06.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Сакральні орнаменти – на щастя і добро

Валентина ЯКОВЕНКО 
ФОТО – автор

У Благодійному фонді «Святої Ольги» традиційно писали писанку –  символ Сонця, життя, безсмертя, любові, весняного відродження,щастя і добра. Третій рік поспіль такий майстер-клас проводить народна майстриня України з м. Василькова Олеся Турукіна. Цього року захід, що пройшов з ініціативи та за безпосередньої підтримки міського голови Олексія Момота, зібрав вихованців студії «Золоті ручки» (керівник Олена Кольвах) міського ЦТ «Джерело» (директор Наталя Кисіль) із багатодітних і неповних сімей, сімей-переселенців.

Про чудеса Господні та історію древньої традиції готувати пасхальні яйця нагадав настоятель храму св. Володимира  о. Богдан, благословивши всіх на добру справу святою молитвою…

І це було не лише символічно, а й надзвичайно щиро. Та й взагалі, готуючись до заходу, радник міського голови, президент БФ Володимир Малишев зробив усе необхідне, аби гості почувалися затишно: запрошення найкращої майстрині, необхідні матеріали, смачне пригощання за солодким столом.

Сама Олеся пише писанки з 1992 року на курячих, гусячих, качиних та страусиних яйцях за стародруками 19-го – початку 20-го століття, створює авторські композиції (понад 10 тисяч робіт). У центрі дитячої та юнацької творчості м. Василькова є керівником зразкової школи писанкарства «Дивосвіт». Віддає перевагу геометричним і рослинним орнаментам.

А  кожен учасник майстер-класу вибирав орнамент, який йому найбільше до душі. Як відомо, кожен символ і знак несе певну інформацію – про любов, добро, злагоду, надію на щедрий урожай. Ці символи передавались від покоління до покоління. І, якщо заглибитися у далекі часи, то бажання людей, відображені на писанках, є незмінними й нині – кожен прагне  здоров’я, благополуччя і миру своїй родині.

… Писали писанку на видутому курячому яйці за допомогою фарб і воску, використовуючи вогонь свічки. Такі дівчатка, як Полінка Панасенко (їй 11 років і в «Золотих ручках» вона, вважай, –  профі), з роботою справлялися самі. А маленьким – Семену Шавші (шість із половиною років), Карінці Момот (п’ять рочків) допомагали мами, Тетянці Желтяковій (шість років) – бабуся Людмила Василівна. Желтякови – переселенці з Криму. На новому місці знайшли хороших друзів, зокрема у «Джерелі»: Тетянка – в «Золотих ручках», а бабуся – у Спілці майстрів, яку очолює Олена Кольвах.

Маринка … (дівчинка навчається в інклюзивному класі однієї з київських шкіл) із мамою Світланою прийшли на майстер-клас Турукіної вдруге. «Для нас сьогодні – свято, – каже Світлана. – Адже власноруч створювати писанку – справжнє задоволення, щось дуже особисте і сакральне. Хочу, аби моя донька також це відчула».

Світлані, яка залишилася з трьома дітьми без чоловіка, Володимир Малишев за дорученням міського голови передав продуктовий набір, що дуже доречно напередодні Великодніх свят.

Майстриня Олеся Турукіна передала раднику міського голови свою авторську писанку – подарунок для мера міста Олексія Момота – з побажаннями злагоди, миру, любові і благополуччя його родині й усій Вишгородській громаді.

А кожен, хто прийшов на майстер-клас, поніс додому власноруч писаний символ Великодня, щоінформує нас про минуле, живе у сьогоденні й дає сподівання на майбутнє.

****
Кожен символ на писанці має своє тлумачення. Малюнок може бути геометричний чи рослинний.

Сонце. Нашим пращурам доводилося виживати в складних умовах: важко було пережити холодну зиму, дочекатися нового врожаю. Настання довгоочікуваної весни сприймалося як народження нового сонця, торжество життя, тепла, світла над темрявою. Тому серед язичницьких богів Дажбог — сонячний бог — був одним із головних. У християнстві сонце також стало символом Бога, оскільки Бог — це світло.

Хрест. Один із сонячних знаків, символ Всесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року. Походить від схематичного зображення птаха, адже за прадавніх часів сонце уявлялося птахом, який летить у небі.

У християнстві хрест — символ страждання, смерті й воскресіння, яким церква все починає, благословляє та освячує.

Спіраль — символ плодючості, знак володаря, плину часу.

Триріг. Один із найдавніших символів сонця, а також знак священного числа «три». Знак святого вогню і Святої Трійці.

Зірка. Символізує сонце і вранішню зорю. Містить у собі косий хрест, прямий хрест, а також лівобічну та правобічну свастики (сварги). У народній символіці вона є незмінним символом кохання.

Птах. Символ зародження життя, родючості, достатку. Це — напівземна, напівнебесна істота, що вважалася провідником Божого сонця й охоронцем проти зла, символом любові, вірності та злагоди. У християнстві птах — символ вознесіння до Бога.

Гілка — символ родючості, щорічного весняного відродження пагонів; символ бескінечного життя.

Дубовий листок — символізує чоловічу силу, це знак стародавнього бога Перуна; у Святому Письмі дуб є сакральним знаком повноти життя Божого люду й символом Божої справедливості.

Півень  — провісник дня, сторож добра проти зла — є символом світла, яке побороло темряву, — Христа.

Кінь — символ невтомного руху сонця; образ безстрашного вісника віри, який летитьу світ, готовий на смерть.

Риба  — символізує воду, отже, як і вода, є символом життя і здоров’я; це також символ новохрещення.

Олень  — пов’язаний зі світлом, він є рятівником-переможцем, охоронцем істини, провідником; це образ шукання Бога і взаємної допомоги.

Виноград  — символ роду; виноградна лоза — символ Христа.

Безконечник — символ води, невмирущої природи, вічного життя.

Сорок клинців символізують успіх у господарстві, добробут і чесноти людини.

Квіти — означають радість, красу, дітей.

Деякі писанки втілюють світоглядову модель наших предків-язичників — «ЯвПравНав».

DSC 0003

DSC 0010

DSC 0014

DSC 0022

DSC 0032

DSC 0033

DSC 0034

DSC 0043

DSC 0052

DSC 0056

DSC 0061

DSC 0073

DSC 0077

DSC 0088

DSC 0093

DSC 0097

DSC 0100

DSC 0102

DSC 0967

DSC 0996

DSC 0002