08.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Збережемо історичні цінності

Антоніна ШУЛЬГА, Олега МИХАЙЛОВА

У минулому 2016 році Вишгород відзначав 1070 років від першої згадки про нього в літописі (946 рік). Але численні археологічні матеріали свідчать про те, що територія Вишгорода була заселена набагато раніше (ІІІ тис. до н. е.). Це підтверджують розкопки, де знаходили глиняний посуд тих часів.

До нашого часу збереглися залишки великого Вишгородського городища ІХ-ХІІІ ст., а також берегові схили, які є основною панорамою історичного ареалу з боку Київського моря. Такі краєвиди історичної і художньої цінності потребують дбайливого збереження. Церква святих Бориса і Гліба є домінантою на Дніпровських пагорбах. І будувати на цих пагорбах ні в якому разі не можна. Будувати на них — означає знищувати духовну скарбницю нашої історії.

Багато чого знищено у Вишгороді після того, як почалось будівництво Київської ГЕС. Архітектурних пам’яток збереглося зовсім мало. Був навмисно спалений будинок Артющенка — історична хата. Знищили місцевий клуб, де вишгородська молодь проводила своє дозвілля, там була і бібліотека.

Дуже добре, що зараз почалась реставрація «Будинку Клюкви», якому у 2005-у виповнилось 100 років. Сподіваємось, що незабаром цей будинок матиме пристойний вигляд і в ньому буде знайде місце багато цікавого матеріалу.

 Але є зауваження: потрібно було ставити не сучасні пластикові вікна, а дерев’яні, які й були. Сучасні вікна ніяк не поєднуються із старовинним будинком. Якщо робити реконструкцію, то потрібно дотримуватися єдиного стилю.

Ще в нашому місті дивом збереглася земська школа 19 ст. Їй уже більше 100 років. Вона в жалюгідному стані, руйнується, протікає дах. Школу теж обов’язково потрібно зберегти для нащадків, аби сучасні школярі бачили, в яких умовах колись навчались вишгородські діти. Спочатку тут було 2 класи, потім — 4, пізніше — 8 класів. А хто хотів вчитися далі, той ходив пішки в десятирічку із Вишгорода в Нові Петрівці. Біля школи був дуже гарний сад, теплиці, шкода, що це все знищено. Потрібно знайти гроші на капітальний ремонт школи. Зберегти в такому самому вигляді — щоби і вікна були не пластикові, а дерев’яні, і візерунки по всьому периметру споруди зробити такі, як зараз. А в майбутньому відкрити тут Музей — матеріалу для цього є багато. Приміщення школи потрібно зберегти як історичний об’єкт м. Вишгорода.