31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Чого чекати на місцевих виборах

Верховна Рада прийняла законопроект № 3485, яким остаточно змінила правила гри місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня по всій країні. 
Українці обиратимуть депутатів сільських, селищних, міських, районних та обласних рад, а також очільників своїх громад.
Законопроектом передбачено внесення змін у всі книги Виборчого кодексу. До нововведень потрібно звикнути всім: і кандидатам, що прагнуть отримати довгоочікуваний депутатський мандат, і виборцям, оскільки навіть бюлетень матиме абсолютно новий формат.
Отже, чого чекати на місцевих виборах?
Вибори депутатів у місцевих радах, де кількість виборців від 10 тисяч і більше, відбуватимуться за системою пропорційного представництва за відкритими партійними виборчими списками, в народі — список. Парламентарі фактично відмінили мажоритарку, окрім населених пунктів до 10 тис. виборців. 
Тепер перед кандидатами, які планували йти до ради шляхом самовисування, стоїть непростий вибір — обрати політичну силу. З точки зору розвитку партійного будівництва — це, однозначно, позитивне нововведення, адже тепер партії повинні брати на себе відповідальність за кандидатів, яких прийняли у свої лави. Таким чином, можливо збільшиться контроль за окремими недобросовісними кандидатами та їх діями чи бездіяльністю. З іншого боку, є вірогідність втрати самостійності кандидатів за прийняті рішення, які можуть диктувати згори.
Вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (громад до 10 тис. виборців) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах. Простіше кажучи — за «мажоритаркою». У кожному  окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.
Висування на сільського, селищного, міського голову можливе і партією, і самовисуванням. Тут народні обранці дали можливість обирати — чи йти під стягами політичної партії, чи йти самовисуванцем. Цікаво, хто врешті переможе — рейтингові національні партії чи самостійні місцеві еліти.
Для кандидатів особливо актуальне питання щодо одночасного балотування. Воно можливе, але в окремих випадках:
— особа може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі не більше ніж у два рівні місцевих рад;
— особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших єдиних одномандатних виборчих округах;
— особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови (міста до 75 тис. виборців), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати до відповідної сільської, селищної, міської ради та/або до відповідної обласної ради;
— особа, висунута кандидатом на посаду міського голови (75 тис. і більше виборців), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати тільки до відповідної міської ради.
Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради визначається відповідно до кількості виборців:
— до 10 тис. виборців — 22 депутати;
— від 10 тис. до 30 тис. виборців — 26 депутатів;
— від 30 тис. до 50 тис. виборців — 34 депутати;
— від 50 тис. до 100 тис. виборців — 38 депутатів;
— від 100 тис. до 250 тис. виборців — 42 депутати;
— від 250 тис.. до 500 тис виборців — 54 депутати;
— від 500 тис. до 1 млн виборців — 64 депутати;
— від 1 млн до 2 млн виборців — 84 депутати;
— понад 2 млн виборців — 120 депутатів.
Парламентарі також затвердили нову форму бюлетеня. Відтепер потрібно поставити позначку навпроти політичної партії, яка найбільш імпонує, а також за бажанням вказати номер обраного кандидата у списку партії. Якщо виборець забуде написати номер кандидата, він автоматично підтримає весь список партії.
Введено також поняття «імперативний мандат».  Він закріплює процедуру дострокового відкликання депутатів.
Прохідний бар’єр партії — 5%. Виборчу квоту залишили на рівні 25%.
Закон забороняє проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів (крім матеріалів передвиборної агітації, виготовлених за рахунок виборчого фонду). Тепер однозначно зменшиться кількість так званих кандидатів-«гречкосіїв».
Зміни передбачають також можливість для людей, які живуть не за місцем реєстрації або не мають реєстрації, проголосувати на місцевих виборах. Для зміни виборчої адреси виборець має подати звернення до органу ведення Державного реєстру виборців за новим місцем проживання з 1 липня по 10 вересня включно. Особисто/через уповноважену особу/через сайт drv.gov.ua з використанням електронного підпису.
Ця новела Виборчого кодексу дійсно спрощує та лібералізує процедуру зміни виборчої адреси, проте так само «дарує» нові юридичні «можливості» для «кандидатів-парашутистів» суттєво покращити свій відсоток підтримки додаткового електорату без суттєвих фінансових витрат. Я сподіваюсь, що виборці в Україні більш свідомі і країні вдасться уникнути масових змін адрес голосування.
Потрібно бути пильними, як ніколи, як кандидатам, так і виборцям. Зараз всім необхідно детально проаналізувати зміни до Виборчого кодексу та розпочинати підготовку до виборчих перегонів. Кандидатам — вже працювати над програмами, формуванням професійної команди та документів для реєстрації, а виборцям — включати критичне мислення, аналізувати обіцянки кандидатів та завчасно переглянути форму бюлетеня, адже в день виборів буде складно розібратися.
Марина МЕЛЬНИЧЕНКО,
директор Політико-правової консалтингової групи

Експерти Political and legal consulting group підготували замітку з датами, які обов’язково треба запам’ятати кандидатам:
—Виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня виборів — 5 вересня 2020 року.
— З 15 вересня по 24 вересня 2020 — необхідно провести конференції обласних організацій по висуванню кандидатів.
— З 15 вересня по 24 вересня — подання документів для реєстрації кандидатів.
— З 15 вересня по 29 вересня — рішення ТВК про реєстрацію кандидатів.
— Наступний день після прийняття рішення про реєстрацію кандидатів — початок агітаційного процесу.
— До 9 жовтня 2020 — утворюються ДВК.
— До 22 жовтня 2020 — реєстрація спостерігачів.
— 23 жовтня 2020 о 23 год 59 хв — завершення агітаційного процесу.
— 24 жовтня 2020 — день тиші.
— 25 жовтня 2020 — день виборів.
— До 3 листопада 2020 — ТВК встановлює підсумки для голосування.