08.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Сильні громади здатні планувати майбутнє

Трохим ІВАНОВ,
заступник Вишгородського міського голови

Як відомо, Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачає декілька послідовних етапів процесу і визначає часові рамки тих етапів. Тому терміни їх проходження є не жорсткими, а максимальними. Втім, затягувати час сьогодні вже неприпустимо. Адже, сформувавши об’єднану громаду, можна з полегшенням планувати своє майбутнє. А це не так просто, бо необхідно подбати про механізм створення ресурсної бази об’єднаної громади, необхідне інфраструктурне та кадрове забезпечення, форми державної підтримки та багато інших питань. Ось чому так важливо нині сконцентрувати всі зусилля на якнайшвидшому розгортанні цього процесу.

На сьогодні існує багато варіантів щодо формату об’єднання Вишгорода. Раніше пропонувалося поділити район на п’ять громад, потім — на три, а нещодавно з’явився формат об’єднання «один район — одна громада». Остання пропозиція виглядає дивною, бо про яку спроможність громади можна говорити, коли від майбутнього адмінцентру громади — Вишгорода — відстань до сіл на півночі району становить 70 кілометрів? Тому ми вважаємо, що цей варіант — непродуманий.
На мою думку, найоптимальнішим форматом є об’єднання Вишгорода з навколишніми селами. Наприклад, з Хотянівкою, де схвально ставляться до цієї ідеї. Там розуміють, що об’єднання з містом принесе лише користь селу. Там вивчалася думка жителів, проводилася роз’яснювальна робота з людьми. У цій громаді розуміють, що місцеві джерела наповнення сільського бюджету є недостатніми, щоб вирішувати нагальні проблеми села.
На жаль, в інших прилеглих до Вишгорода селах подібної активності немає. Очільники сільських громад, які не так давно здобули перемогу на виборах, очевидно у такий спосіб затягують час, вони не хочуть жодних змін, бо їм зручно сидіти у власному кріслі, мати печатку, гарантовану зарплату, звичний статус тощо.
На нарадах я іноді чую, як деякі сільські голови кажуть: зробіть нам дороги, відбудуйте школи, дитячі садочки, а потім ми подумаємо про об’єднання. Такий підхід викликає подив. Хто має прийти і все це побудувати? Люди вже 25 років чекають і слухають обіцянки, що до них хтось прийде і щось за них побудує. У результаті таких розмов продовжується витрачання грошей громад безрезультатно. Щоб усе зараз будувалося, потрібні зміни, об’єднання, і лише за цієї умови можна визначатися, що потрібно зробити в першу, другу, третю чергу, де взяти кошти, як їх ефективно використати.
У Вишгородській міській раді є готовність брати на себе відповідальність. Ми вже відчули перші результати реформи. Так, у ході бюджетної децентралізації дохід громади зріс у декілька разів. (Йдеться лише про власні повноваження. Якщо рахувати з державними трансфертами, то це — ще більше.) Але найголовніше — це не процент зростання бюджету, а збільшення доходу на одну людину. Це дуже показово. Ми маємо показати іншу якість надання соціальних послуг: охорони здоров’я, освіти, інфраструктури, ефективності бюджетних коштів.
Очікуємо передачі повноважень обласних ГАСК на місця. Це дасть нам змогу боротися із хаотичною забудовою в місті.
Повторю, що у Вишгородській міській раді є добра воля до змін. Про формат об’єднання ми будемо радитися з людьми, на цифрах і фактах переконувати тих, хто не визначився і коливається. В будь-якому разі цей процес незворотній і ми його маємо пройти.