29.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

«Вишгород: зв’язок часів»

Image00001

Виставка з такою назвою чекає поціновувачів старовини до 30 жовтня в Історичному музеї ВІКЗ (вул. Шкільна, 58)

Інна КОСЯНЧУК, прес-служба Вишгородського історико-культурного заповідника

Мистецькі заходи, приурочені до Дня міста, презентував Вишгородський історико-культурний заповідник. Так, 7 вересня у малій залі адміністративної будівлі картини відомих художників, раритетні історичні мапи та керамічні фантазії юних митців зібрали широкий загал громадськості міста й району.

Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко розповіла: «Унікальна виставка живопису творчої династії митців – заслуженого художника України, професора Національної академії образотворчого мистецтва України Генрі Ягодкіна та молодої художниці Тетяни Ягодкіної «Вишгород: зв’язок часів» — це 22 роботи, більшість яких створені під час пленеру у Вишгороді. Пан Генрі Ягодкін планує й надалі творити полотна, на які його надихнув Вишгородський край, унікальні краєвиди, історико-культурні ландшафти, котрі, до речі, не змінилися з часів Давньої Русі.

Вишгород має тисячолітню історію, що дійшла до нас у документальній спадщині. Тож сьогодні, окрім дуже цікавої виставки, ми презентуємо раритетні матеріали. Серед них – старовинні історичні карти, на яких зафіксовано Вишгород та історичну Київщину у різних статусах, надані ВІКЗ другом заповідника – меценатом, колекціонером, медальєром Дмитром Пірклом. Ці мапи ми також представляли і на виставках національного рівня. Зокрема, торік ВІКЗ їх презентував на спільній із Державним архівом Київської області виставці до 85-ї річниці з дня створення Київщини, а також на проекті «Забуте Межигір’я», присвяченому саме історичному Межигір’ю. Цього року їх бачили й гості виставки оригінальних поштових листівок кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. «Київські мотиви. Адреси і адресати, яка була презентована у Центральному державному архіві літератури і мистецтва України, що на території Софії Київської.

Також сьогодні презентуємо частину унікальних археологічних матеріалів, знайдених під час розкопок у нашому місті, – це результати роботи постійно діючої Вишгородської археологічної експедиції Інституту археології НАН України. А «Вишгородські фантазії» — це добірка керамічних робіт учнів дитячих художніх шкіл і художніх відділень шкіл мистецтв м. Києва. На сьогоднішньому святі присутні учні Вишгородської спеціалізованої школи «Сузір’я», які цікавиться історією свого краю».

Генрі Ягодкін пояснив, що виставка «Вишгород: зв’язок часів» — це невелика частина експозиції у галузі історичного живопису, у якій він працює досить давно: «Ми свідомі того, що у Середньому Подніпров’ї, де знаходиться Вишгород – історичне місто Давньої Русі, формувалась цивілізація орачів і гречкосіїв, миролюбна нація, звідси вийшли всі кращі винаходи людства — і колесо, і гончарний круг…

Гончарство — це перша ознака цивілізації, і ми маємо такі знахідки, і бачимо, що геометрія цих форм передалась аж до наших часів. Гончарство знайшло відображення у презентованих сьогодні роботах.

Також тут представлені декілька картин символічного спрямування, на яких зображені княгиня Ольга і майбутній славетний князь Святослав, а також Борис і Гліб.

Наша історія надзвичайно складна, наснажена різноманітними подіями, але в ній є об’єднуючий момент – ріка Почайна, яка несла свої води у Київ і витоки якої знаходяться у Вишгородській місцевості. Це, власне, і є природній, географічний осередок української історії, котрий потім мав бурхливе продовження».

Міський голова Вишгорода Олексій Момот зазначив: «Мені дуже приємно, що ми починаємо святкування Дня славетного міста Вишгорода саме з цієї чудової виставки, і що заслужений художник України презентує свої роботи саме тут. Вишгород – дуже красиве і значуще місто, і я впевнений, що воно буде джерелом натхнення для багатьох художників. Наше місто історичне і древнє, і разом з тим – дуже молоде, адже нині тут багато молоді.

Нині відзначаємо 50-річчя відтоді, як йому було присвоєно статус міста. Хочу всім побажати здоров’я, посмішок, любити своє місто і віддавати йому частинку душі, а воно віддячуватиме і надихатиме вас.

Дякую директору ВІКЗ, Владі Литовченко за те, що вона постійно з нами співпрацює, допомагає в організації низки заходів і робить це з особливим креативом».

Наукові працівники ВІКЗ Алла Плотнікова, Маргарита Чимирис і Василь Михальчук докладніше розповіли про розробки і здобутки заповідника та про експонати виставки. А виконавчий директор Київського регіонального відділення Асоціації міст України Гаррі Мартін зауважив, що сьогодні було почуто багато цікавого про славне історичне місто Вишгород. «Вересень — місяць міст України. Такі свята ще раз підкреслюють історичну цінність кожного з населених пунктів і змушують нас замислитись про сьогодення і майбутнє», — зазначив Гаррі Мартін. Він також вручив відзнаки Асоціації міст України вишгородцям, які роблять внесок у розбудову міста.

Цього дня Олексій Момот вручив подяки міського голови Генрі Ягодкіну, Тетяні Ягодкіній, Дмитру Пірклу і Владі Литовченко. Все це надало мистецьким заходам ВІКЗ особливої урочистості.

Втім, виставка «Вишгород: зв’язок часів» триває. Вона знаходитиметься в Історичному музеї ВІКЗ (вул. Шкільна, 58), і всі, хто завітає до музею, зможуть ближче ознайомитися з унікальними роботами. Триватиме виставка до 30 жовтня.

Image00002

Image00003

Image00004