03.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

В Україні — дифтерія

На превеликий жаль, проте досить очікувано (через низький рівень охоплення щепленнями) в Україні почали хворіти на дифтерію. Зафіксовано вже четвертий підтверджений випадок.
ЗВІДКИ береться ДИФТЕРІЯ?
Збудник дифтерії — коринебактерія — може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Передається повітряно-крапельним шляхом, рідше — через предмети побуту, якими користувався хворий. Інкубаційний період захворювання — від 3 до 10 днів.
ЯКІ СИМПТОМИ ХВОРОБИ?
Перші симптоми дифтерії нагадують ангіну: підвищення температури, біль у горлі, ускладнення дихання та ковтання, осиплість голосу. Одна із головних ознак — наліт на уражених інфекцією органах, зазвичай — мигдалинах.
Перші 2-3 дні захворювання наліт — білого кольору, але з часом стає сірим або жовто-сірим. Якщо хворий спробує його видалити — утвориться рана, яка почне кровоточити, але через деякий час на цьому місці знову з’явиться сіро-білий наліт.
При дифтерії з’являється специфічний запах з рота, збільшуються лімфатичні вузли та набрякає слизова оболонка носоглотки.
ЯКІ УСКЛАДНЕННЯ ВИКЛИКАЄ ДИФТЕРІЯ?
Хвороба може призвести до блокування дихальних шляхів, міокардиту (пошкодження серцевого м’яза), ураження нервової системи (параліч дихальних м’язів), інфекційно-токсичного шоку, нефрозонефриту.
ЯК ЗАХИСТИТИСЬ?
Єдинний спосіб профілактики — вакцинація. І щеплюватись потрібно не тільки дітям, а й дорослим!
Для профілактики дифтерії використовують комплексну вакцину. Тобто захистить вона не тільки від дифтерії, а й від кашлюка та правця (АаКДП, АКДП), або ж від дифтерії і правця (АДП, АДП-м).
Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як із ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Вони використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.
Вакцинація АКДП (АаКДП) здійснюється у 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).
ПРОТИПОКАЗАНня
ДО ВАКЦИНАЦІЇ
Традиційно вакцинацію не проводять, якщо: гостре захворювання, що супроводжується вищою за 38,5 °С температурою; була серйозна алергічна реакція на попередню дозу вакцини чи є алергія на один із компонентів вакцин; проводиться хіміотерапія, вживаються великі дози стероїдних гормонів; при важкій імуносупресії (IV стадії ВІЛ-інфекції).
Вагітні, а також жінки, які годують грудьми, можуть вакцинуватися.
вартість ВАКЦИНУВАННЯ
Вакцинація у комунальних закладах охорони здоров’я проводиться безкоштовно.
Слід записатися на прийом до сімейного лікаря/терапевта, з яким укладена декларація. Під час консультації ви зможете поставити необхідні запитання про вакцини та щеплення, а також повідомите про реакцію на попередні щеплення, алергію на ліки чи їжу та курси/терапії, якщо ви їх проходите (хіміотерапія, гормональна тощо). Після цього отримаєте направлення на щеплення і вакцинуєтеся.
УВАГА: Мешканці, які не встигли укласти декларацію з сімейним лікарем, також зможуть вакцинуватись.
Тел: (04596) 25-444, реєстратура сімейної медицини.
Детальніше — на офіційному сайті http://vyshgorod.cpmsd.org.ua/