30.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Перший заступник голови КОДА Андрій Анісімов про енергоефективність та енергозбереження Київщини на конференції у Славутичі

Image00006

У демонстрації результатів реалізації Грантових проектів ЄС в Україні, спрямованих на впровадження Планів дій сталого енергетичного розвитку та виконання зобов’язань Угоди Мерів, взяли участь  координатор сектору — реформа державного управління, Представництво ЄС в Україні Сергій Ладний, керівник Команди Підтримки програми Європейської Комісії «Угода мерів-Демонстраційні проекти» Ян Вандерс, міський голова Юрій Фомичов, почесний мер міста Славутича, автор ідеї Грантового проекту ЄС, Президент ВГО «Клуб Мерів» Володимир Удовиченко, представники міністерств, облдержадміністрацій, асоціацій міст України, міст-підписантів Угоди Мерів, міст-переможців Грантових конкурсів ЄС, органів місцевого самоврядування та ЗМІ.

Реалізацію Грантового проекту  Європейської Комісії, спрямованого на впровадження сталої системи підвищення використання паливно-енергетичних ресурсів та зниження обсягів їх споживання відповідно до Плану дій сталого енергетичного розвитку м. Славутича до 2020 року та Угоди Мерів, розпочато 1 травня 2015 року. Успішне впровадження цього важливого Проекту — це ще один крок Славутича до створення енергетично незалежного європейського міста, який допоможе вдосконалити місцеву політику енергоефективності, приведе до сталих енергетичних змін на території міста та підвищить якість життя славутичан. На даному етапі впровадження створено загальноміську базу даних (знань) енергоефективних технологій, здійснено виконання Планів вимірювання та верифікації у загальноосвітній школі № 2 та в дошкільному навчальному закладі № 1, проведено щоденний моніторинг та здійснено щоденний контроль за використанням енергоресурсів у 29 будівлях бюджетної сфери м. Славутича, проведено виконання робіт із капітального ремонту-термомодернізації 2-х об’єктів Управління освіти і науки: ЗОШ № 2 та ДНЗ № 1. Загальний бюджет Проекту складає  925 937 євро, де внесок Європейської Комісії —  721 937 євро (77,97 %).

У рамках проведення Конференції про ключові зрушення  у впровадженні політики енергоефективності та енергозбереження на Київщині, представникам ЄС та учасникам Конференції доповів перший заступник голови КОДА Андрій Анісімов.

За словами Андрія Анісімова, розроблена Стратегія підвищення енергоефективності Київської області на 2017-2025 роки, з перспективою до 2030 року — як ключового документу Київської області у реалізації місії щодо досягнення європейських стандартів життя, економічного процвітання краю на основі реалізації комплексної політики енергоефективності, формування енергоефективних громад (за підтримки КПІ ім. Сікорського).

Перший заступник голови КОДА наголосив, що протягом 2017 року компенсацію на «теплий кредит» отримали 557 домогосподарств Київської області на загальну суму 1 999 863,15 грн і за рейтингом Держенергоефективності область посіла ІІІ місце серед інших регіонів України. У серпні 2017 року Київська обласна державна адміністрація стала територіальним координатором Європейського проекту «Угоди мерів» та взяла зобов’язання скоротити місцеві викиди СО2 щонайменше на 27 % до 2020 року, сприяючи, таким чином, розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя регіону, також підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях.  Залучено  у проект Європейського Союзу «Угода мерів — Схід ІІ»  12 міст  та селищ  Київської області,  кожне з яких розробляє або вже має План дій зі сталого енергетичного розвитку свого регіону до 2030 року, а для обласної адміністрації стало пріоритетом першочергове  впровадження енергетичної політики у містах-підписантах та надання їм підтримки державного фінансування проектів.

Андрій Анісімов також повідомив, що у 2018 році громади Київської області стали лідерами за кількістю укладених енергосервісних контрактів в Україні — 66, ще 58 пропозицій проходять тендерну закупівлю. Цій роботі сприяв підготовлений КОДА інвестиційний портфель рентабельних об`єктів бюджетної сфери для залучення фінансування, в тому числі за ЕСКО-механізмом на суму 160 млн грн окупністю до 5-ти років.

