24.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

XXVI ВИШГОРОД

Image001

Image002

26 причин відвідати наше древнє місто

Вадим ПЕРЕГУДА,
провідний науковий співробітник Вишгородського історико-культурного заповідника

Може, для когось ці 26 причин відвідати Вишгород видадуться досить «фантастичними», так само, як і трактування самої назви нашої держави – «Великої країни», а не якоїсь там «окраїни» чи «кресів»! — відчуття меншовартості — вада генетична. А ми запрошуємо приєднатися до громади тих, хто щиро любить своє рідне місто і написати свої причини і переконання, які розвіють міф, що Вишгород — це «звичайне радянське село…».
1. Святе місце (Старосілля — Ольжич), де згідно з однією із версій народилася, прожила своє життя і померла свята рівноапостольна княгиня Ольга. Її прах було перенесено у Десятинну церкву онуком княгині — Великим князем Володимиром.
2. Місце, яке, імовірніше всього, було засновано князем Аскольдом — першим Хрестителем Русі (хрестив Русь у 860 році). Канонізований Українською Православною Церквою. До хрещення Русі у 988 році на території Межиріччя та Межигір’я знаходився найпотужніший центр поклоніння рідним богам: Перуну, Сварогу, Велесу тощо.
3. Вишгород — місце поховання одних із найперших християнських святих Русі — благовірних мучеників, князів Бориса і Гліба. На Ольжиній горі можна відвідати храм на їх честь, частину земляного валу часів Київської Русі, побачити справжній князівський саркофаг із пірофілітового сланцю.
4. Вишгород — місце витоків билинної Пучай (ріка Почайна) — ріки, відомої під назвами Ручай, Ровчак, Монашка. Саме у ній хрестили Русь у 988 році. Як відомо, вода — найкращий носій інформації. Вода із вишгородських джерел і Дзвінкової має лікувальні властивості й дужа смачна.
5. У Вишгороді, на горі Вічна Земля, знаходився один із найперших жіночих монастирів. Можливо, він з’явився після Хрещення на місці теремів трьохсот князівських наложниць, подібно до Києва, Білгорода.
6. Помолитися, вклонитися перед списком Чудотворної ікони Вишгородської (Володимирської) Божої Матері, яку, згідно з легендою, малював сам Апостол Лука. Знаходиться вона у храмі святих мучеників Бориса і Гліба.
7. Вишгород — Межигір’я: таємниця бібліотеки князя Ярослава Мудрого.
8. «Патріарх усіх киян» — унікальний череп X тисячоліття до Р.Х., знайдений на глибині 15 метрів під час будівництва ГЕС.
9. Місце подвигу святого єпископа Рейнберна – Хрестителя Балтійського моря (канонізований церквою Ватикану).
10. Місце народження «Вишиванки» — культ поклоніння тотему Сокола-Яструба (Рарога), як поклоніння Священному оберегу («Одяг Божого птаха»), пращурам Роду.
11. Царський міст першої літописної та легендарної переправи через Дніпро.
12. Капище Велеса — Бога багатства і достатку, потойбічного світу. Можливе місце написання «Велес-книги». Сварожі та Велесові (у напрямок до Оболоні) луки.
13. Вишгород — місце народження та змужніння князя Святослава, який ще у 969 році мріяв про створення Слов’янської імперії. Переможець Хазарського каганату, наймогутніший князь слов’ян.
14. Місце знаходження Гори Любові, де проявилося «кохання тисячоліття» між молодим князем Святославом і ключницею княгині Ольги — Малушею.
15. Легендарна Зуб-гора, де згідно з місцевою легендою, оселився перший засновник міста — боярин із лівобережжя Зуб. Місце, де виникає один із видів національних бойових єдиноборств — спас, зароджується характерне козацтво (охоронці княгині Ольги).
16. Вишгород — перлина у системі «Вишгородів — Вишеградів — Велеградів» — королівсько-князівських резиденцій, релігійних центрів Європи.
17. Таємниця боярина Чудина (Чудь-гора). Вяжгард — Старе село (Старосілля) — велика таємниця після потопного світу.
18. Український Синай. Гори Хорив — Святогір’я. Святиня на горі Білого Спаса.
19. Священні дубові гаї. Зеленвіра. Інформаційно-енергетичний каркас унікального ландшафту — Вишгородська Швейцарія.
20. Родинне гніздо Гойських — подарунок Почаївському монастирю чудотворної ікони Матері Божої від Анни Гойської.
21. Межиріччя — Межигір’я: магічні трикутники долі. Місця сили. Перунові дуби.
22. Найдавніший меч — скіфський акінак. Таємниці булатної сталі.
23. Магічне пряслице долі «Чепура». Оберіг Роду — живий гармонізатор (ОМ — МАНУ), резонатор життя. «Прокляте» місце та дівочі чари — найбільший гарем від часів царя Соломона.
24. Вишгород — місто Тараса Шевченка та В’ячеслава Чорновола.
25. «Паркери тисячоліть»: залізні та кістяні писала і стилі, світильники часів написання «Велесової книги», «Ярославової Правди».
26. У 1172 — 1173 р. р. неприступна фортеця «Вишгород» витримала 9-місячну облогу коаліції з двадцяти князів на чолі з Всеволодом Юрійовичем та Ігорем Святославовичем (героєм «Слова о полку Ігореві»).
У 2017 році святкуємо 26 років з дня отримання Україною Незалежності. І є 26 причин відвідати княжий Вишгород, де зароджувалася Українська державність.
Не будь осторонь — напиши свою думку, версію або замовляй екскурсію по своєму рідному місту! Тел: (067) 900 57 32.