31.07.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

100 років милосердя

Image00002

Image00001

Image00003

Image00004

Image00005

Image00006

Ірина ПРАВДИВА, голова ВРОТЧХ України

18 квітня 2018 р. Товариство Червоного Хреста України — найпотужніша в країні гуманітарна організація — відзначило 100-річний ювілей своєї діяльності. Протягом сторіччя Товариство допомагає тим, хто цього потребує найбільше.

Узявши на себе з перших днів існування благородну місію турботи про здоров`я людей та їхнє благополуччя, Товариство утверджує в суспільстві цінності, непідвладні часу, — милосердя, людяність, співчуття — і є надійним помічником держави в її діяльності в гуманітарній сфері. Природньо, що Товариство ЧХ України — організація, що користується найбільшою довірою та впізнаваністю серед вітчизняних громадських і благодійних організацій, (згідно з дослідженням CoreStone та GFK Ukraine). Діяльність Товариства відзначена експертним середовищем вітчизняної філантропії: воно стало лауреатом Національної премії «Благодійна Україна».

Його шлях насичений мільйонами благородних вчинків, спрямованих на допомогу найуразливішим громадянам та постраждалим від надзвичайних ситуацій та збройних конфліктів.

18 квітня 1918 р. у Києві відбувся І з’їзд Товариства Червоного Хреста України. У 1920-ті роки Товариство організовує тисячі безкоштовних їдалень для бідних, надає населенню мільйони продовольчих пайків.

У 1930-ті роки ЧХУ мав у своїй власності 119 медичних, 206 профілактичних та дитячих закладів, четверту частину всіх протитуберкульозних диспансерів, 36 оздоровчих установ, 800 лазень, 300 фельдшерсько-акушерських пунктів, 400 аптек і магазинів санітарії та гігієни. До 1940-х років ЧХ активно проводить санітарно-просвітницьку роботу: профілактику виробничого травматизму, залучення до лав безоплатного донорства тощо.

Під час Другої світової війни Товариство підготувало та відправило на фронт понад 100 тисяч медичних сестер, санінструкторів та сандружинниць. Стає ініціатором безоплатного донорства. Подвиг 17 українських сестер милосердя, учасниць бойових дій відзначений медаллю імені Флоренс Найтінгейл — вищою нагородою Міжнародного Комітету ЧХ. Нині в Україні 23 медичні сестри увінчані цією найпрестижнішою світовою відзнакою за виняткове милосердя у повоєнний і мирний час.

З 1961 р. починає працювати патронажна служба Товариства для медико-соціальної підтримки незахищених верств населення.

У 1986 р. більш ніж 10 тисяч активістів, членів санітарних постів і дружин ЧХ взяли участь у евакуації і розселенні постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Вони отримали медико-соціальну, психологічну та матеріальну допомогу. Було розподілено 7 тисяч тонн продуктів харчування, 105 тонн сухого молока, полівітамінів, левотироксин.

У 1990 р. за ініціативи ЧХУ почала діяти комплексна Чорнобильська програма. Пересувні діагностичні бригади ЧХ проводили обстеження постраждалого населення, вели просвітницьку роботу серед населення. На підтримку гуманітарних програм для постраждалого від аварії населення червонохресний рух залучив понад 35 млн доларів США.

У 1992 р. Президент України видав «Указ про Товариство Червоного Хреста України», за яким воно визнається єдиним національним Товариством на території нашої держави, уповноваженим сприяти органам державної влади у їхній діяльності в гуманітарній сфері. У цьому ж році створено Службу розшуку Товариства, яка безкоштовно надає допомогу у розшуку та возз’єднанні членів родин, які втратили зв’язок внаслідок збройних конфліктів та інших надзвичайних ситуацій у світі.

У 1993 р. Товариство отримало офіційне визнання Міжнародного Комітету ЧХ у Женеві і стало повноправним членом Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

У 1999 р. Верховною Радою України прийнято закон «Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні».

У 2002 р. прийнято Закон «Про Товариство Червоного Хреста України», яким регулюється діяльність Товариства, визначається його правовий статус та засади діяльності.

З 2006 р. з ініціативи Товариства у загальноосвітніх навчальних закладах впроваджено курс «Досліджуємо гуманітарне право».

У 2009 р. Верховною Радою України ратифіковано ІІІ Додатковий протокол до Женевських Конвенцій 1949 р. «Про Червоний Кристал».

З 2013 р. Товариство працює в особливому режимі. Створено загони швидкого реагування для надання допомоги постраждалим під час громадського неспокою, особливо в Києві, Харкові, Донецьку, Луганську, Дніпропетровську, Херсоні, Одесі, Миколаєві, Вінниці і Вінницькій області. Товариство зосереджує роботу на наданні допомоги постраждалим і переміщеним особам із зони збройного конфлікту на Сході України та Криму, а також продовжує допомагати вразливим категоріям населення. За період 2014 р. — 31 грудня 2017 р. Товариством була надана гуманітарна підтримка постраждалим від збройного конфлікту на сході України на загальну суму більше 600 млн грн, у тому числі — медичним закладам, де перебувають на лікуванні поранені, на суму понад 86 млн грн.

Сучасні гуманітарні виклики та процес децентралізації в Україні ставлять перед Товариством завдання щодо забезпечення сталого розвитку діяльності. Товариство йде шляхом реформування, надаючи послуги, що відповідають викликам сьогодення, впроваджуючи сучасні технології, розвиваючи кадровий потенціал та волонтерський рух.

Підготовка та реагування на надзвичайні ситуації, допомога людям бути фізично здоровими та розвиток стійкості до психосоціальних викликів, в тому числі допомога постраждалим від збройного конфлікту, зміцнення співпраці та забезпечення належної комунікації й побудова потужного, надійного та прозорого в своїй діяльності Національного товариства — ось стратегічні цілі Червоного Хреста України до 2020 року.

Товариство Червоного Хреста України народилося у той час, коли люди потребували захисту, допомоги, співчуття. За 100 років діяльності воно ствердило свою гуманітарну роль у суспільстві, ставши його надійною опорою та організацією, куди люди можуть звернутися за підтримкою у найскрутніші часи.

Довідка: Один із важливих пріоритетів Товариства уже 100 років поспіль — сприяння державі у наданні всебічної допомоги та підтримки найбільш незахищеним верствам населення. На це спрямовані програми та численні благодійні проекти Товариства. На відміну від усіх інших благодійних інституцій, Товариство Червоного Хреста України має особливий гуманітарний мандат, володіє гуманітарною ініціативою як повноважний член Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та здійснює свою діяльність на підставі Законів України «Про Товариство Червоного Хреста України» та «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні».