08.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Романтики двадцять першого століття

Вікторія ШМИГОРА
ФОТО — архів «Айна Бера Вишгород»

Гуркіт зброї та лицарських кольчуг, пил стовпом. Хто впаде – той поза грою. Такі правила історичного середньовічного бою, інтерес до якого набирає обертів у XXI столітті.

Прийнято вважати, що це поєднання спорту й історії. Від спорту — баталії на ристалищі. Від історії — автентична зброя, одяг і звичаї.

Приміряти лицарські обладунки та спробувати себе у мистецтві бою можна і у Вишгороді. Здивувались? Виявилось, це цілком реально.

«Ми — секція середньовічного бою (лицарські бої, турніри), зареєстровані офіційно як спорт. Представники збірної України. Проводимо тренування в місті Вишгороді для дітей від 8 років та дорослих. — Розповідає Дмитро Тупіченко, чемпіон світу, тренер Вишгородського відділення «Айна Бера». — Цей напрям виник на початку 1990-х років, як рух реконструкторів-рольовиків. Поступово, зі спільного руху почали виокремлюватись реконструктори (реконструюють стиль, побут, зброю, обладунки певного століття і регіону), рольовики (фанати художніх фільмів «Володар перснів», «Відьмак» та інших цікавих речей, фантастичних творів і героїв. Цей рух проводить стилізовані ігри в лісах) та спортсмени (участь у міжнародних і всеукраїнських турнірах, проведення змагань, пропаганда здорового способу життя).

Ми — спортсмени. Клуб «Айна Бера» був створений понад 15 років тому. У систему наших тренувань входять історичне фехтування, практика ведення бою на різних макетах зброї і боротьба (без партеру). Клуб має філіали в Києві (центральний філіал), Вишгороді, Луцьку, Дніпрі, Коростені та Горішніх Плавнях.

У нас кваліфіковані тренери. Тренуємо хлопчиків і дівчат. Їх набираємо переважно з 5-ти років, але все залежить від сприйняття дитиною тренера. Іноді, вже у 6 років дитина готова сприймати і виконувати вказівки. Максимального віку для занять спортом немає. Найстаршому бійцю нашого клубу 56 років, він киянин.

Ми випускаємо людей у бої в обладунках лише після комплексних регулярних тренувань в м’яких обладунках. Це підготовка організму до бою в 30-кілограмових обладунках. Дітей ми також одягаємо в обладунки лише після 16 років і з дозволу батьків.

Нещодавно за сприяння Вишгородського міського голови Олексія Момота та Клубу сiмейного дозвiлля «Щасливi дiти» ми провели майстер-клас на Галявині казок. І були щасливі подарувати дітям та їхнім батькам можливість взяти участь у лицарських двобоях у спортивному екіпіруванні. Сподіваємось на подальшу співпрацю та чекаємо на тренуваннях».

У Вишгороді школа працює із серпня цього року. Нині вона налічує 15 лицарів. До речі, 12 із них пробуватимуть свої сили у триденному (15-17 вересня) Чемпіонаті Середньовічного бою «Зов Героїв» у парку Київська Русь (с. Копачів, Обухівський район). Чемпіонат проводиться на міжнародному рівні. Суперниками українців будуть лицарі  із Данії, Німеччини, Польщі та Франції.

Майстер середньовічного бою Дмитро Тупіченко запевняє, що цей спорт найменш травмонебезпечний: «Нас захищає обладунок. Тренуємось багато і часто. Проходимо серйозну фізичну підготовку в м’якому екіпіруванні, Шоломи у нас надійніші, ніж у боксерів, бо захищені спеціальною решіткою для обличчя».

Українські лицарі — чемпіони світу
Головне досягнення українських лицарів — перемога на Чемпіонаті світу з історичного середньовічного бою «Битва націй — 2017». Вони вибороли золото в номінації «21 на 21». Це наймасовіша і найвидовищніша категорія на змаганнях. До цього 7 років поспіль у ній перемагала команда Росії.

Вишгородську школу середньовічного бою «Айна бера», що з старослов’янської означає «шлях ведмедя», очолює молодий та амбітний 23-річний хлопець, нині студент Харківської державної академії фізкультури і спорту, чемпіон світу Дмитро Тупіченко. Категорія — «Бугуртні бої». Версія — hmb і imcf. Він займається близько 3-х років. Є офіційним представником Федерації Середньовічного бою. На запитання, чому обрав такий напрям, відповів: «По-перше, це не схоже ні нащо інше, а, по-друге, є в цьому своя атмосфера, романтика.

А знайти нас можна за адресою: вул. Н. Шолуденка, 14 (автошкола, за стадіоном «Енергетик»). Тел: (093)964-55-68.

Вартість — 250 грн. на місяць для дітей до 16 років та 300 грн. — для дорослих.