01.04.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Українці освоюють космос

Валентина ЧИСТЯК

ФОТО — автор

12 квітня, у День космонавтики, святкові заходи відбулися у багатьох музеях і планетаріях України. У столиці згадали і про День працівників ракетно-космічної галузі, 80-і роковини з дня народження Юрія Гагаріна. У Київському планетарії до 30 квітня триватиме виставка дитячих робіт «Космічні фантазії». А у Вишгородській центральній районній бібліотеці відбувся захід, підготовлений її працівниками та ветеранськими організаціями міста.

Старше покоління, свідки першого польоту людини в космос і всіх наступних, ділилися своїми спогадами з молоддю — учнями ВРГ «Інтелект» та Вишгородської ЗОШ № 1. Разом вони ще раз ніби пережили той далекий день 12 квітня 1961 року, коли на кораблі «Восток-1» із космодрому Байконур стартував перший космонавт планети Юрій Гагарін.

Його політ тривав 1 годину 48 хвилин. «Це була надзвичайно важлива і значима подія для всього Радянського Союзу і для кожного з нас. Люди гуртом виходили на вулиці і не стидалися сліз радості», — розповів полковник у відставці, учасник бойових дій Іван Чертков.

У 60-70-і роки минулого століття молодь та школярі марили космосом, зазначила Меланія Білько — колишня вчителька фізики Вишгородської школи № 2. Її учні не лише знали в обличчя кожного космонавта, виготовляли моделі космічних кораблів, а й підтримували зв’язки з першою жінкою-космонавтом Валентиною Терешковою, яка навіть допомогла багатодітній родині однієї з учениць отримати квартиру. Тоді День космонавтики відзначали як велике свято — концертами, випускаючи в небо голубів, що знаменувало дружбу всіх націй і народів.

«Послідовники Сергія Корольова — академіка, видатного інженера і вченого в галузі ракетно-космічних систем, який відкрив дорогу людству до космосу і став справжнім «батьком» цієї галузі в колишньому СРСР, зробили ще багато відкриттів. Але у 1990-і роки, з розпадом держави, ця спадщина була втрачена, — продовжила розповідь Анна Кабаненко зі Спілки радянських офіцерів. — Рукописи Гагаріна, його особисті речі опинилися за кордоном. А згодом і польоти у космос почали здійснюватися на комерційній основі…»

Все це з інтересом слухали діти. Та головне, що прагнули викликати в учнівської молоді наступні виступаючі, — учасник бойових дій Микола Соколов, будівничий Київських ГЕС і ГАЕС Володимир Михайловський, учасники війни Геннадій Кир’янов, Галина Сидоренко, голова Вишгородської міської організації Спілки радянських офіцерів Анатолій Козак — це бажання готуватися до великих справ для розквіту Вітчизни. А для цього — старанно навчатись, займатися спортом, не боятися труднощів, товаришувати одне з одним і підтримувати у важку хвилину.

Саме такими були ті, хто розбудовував наш Вишгород, перетворюючи його із села у місто, ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, які стали на захист людства від «мирного атома». Такими були і підкорювачі космічного простору. Далі естафету приймати — молодим.

 

І не виключено, що хтось із присутніх того дня у бібліотеці стане великим вченим чи винахідником у космічній галузі. Адже ведуча заходу Галина Дмитренко назвала десятки прізвищ видатних українців, завдяки яким було освоєно космос. Це Костянтин Ціолковський, Сергій Корольов, Павло Попович, Леонід Каденюк, Юрій Кондратюк, Михайло Янгель, Олександр Шаргей та ін. Сподіватимемось, що цей список продовжуватиметься…