30.01.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Об’єднавчий дедлайн

Ярослав Москаленко

https://www.facebook.com/yarmoskalenko?fref=nf

Сьогодні перше засідання Погоджувальної ради в новому році. Як правило, новий рік несе в собі нові очікування, нові бажання, нас чекають нові справи. Ні для кого не секрет, що новий рік буде непростим.

Інколи, щоб вилікувати смертельно хворого пацієнта, треба його розрізати, пустити кров, і аж тоді лікування дає ефект. Якщо наш пацієнт – Україна, то розтин показав, що прийняті рішення про децентралізацію були вкрай вірні. Вони кардинально розвернули країну у бік зрозумілих, затребуваних народом реформ. Але, якщо ми зараз не втрутимось, то все може закінчитися неоптимістично. Здається, ми забули, що після розтину потрібно організм зшивати і реабілітувати.

 

Реформа децентралізації є ключовою реформою в будівництві нової України, яку ми будуємо для людей.

Хочу нагадати про неодноразові спроби подібних реформ. З останніх було прийнято рішення у 2005 році, потім у 2009 році, але вони так і не були закінчені. Всі ці неефективні дії тодішньої влади призвели до того, що до влади в 2010 році прийшов Янукович. Те, що було далі,— Україна не забуде ніколи.

2017 рік – це наш український Рубікон. Він ключовий у зміні системи управління в Україні.

Самостійні, сильні, спроможні громади і зменшення повноважень центральних органів влади – тільки це є дійсним народовладдям, і тільки це буде мати успіх у новій Україні.

І тоді 2017 рік може стати роком початку економічного зростання України. Що потрібно зробити нам?

Злагоджена робота Верховної Ради у тісній співпраці з Кабінетом Міністрів. Саме це може дати поштовх. Саме Кабінет Міністрів 1 квітня 2014 року прийняв після Революції Гідності концепцію реформи місцевого самоврядування, був розроблений і прийнятий в 2015 році Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Збільшились повноваження органів місцевого самоврядування, децентралізація пройшла у галузі адміністративних послуг, архітектурного контролю, в земельній сфері.

І сьогодні ми вже бачимо сотні мільйонів гривень на депозитних рахунках у міст обласного значення та десятки — у міст районного значення, сіл і селищ.

А тепер інша сторона медалі і, власне, чому я підняв цю тему.

За неповні два роки Україна спромоглася об’єднати тільки близько 10% територіальних громад, а саме: 159 в 2015 і майже 200 в 2016 році.

З однієї сторони, можна вважати такі темпи нормальними, але не у країні, яка воює. В України часу немає. Я хочу сказати про ті проблеми, які гальмують добровільне об’єднання територіальних громад.

Це, в першу чергу, відвертий саботаж на місцях з боку сільських, селищних, міських голів, місцевих рад та осередків парторганізацій. Сьогодні місцеві голови не думають про те, як Україні розвиватись далі. Натомість думають про те, як після об’єднання територіальної громади виграти вибори. Або краще не робити це об’єднання, щоб виборів не було. Так само місцеві осередки партійних організацій думають, як об’єднати громаду, щоб потім мати більшість у цій громаді і мати свого голову. Це серйозна проблема.

Повну реалізацію Закону України «Про об’єднання територіальних громад» гальмує чинна Конституція України. Тому що добровільне об’єднання громад передбачає об’єднання між населеними пунктами однієї адміністративно-територіальної одиниці. А у нас сьогодні вже є практика, коли хочуть між собою об’єднатись громади інших районів, або навіть інших областей. Ми не можемо вирішити цю проблему локально якимось законопроектом, бо він буде також суперечити чинній Конституції України.

Щоб завершити процес добровільного об’єднання територіальних громад, я вважаю, потрібно встановити дедлайн*. Тому що в іншому випадку ми будемо довго чекати, допоки воно закінчиться. Якщо йти по нормах нової редакції Конституції, яку ми прийняли у першому читанні, то це повинно бути 1 жовтня 2017 року. Щоб потім Кабінет Міністрів згідно з перспективним планом розвитку зміг провести остаточне об’єднання територіальних громад. І тоді адміністрації припинять свої повноваження 1 березня 2018 року, як ми запланували у Конституції.

____________________

* Дедлайн(відангл.deadline) —— крайній термін (дата або/чи час), до якого має бути виконано певне завдання