31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Собаче серце

Ольга ДЯЧЕНКО

Люди поважного віку пам’ятають фільм під такою назвою, де професор Преображенський перетворив песика Шарика на homo sapiens (людину розумну) Шарикова. Експеримент удався, тільки деякі собачі звички залишилися в новому образі.
Звичайно, фантазії сценаристів і режисерів іноді закручують такі неймовірні сюжети, що сприйняти без скепсису варіації їхнього розуму неможливо. Проте життєві ситуації бувають такими ж непередбачуваними. Мимоволі бере сумнів: чи правильно людину називають розумною і за якими критеріями. Таке враження, що клони Шарикова безконтрольно множаться і звіриноподібна раса поволі витісняє простір людини розумної.
Щоденні повідомлення про звірства двоногих мутантів щодо собі подібних діють на підсвідомість без маніпуляцій скальпелем.
Саме шарикови придумали звірячий вид розваг, коли натренованих бійцівських псів нацьковують на людей або влаштовують смертельні поєдинки між тваринами. Існує версія, що дикі собаки дінго, в минулому кинуті напризволяще безвідповідальними господарями, перетворилися в організовані й жорстокі зграї. Вони нападають не тільки на тварин, а іноді жертвами стають і любителі екзотики. Спрацьовує бумеранг — зло множиться встократ.
Певно, собачі інстинкти переважили і в однієї багатодітної матусі, котра власних голодних і брудних дітей годувала кормом для тварин, а цуценят виціловувала та викупувала.
Такі парадокси у природі навряд чи побачиш.
Споконвіку собаки були надійними помічниками і вірними друзями людині. У критичні моменти навіть жертвували собою.
Гірка телевізійна історія покинутого пса в аеропорту сколихнула тоді багатьох небайдужих. Собача відданість змушувала зрадженого друга вибігати до злітної смуги на кожний рейс літаків. Він нікого не визнавав, а чекав господаря. Телеграма, що його покинуто, змусила залишити свій пост, бо пес уcе зрозумів.
Таких прикладів вірності можна пригадати безліч. Собаки — охоронці, помічники хворим людям, прикордонникам, службам на митниці й правоохоронцям та ін.
Отож, як співається, собака буває кусючою тільки від собачого життя. А таким віддячують ті, що їх приручили. І крилаті слова Антуана де Сент-Екзюпері, що ми відповідаємо за тих, кого приручили, залишаються тільки популярним гаслом.
Бо в деяких шарикових не собаче серце — віддане й гаряче, а холодне, жорстоке озвірілої людиноподібної істоти.
Якими словами охарактеризувати власників торгової точки на Лівому березі під лісом, які недавно увечері залишили прив’язаними двох собачат навіть без води. А день був спекотний, нещасні тварини жалібно скавчали і просили допомоги. Добре, що їх вчасно помітили перехожі…
На залишеного у зав’язаному мішку песика в лісі випадково натрапили діти. Вони врятували дружка, який вірно служив їм багато літ. Та який урок отримали дітлахи?! Бацила жорстокості надто живуча. І не тільки в собачому серці.