02.08.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Мобілізаційна дата

Валентина КАШКА, старша медсестра ВРО ТЧХ України

Час — мобілізувати суспільно всебічну підтримку хворих на туберкульоз і викорінювання цієї страшної хвороби. Адже ця підступна інфекційна недуга може «дістати» любого із нас у цілком, на перший погляд, благополучних місцях — метро, маршрутках, підземних переходах, тощо.
На планеті Земля щорічно від туберкульозу гине більш як три млн людей, захворює до 10 млн, а всього кількість хворих на туберкульоз — понад 60 млн осіб. На Київщині епідемічна ситуація захворювання на туберкульоз, починаючи з 1990 року, весь час погіршувалась. За цей час захворюваність і смертність від підступної хвороби збільшилась у нас вдвічі.
Тільки в нашому районі в 2016 році на обліку у лікаря-фтизіатра перебувало 230 чол., із них вперше виявлено — 62, дітей — 2. Таким чином, сьогодні ситуація — як в країні, так і в район — вкрай загрозлива, що вимагає рішучих заходів Уряду, керівників охорони здоров’я й усіх медичних працівників, в тому числі патронажних медичних сестер Червоного Хреста і всіх небайдужих людей.
Приборкати епідемію туберкульозу і забезпечити умови її подолання неможливо без впровадження сучасних ефективних протиепідемічних заходів і стратегій. Нехай це має бути безпосередньо контрольоване лікування.
Велику надію у цій ситуації держава покладає на неурядові організації, що надають медико-соціальну допомогу незахищеним групам населення. Однією з найбільш авторитетних громадських організацій, що мають досвід роботи і відповідну структуру, необхідні для профілактики і боротьби з туберкульозом, є Товариство Червоного Хреста України.
Із січня 2012 року в Київській області, в тому числі в нашому районі, здійснюється проект-компонент гранту Глобального фонду по напрямку «Соціальний супровід та формування прихильності до лікування туберкульозу». Це сприяння та забезпечення позалікарняного безпосереднього лікування хворих на туберкульоз, а також забезпечення санітарно-освітньої роботи з метою профілактики захворювання.
При найменших підозрах на захворювання (безпричинне змарніння, загальна слабкість, зниження працездатності, нервова вразливість, безсоння, підвищення температури у вечірні години, кашель більше 10 днів мають викликати тривогу) слід звернутись до лікаря. Потрібно щорічно робити флюорографію, а дітям до 14 років — щорічну пробу Манту. (Всі діти з позитивною туберкуліновою пробою підлягають диспансерному спостереженню у лікаря фтизіатра.)
Туберкульоз краще попередити, ніж лікувати. Відсутність шкідливих звичок — запорука вашого здоров’я. Якщо, не доведи Господи, ви захворіли і лікуєтесь, то горілку, каву, сигарети слід категорично виключити з ужитку і харчування. Харчування має бути вітамінізованим, містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів.
Одним словом, бережіть себе — і хвороба омине вас.