Ще одним новаційним проривом у сфері енергоефективності на Київщині стало будівництво  першого «Пасивного будинку» соціального значення — ФАП у с. Боденьки Вишгородського району (споживання паливно-енергетичних ресурсів у якому менш ніж 15 кВт/год/(м?/рік).

З березня 2017 року у Київській області функціонує обласна система енергоменеджменту (ISO 50001),  яка спрямована на забезпечення раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів комунальних підприємствах, у бюджетних закладах, що дозволило  оптимізувати обсяги енерговитрат  за опалювальний період (2017-2018 р. р.) до 10 %. Як зазначив Андрій Анісімов, вперше в Україні на рівні області створені служби енергоменеджменту в усіх міськ-, райдержадміністраціях (призначені 78 енергоменеджерів/відповідальних осіб), з метою підвищення рівня знань та навичок у сфері енергоощадності та управління системою енергоменеджменту, в області створена дистанційна платформа інформаційно-освітнього забезпечення з підготовки, підвищення кваліфікації кадрів у цій сфері. У жовтні 2017 року запроваджено обласну автоматизовану систему  «Київщина енергоефективна». Система дозволяє вести чіткий, оперативний та достовірний облік використання енергоресурсів, обробляє дані щодо споживання всіх ресурсів з великої кількості будівель та допомагає визначити будівлі або споруди, де можливо оптимізувати споживання.

Щодо інвестицій, залучених у реалізацію енергоефективних проектів, Андрій Анісімов повідомив наступне: 5 міст-партнерів Проекту Європейського Союзу «Угода мерів — Схід ІІ» стали партнерами німецького фонду GIZ (м. Обухів, м. Славутич, м. Васильків,м. Переяслав-Хмельницький, м. Українка та отримали технічну підтримку на реалізацію пілотних проектів до 2020 р. (по 4,8 млн грн); 3 млн євро 2017-2018 р. р. — залучених інвестицій у термомодернізацію будівель бюджетної сфери (Ірпінь, Фастів, Славутич);1 млн. євро гранту залучено у м. Українка Обухівського району (термомодернізація будинку культури, спортивного комплексу, автоматизація енергомоніторингу); січень-травень 2018р. — залучено 36 млн.грн. на реалізацію енергосервісних контрактів (м. Славутич, м. Сквира, Баришівський, Броварський райони); травень-червень 2018р. —  підписано 3-сторонній Меморандум з проектом ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння залучення інвестицій у підвищення енергоефективності на основі моделі ЕСКО», у рамках грантового проекту термомодернізації будівель бюджетної сфери та будівництва котельні на біопаливі (смт Бородянка, ЗОШ № 2, м. Буча, ДНЗ «Берізка», Великодимерська ОТГ, Великодимерське НВО), грант 132 тис. євро та близько 27 млн грн співфінансування енергосервісних кампаній та місцевих рад. Крім цього, у 2017 році між головами Київської обласної державної адміністрації та  Держенергоефективності України у напрямку підвищення енергоефективності підписано два Меморандуми про партнерство щодо запровадження енергосервісу для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ та щодо запровадження систем енергетичного менеджменту для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ.

Підбиваючи підсумки своєї доповіді, Андрій Анісімов наголосив, що  заходи, які впроваджуються в регіоні  у сфері енергоефективності, повністю відповідають завданням, викладеним у щорічному посланні Президента України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2017 році» та  Стратегії сталого розвитку «Україна — 2020», де  одним із першочергових завдань зазначено реалізацію програми енергонезалежності, забезпечення енергетичної безпеки і перехід до енергоефективного та енергоощадного використання та споживання енергоресурсів із впровадженням інноваційних технологій.

Image00001

Image00002

Image00003

Image00004

Image00005

Image00007

Image00008