30.11.2022

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Охорона історико-культурної спадщини у м. Вишгороді

kult

Алла ПЛОТНІКОВА, завідуюча відділом охорони пам’яток Вишгородського історико-культурного заповідника

Територія давнього Вишгорода — унікальна пам’ятка історії, культури, археології, містобудування та архітектури, природного ландшафту.

За своїм історичним значенням Вишгород є одним з основних на Україні осередків культури, який може і повинен відігравати роль у консолідації суспільства, розвитку духовності і культури.

Вишгороду належить важлива роль у розвитку української державності, освіти, культури. Він відігравав важливе значення в обороні Київської землі, був одним із відомих торгових і ремісничих міст на Русі у ІХ-ХІІІ ст. Історія Вишгорода нерозривно пов’язана з іменами перших святих страстотерпців Бориса і Гліба. У Х-ХІІ ст. Вишгород був великим гончарним центром періоду Київської Русі.

Неповторні ландшафти і природа Вишгорода приваблювали київських князів.

У 1976 році Радою Міністрів Української РСР було прийнято постанову від 24 листопада № 532 «Про затвердження переліку старовинних малих і середніх міст та інших населених пунктів республіки, що мають пам’ятники історії, археології, містобудівництва і архітектури». Вишгород увійшов до цього списку.Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України» Вишгород був включений до списку міст і селищ міського типу, що мають історико-культурне надбання.Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1761, пам’ятки історії, монументального мистецтва та археології національного значення міста Вишгорода були занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 318 затверджено Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць.Режими використання історичних ареалів визначаються їх історико-культурним потенціалом.Зони і території Вишгородського історико-культурного заповідника належить до земель історико-культурного призначення.

Вишгородська земля багата пам’ятниками історії, культури, архітектури, археології. Протягом багатьох років вивченням історичної спадщини Вишгорода займалися провідні науковці України та інших країн. Незважаючи на це, багато років поспіль нашими владними структурами, мешканцями міста плюндрується ця свята земля, в якій були похоронені перші Святі Борис і Гліб.

Взяти хоча б, чого вона зазнала під час будівництва Київської ГЕС у 1961 році. Скільки ще тоді було втрачено пам’яток. І це продовжується до цього часу.

Так, наприклад, 23 березня 2017 року був складений акт про порушення Закону України «Про охорону культурної спадщини» у місті Вишгороді по вул. Петра Калнишевського, 19 на пам’ятці археології Національного значення, охоронний номер 100007-Н, дитинці давньоруського городища. При обстеженні було виявлено руйнування культурних нашарувань у межах пам’ятки площею близько 34 кв. м. (власник ділянки Тимко Лариса Михайлівна), зі слів якої, руйнування було зорблене сусідом, що проживає по вул. Петра Калнишевського, 20/1. І, на жаль, це не поодинокі випадки порушення Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Наші громадяни, які проживають в історичній частині міста, ще не звикли звертатися до державних органів охорони культурної спадщини, при проведенні земляних робіт.

Проте, слід звернути увагу, що розділом VIII Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону культурної спадщини.

Ще одна з нагальних проблем сьогодення та, що мешканці м. Вишгорода, які проживають в історичній частині міста, засипають історичний ландшафт сміттям.

П’ятого квітня цього року співробітники Вишгородського історико-культурного заповідника проводили екологічну акцію по прибиранню сміття в яру по вул. Петра Калнишевського. Мало того, що жоден житель Вишгорода не долучився до акції, так ще під час того, коли ми прибирали в яру, на нас кинули коробку.

Дванадцятого квітня Вишгородський історико-культурний заповідник проводив екологічну акцію по прибиранню сміття в яру по вул. Межигірського Спасу.

Хочу привернути увагу до «Земської школи», яка продовжує руйнуватися.

Шостого квітня на науково-практичній конференції «Київщина історія та сучасність до 85-річчя утворення Київської області», був мій виступ «Земська школа у м. Вишгороді як історико-культурна пам’ятка початку ХХ століття», в якому були окреслені проблеми, що на даний час існують у «Земській школі».

До мешканців Вишгорода постійно звертаємось з проханням – не руйнувати свою історичну спадщину, берегти кожний клаптик цієї святої землі, яка зберігає в собі сліди княгині Ольги, Святого Володимира, Ярослава Мудрого та інших.

Вишгородський історико-культурний заповідник проводить постійний нагляд за пам’ятками історії, культури, архітектури, археології та за необхідності інформує Управління культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації про порушення Закону України «Про охорону культурної спадщини» і співпрацює з Київським обласним Центром з охорони та наукових досліджень пам’яток, Інститутом археології Національної академії Наук України, Українським товариством охорони пам’яток історії та культури.