26.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Калиту кусали, щастя прикликали

20171213 140647

Ольга ДЯЧЕНКО
ФОТО — архів класу

Серед численних народних свят із прадавніх часів українці особливо шанували День святого Андрія Первозванного, який відзначали 13 грудня.
Тож із радістю і душевним трепетом батьки і учні 4-А класу Вишгородської ЗОШ № 1 поринули в казкове дійство пошанування Андрія Первозванного. Разом із своєю непогамовною наставницею Валентиною Іллівною Михайлюк відтворили традицію відзначення свята в українській оселі.
У вишиваних рушниках із бабусиної скрині, з барвистою скатертиною на святковому столі клас нагадував теплу затишну батьківську хату.
Валентина Іллівна розповіла про походження свята, долучивши до розповіді веселооких четверокласників. Цікаво було почути, як молодь готувалася в минулому до таїни вечора. Дівчата власноруч випікали калиту — великий корж із маком та медом, навмисно його засушували, щоб хлопці не змогли відразу відкусити. Робили посередині дірку і на червоній стрічці підвішували під стелею та залишали довгенький кінець, щоб калита підстрибувала і веселила хлопців і дівчат.
Зазвичай свято розпочинали дівчата, вітали господиню оселі та бажали разом гарно повеселитися, провести андріївські вечорниці у дружньому колі.
Вони з примовками та сміхом кидали через плече чобіток і придивлялися, у який же бік він упаде.
Чималенький гурт розчервонілих хлопців-стрибунців, як дзвінкий потічок, озвалися до віночка дівчаток. А їхню пісню «Розпрягайте, хлопці, коней» охоче підхопили не тільки маленькі мальованочки, а й дорослі гості свята.
Веселощі захопили й дівчаток — затанцювали «Од Києва до Лубен». І тут на порозі з’явився Грицько (Саша Михальцов) із в’язкою бубликів на шиї та чималеньким гарбузом. Так закінчилося його сватання, бо більше любить гарно поїсти, аніж вибрану дівчину.
То й заспівали гуртом пісню «Із сиром пироги». Зголоднілі хлопці попросили їсти, дуже захотіли вареників.
Маленькі господиньки навіть змагання влаштували, хто швидше наліпить вареників. Найметкішою виявилася Саша Мойсеєнко. А щоб посмакувати ними, хлопці у мішках мали добігти до стола. Хто швидший — той і отримає вареника.
Ось так. Вареників наїлися, а про калиту забули. Тож вибрали пана Калитинського (Саша Стеценко), щоб смішив та невдах сажею розмальовував.
На те ж і свято, аби посміятися, повеселитися, згадати, як святкували предки і продовжувати кращі традиції, об’єднуватися у слові, пісні, бажанні мати квітучу батьківщину під мирним небом.
Гості свята — директор школи Олег Тимченко, заступник директора із навчально-виховної роботи Тетяна Солонікова, заступник директора із навчально-виховної роботи початкової школи Олена Міщиненко та батьки дякували Валентині Іллівні та її непосидючим і талановитим учням за змістовне свято.
А Валентина Іллівна подякувала активним батькам і за музичний супровід Петру Поєдинку, побажала щоб свято надихнуло на добрі справи дорослих і дітей.