02.08.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Бажання змивається теплим душем

Вишгородський РЦ ПМСД

У 2017 році Міжнародний день сну припав на 17 березня. Європейські країни давно оцінили важливість і корисність заходів, присвячених цьому дню.

Найбільш поширені захворювання сну — безсоння. Ним страждають 11-35% дорослого населення різних країн світу. Серед основних причин безсоння — стрес і неврози.

Найчастіше безсоння проявляється восени, що пов’язано зі скороченням світлового дня, і навесні, коли загострюються різні розлади нервової системи.

Стара істина гласить: «сон — найкращі ліки», і результати досліджень вчених багатьох країн це підтверджують.

Близько третини свого життя людина проводить уві сні, який триває 6-10 годин. Новонароджене немовля, як правило, спить більше 16-17 годин на добу, прокидаючись лише для годування і гігієнічних процедур. Але з віком час неспання подовжується. І вже у віці від 3 до 7 років дитина спить 12 годин, включаючи нічний та денний сон. У підлітковому віці для повноцінного відпочинку достатньо 8-10 годин здорового сну. Однак з 30 до 55 років середня тривалість сну зменшується на 2 години. У більшості випадків це пов’язано з активністю людини, з її професійними обов’язками. У 55-60 років тривалість сну дещо збільшується. Нічний сон коротшає і подовжується денний. Жіночому організму потрібно трохи більше сну, ніж чоловічому, тому що фізіологічні процеси у представниць слабкої статі проходять дещо повільніше.

Те, що сон є дуже важливим для здоров’я, — факт незаперечний і науково доведений.

 Під час сну процес загоєння ран, укусів, опіків та інших ушкоджень відбувається набагато швидше. Здоровий сон допомагає мозку відновлювати запас нервових клітин, який витрачається протягом життя. Якщо людина стабільно недосипає, це негативно позначається на працездатності і психічному здоров’ї.

Людський організм — дивовижний. Саме уві сні наш мозок запускає діагностику всіх систем організму і механізм самовідновлення. В цей час нормалізується кровоносний тиск, стабілізується гормональний обмін речовин і вирівнюються показники цукру в крові. За словами лікарів, люди, які мають повноцінний сон, удвічі менше страждають хронічними захворюваннями.

Щоб ваш сон був здоровий, міцний і приносив якомога більше користі, потрібно вжити деяких заходів. Зокрема, диван або ліжко повинні бути комфортними, температура повітря в кімнаті — 18-22 градуси. Свіже повітря також сприяє хорошому сну, тому корисно перед сном провітрити кімнату.

У спальні слід відмовитися від різких запахів. Однак, якщо ви страждаєте безсонням, можна використовувати ароматичну лампу з ефірними маслами лаванди, меліси, герані, хмелю та ін.

Вечеря буде корисною, якщо ви з’їсте її за кілька годин до сну.

Здійснюючи прогулянку перед сном протягом 20-30 хвилин, ви насичуєте свій мозок необхідним киснем, розслабляєтеся і заспокоюєтеся, що має вагоме значення для здорового сну.

Енергійні фізичні вправи перед сном можуть порушити процес засипання і викликати безсоння. Навпаки — спокійні, повільні вправи сприяють розслабленню і хорошому засинанню.

Приймаючи душ перед сном, зважайте, щоб температура води була теплою. Такий душ заспокоює нервову систему і розслаблює тіло.

Пам’ятайте, боротися з безсонням лікарськими препаратами — не найкращий варіант!