відбулася битва козацьких корпусів на чолі з полковниками Филоном Гаркушею та Антоном Ждановичем з литовсько-польським військом князя Януша Радзивілла. Ціною мужності і самопожертви сотень козаків наступ ворога на Київ було зупинено.
29 серпня у День пам’яті захисників Вітчизни демидівські активісти, шанувальники нашої історії, зокрема депутат сільської ради Володимир Костюченко, підприємець Олександр Мельниченко та інші за активної підтримки сільського голови Василя Дідка заклали капсулу з посланням наступним поколінням на місці майбутнього козацького кургану. Зокрема, сучасники закликали своїх спадкоємців нести в майбутнє пам’ять про ці героїчні події, бути справжніми патріотами з почуттям високої гідності і честі, найкращими синами та доньками Сучасної Європейської Держави Україна.
Місце кургану було освячене благочинним ПЦУ отцем Миколою, а гості — представники від багатьох козацьких організацій, навіть були присутні козачата з «Межигірського Сокола», за старовинною традицією насипали курган своїми шапками. Опісля був пропахлий димком козацький куліш, катання на конях, спів народних пісень, тобто, захід відбувся у найкращих козацьких традиціях. До речі, серед гостей свята була й козачка Леся Гончар, внучка видатного українського письменника Олеся Гончара.
Найближчим часом ініціатори продовжать насипати курган, на вершині якого буде встановлено козацький Хрест. Пам’ятний знак добре проглядатиметься з автодороги Київ-Овруч, а значить і зупинятимуться подорожні.
Влас. інф.