09.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Курган юнкерів у селі Літки Броварського району

unker

Анатолій МИСЬКО, голова Вишгородської районної ради фізкультурно-спортивного товариства «Україна»

Нещодавно, за планом фізкультурно-спортивних та туристичних заходів Вишгородської районної ради ФСТ «Україна», група активістів товариства та ансамбль «Вівтар Вітчизни» здійснили похід до Кургану юнкерів у с. Літки, присвятивши цей похід Дню Незалежності України — підсумку віковічної української боротьби.

Історію про героїзм студентів Київської військової школи імені Богдана Хмельницького в часи Крутянської битви 1918 р. приховували у радянські часи, і тільки в 1996 році вона стала надбанням громадськості.

Місцеві мешканці з покоління в покоління передавали спогади про ці події — про те, як наприкінці січня до села увійшов загін молодих українських вояків. Мешканці села охоче їх прийняли і розмістили по хатах — на вулиці лютував мороз.

Цей загін юнкерів після закінчення увечері Крутянського бою, не встигши сісти у відступаючі крутянські вагони, в ніч із 29 на 30 січня вирушив пішки до Києва через село Семиполки. 3-го лютого через 4 дні досягли с. Літки (115 км).

Загін муравйовців догнав їх у цьому селі. Там же в нері­вному бою переважна більшість юнкерів загинула. їх розстріляли, закатували та порубали російські нападники-мурав’йовці*, а кільком захопленим у бою і зв’язаним захисникам України муравйовці шаблями повідрубували голови. Імена цих героїв не збереглись. Але пам’ять про їхню безмежну відданість честі, славі та відданності Україні буде жити в серцях багатьох поколінь українців.

Із архівних даних: у селі Літки Броварського району під Курганом із козацьким хрестом покоїться прах 24-ох юнкерів Першої сотні військової юнкерської школи імені Богдана Хмельницького (м. Київ).

Ціною свого життя юні студенти цієї школи, воюючи поряд із іншими патріотичними українськими загонами, затримали ворога під Крутами на 4 дні. Цей час, який був витрачений та окроплений юною кров’ю самовідданих патріотів, дав змогу укласти проукраїнський Брест-Литовський мир.

Після бою місцеві селяни, не зважаючи на заборону більшовиків, позвозили загиблих і поховали їх у братській могилі.

Достеменно відомо, що невдовзі після закладення могили місцевий столяр Степан Обеременко таємно вночі встановив на могилі юнкерів великий дерев’яний хрест з вирізаними на дошці словами: «Тут захоронені захисники України, по звірячому замучені більшовиками».

Пізніше на могилі в Літках в пам’ять про загиблих захисників правди, свободи і соборного народовладдя вояків Української Республіки було встановлено пам’ятник у формі козацького хреста.

У січні 2008 р. за ініціативи та власним коштом голови сільської ради Лідії Пінчук курган з хрестом на місці поховання юнкерів був упорядкований та ошатно обкладений гранітом. На мармуровому козацької форми хресті, встановленому українськими патріотами в 1996 році, викарбувано: «21 січня 1918» (Дата подана за ст. стилем).

Вишгородці віддали почесті полеглим Героям України, поклали квіти до могили, виконали андеграундовий Гімн України всіх часів «Меч Арея», Гімн України та кілька козацьких та сучасних патріотичних пісень.

Відправили тризну по загиблих Героях Крут і юнкерах у с.Літки.

У спортивному відділі походу — плавання у водах зачарованої Десни. Чудово! Вільний виступ ансамблю «Вівтар Вітчизни» на масиві баз відпочинку у с. Літки.

Похід здійснено за рахунок індивідуальних внесків.

Надзвичайно цікава і патріотична подорож.

*) Нападники-муравйовці — російське військо під командуванням підполковника царської охранки Муравйова М.А., яке відправив В. Ульянов/Ленін/ упокорювати Україну після видання Четвертого Універсалу Центральної Ради України.