04.08.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Україна — медова країна!

Олексій СКОРОСТЕЦЬКИЙ, науковий співробітник ВІКЗ

Цілющі властивості меду відомі людині здавна. Пізнавши його приємний терпкий смак та відчувши в ньому подих квітучих садів та луків, в мить уявляєш себе на пасіці серед невтомних бджілок-трудівниць.

«,Бджола, – як стверджував великий німецький ботанік Даніель Мор, — це найкращий маленький друг у світі; це жива фабрика, що невпинно виробляє таку прекрасну у всіх відношеннях продукцію, яка, зважте, повністю придатна для вживання у тому вигляді, в якому ми отримуємо її від крилатої трудівниці, і в установлених температурних умовах зберігається тисячі років».

Цінність меду як харчового продукту загальновідома. Особливо важливо його вживати під час настання небезпеки масових простудних захворювань з наближенням епідемії грипу. Вчені стверджують, що в складі меду може бути до чотирьохсот природних хімічних сполук, які повністю задовольняють в них потребу людського організму.

З давніх-давен віск і мед був по суті ,,валютою“ Київської Русі, а в наш час Україна посідає перше місце в Європі та входить у п’ятірку найбільших експортерів меду в світі,- на що наполегливо звертає увагу відвідувачів директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко. Саме завдяки її далекоглядності та безпосередньої активної участі в травні 2018 року на території Музею гончарства було відкрито унікальну експозицію ,,Від бортництва до вуликового бджільництва“, яка стала улюбленим місцем активного відпочинку мешканців Вишгородщини, а особливо дітвори. Саме тут можна отримати цінну інформацію з історії розвитку вітчизняного бджільництва та особливостей життя медоносної бджоли; про цінність продуктів бджільництва як в харчовій, так і в медичній галузі.

Відрадно, що охочих долучитись до бджолярської справи стає все більше, природній інтерес та захоплення викликають бджолярські експонати і у дорослих, і у маленьких відвідувачів.

Найактивнішими допитливими учасниками різноманітних музейних заходів стали учні Вишгородської гімназії ,,Інтелект“, спеціалізованої школи ,,Сузір`я», технічного ліцею НТУ КПІ, Вишгородської ЗОШ 1-3 ступеня №1, учні шкіл Демидова, Лютежа, а також Києва. Під час занять діти також мали нагоду не лише почути захоплюючі розповіді про бджіл, але і ,,наживо“ побачити їх в ,,скляному“ вулику, виліпити із натурального бджолиного воску свічечку та отримати її в подарунок, продегустувати запропоновані сорти меду із улюбленими кондитерськими виробами.

Слід зазначити, що бортництво, як найдавніший промисел, а в подальшому ремесло стародавніх слов`ян, ще недостатньо висвітлюється в шкільних підручниках з історії, та і в науковій літературі загалом, тому матеріали експозиції допоможуть відвідувачам значно розширити уявлення про нього.

То ж запрошуємо всіх охочих, особливо школярів, до Заповідника на комбіновані уроки історії, географії, природознавства, літератури, позаурочні заходи та просто екскурсії, щоб глибше поринути в історію та матеріально-історичне надбання наших предків.