29.07.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

«Те саме трипілля…»

 Image00002

Інна КОСЯНЧУК, прес-служба Вишгородського історико-культурного заповідника

6 грудня 2018 р. у Музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника (ВІКЗ) Київський обласний археологічний музей презентував археологічну виставку «Те саме Трипілля…», яка стала завершальним заходом унікального науково-просвітницького проекту «Київщина археологічна».

До ВІКЗ завітали співробітники Київського обласного археологічного музею, представники Інституту археології НАНУ, учні 7-А класу Вишгородської ЗОШ №1 з класним керівником Міленою Гегельською. Також відбувся науково-методичний круглий стіл з тематики археологічних досліджень Київщини.

Виставку «Те саме трипілля…» презентував доктор історичних наук, завідувач науково-дослідної лабораторії археології Університету ім. Б. Грінченка Михайло Відейко. Він розповів, що сьогодні вперше представлено для ознайомлення громадськості унікальні матеріали цьогорічних археологічних розкопок у селі Трипілля.

Орієнтиром для розкопок стали записи і карти відомого дослідника, який знайшов сліди Трипільської цивілізації на Київщині, — Вікентія Хвойки. Це було 110 років тому. Цьогорічна експедиція досліджувала місця, зазначені В. Хвойкою, і знайшла місце з багатим археологічним матеріалом, серед якого — унікальні фрагменти посуду з мальованим і врізним орнаментом (4300-4200 рр. до н. е.) «Раніше такий посуд вважався привізним, але велика кількість його фрагментів з малюнками дозволяє зробити припущення, що його виготовляли самі трипільці», зауважив Михайло Відейко.

Також він надав колегам багато фахової інформації, пов’язаної з розкопками.

Під час круглого столу фахівці обмінялися думками та досвідом і висловили пропозицію продовжити проект «Київщина археологічна».

«2018 рік проходить під гаслом збереження культурної спадщини. Адже в цьому році багато ювілейних дат. Щоб знати, цінувати, зберігати і популяризувати археологічну спадщину, ми співпрацюємо в рамках міжмузейних програм над проектом «Київщина археологічна», де презентуються знахідки, результати досліджень археологічної спадщини, — зауважила директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

ДОВІДКА. Програма співробітництва між музеями Київської області в галузі збереження археологічної спадщини Київської землі «Київщина археологічна» започаткована в рамках Року культурної спадщини в Україні з нагоди 100-річчя створення Національної академії наук України. Ініціатор проекту — Вишгородський історико-культурний заповідник (ВІКЗ). Також ВІКЗ визначений експозиційною базою програми «Київщина археологічна». Академічну підтримку проекту здійснює Інститут археології НАН України

У рамках проекту, який тривав із травня по листопад 2018 року, відбулася низка міжмузейних заходів. Свої напрацювання, окрім Вишгородського історико-культурного заповідника, презентувала низка історико-культурних закладів. Своїм досвідом поділились, зокрема, Національний історико-культурний заповідник «Переяслав», Яготинський історичний музей та. інші. Метою програми була комунікація музеїв Київщини у галузі збереження археологічної спадщини Київської землі. Під час роботи проекту фахівці обмінялися досвідом у сферах краєзнавства, етнографії, мистецтвознавства та культурного менеджменту. А відвідувачі, які завітали на виставки, конференції, круглі столи, ознайомилися з унікальними археологічними матеріалами, які дали можливість глибше дізнатися про історію рідного краю.

Image00001

Image00003

Image00004