pamyat

Людмила БОЛДИРЕВА, начальник штабу ВУСРО
ФОТО – автор

9 травня ансамбль ліричної пісні Вишгородської міської громадської організації ВУСРО відвідав музей-меморіал полеглих воїнів у роки Другої світової війни в селі Пилява Вишгородського району.
Спільними зусиллями депутатів різних рівнів і місцевих активістів музей створено більше десяти років тому на місці жорстоких боїв при визволенні Києва. На його відкритті домовилися щороку 9 травня збиратися тут громадою, щоб згадати тих, хто поліг на полі бою і назавжди залишиться у вдячній пам’яті.
Як розповів депутат районної ради Володимир Таран, це село під час визволення Києва шість разів переходило із рук у руки. У день остаточного визволення 6 листопада 1943 року тут загинуло близько трьохсот односельців, імена яких встановлено, хоча тоді полягло людей набагато більше. Тільки з однієї сім’ї десятеро назавжди залишилися на сторожі спокою рідного села…
Відкрив урочистості отець Богдан поминальною службою, нагадавши, що людина жива доти, доки про неї пам’ятають.
Сільський голова Тетяна Савиченко знає кожного ветерана з п’яти сіл ради – Богданів, Пиляви, Рихти, Ритні та Овдієвої Ниви і опікується кожним. 8 травня, у День пам’яті та примирення, вона відвідала вдома ветеранів війни, які вже не можуть самостійно пересуватися. Для кожного знайшла щирі слова подяки, побажала здоров’я, гідного майбуття їхнім дітям та онукам. Завдяки меценатам вручила подарунки.
Спогадами про далекі та пам’ятні події поділилися учасники зустрічі. Корінна мешканка Пиляви Надія Савенок — активіст села, котра про війну знає не з чуток. Вона — свідок буремних подій, які описує у своїх віршах.
Одна із тутешніх жителів — Галина Жуковська. 19 травня їй виповнюється 91 рік, і вона теж була свідком сумних подій воєнних років.
Із хвилюванням присутні слухали імена полеглих у жорстоких боях за Київ, занесені до Книги пам’яті.
Мешканці села та гості відвідали могилу екіпажу танка Т-70, що згорів під час жорстоких боїв. Пошуковим загоном знайдено останки 31 солдата. Їх із почестями перепоховано до братської могили. На місці, де знайдені тіла, встановлено пам’ятний знак, біля якого отець Богдан провів поминальну службу, а Наталя Фоміна, активістка села, прочитала проникливий вірш про броню, що не горить.
Репертуар ансамблю ліричної пісні під керівництвом Зінаїди Ступак доповнив урочистості піснями з воєнної тематики та мелодіями нескореної української душі. Присутнім сподобався цей виступ. Учасникам ансамблю дякували за концерт, бажали наснаги й творчих успіхів.
Закінчився захід поминальним обідом.
Колектив Вишгородської міської громадської організації ВУСРО щиро дякує організаторам свята за теплий прийом, а Вишгородській районній раді — за наданий транспорт.