31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Переохолодження організму

cold

Ігор РИБЕЦЬ, провідний інспектор Вишгородського РВ ГУ ДСНС України у Київській області капітан служби цивільного захисту

Гіпотермія — це загальне переохолодження тіла, яке виникає коли організм не в змозі компенсувати втрату тепла. Температура тіла падає нижче 35°С, виникає серцева аритмія (порушення частоти скорочення серця), що може призвести до зупинки серця. До цього потрібно ставитись дуже відповідально. Симптоми можуть бути різні: сильне тремтіння, слабкість, сонливість, нечітка свідомість, уповільнене дихання, синюшність губів. В такому стані людина хоче зігрітися та випити гарячого напою. Якщо ви відчуваєте, що починаєте замерзати і не маєте поблизу місць, де можна зігрітись, виконайте ряд інтенсивних фізичних вправ: розмахування руками, ногами, по можливості зробіть коротку пробіжку, поприсідайте. При виконанні фізичних вправ, ви не дасте своєму організму втратити температуру тіла нижче 36°С. При купанні у відкритих водоймищах, ступінь і швидкість переохолодження залежить від температури води та адаптації організму до холоду. Тому слід пам’ятати , що купання у воді, яка має температуру нижче 15°С, може призвести до переохолодження організму та викликати серцеву аритмію, а в гіршому випадку — зупинки серця (при температурі тіла 26°С).

Як переохолоджується організм людини?

Тепла кров при переохолодженні швидко надходить до кінцівок рук та ніг, повертаючись до серця холодною. Внаслідок цього виникає озноб — це намагання організму виробити додаткове тепло і прискорити рух крові при використанні додаткової енергії організму. Людина починає відчувати слабкість. Далі, кров з серця поступає до внутрішніх органів, кінцівок та головного мозку вже набагато холоднішою за попередню. З кожним разом температура тіла стає все меншою і меншою. Відповідно притуплюється центральна нервова система інтенсивний рух, колективна робота і т.д. Але не слід забувати, що в цьому випадку кров з поверхневих органів повертається надто холодною.

Поки запас тепла у вас достатній, кров встигає нагрітись до нормальної температури і повертається у кінцівки. Однак, при подальшому охолодженні, організм вже не може справитись із зігріванням крові і тоді вмикається інший механізм – відключення (значне зменшення притоку крові до кінцівок). Кров зосереджується в “малому” крузі кровообігу (мозок, легені, серце, печінка).

Запам’ятайте: на холоді до 70 % тепла з тіла людини випаровується через голову. Саме тут максимальні втрати. Тож що б не мерзли ноги слід утеплювати голову. В протилежному випадку наступає третя стадія замерзання. Людина перестає тремтіти, їй стає “добре, “тепло”, приємно паморочиться голова, виникає бажання лягти і відпочити . Якщо таку людину будуть заставляти рухатись і навіть її тормошити, то результат може бути трагічним – холодна кров з кінцівок підступить до серця, легень, мозку.