31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Тепло в оселі і гроші в кишені

Марина КОЧЕЛІСОВА

18 жовтня — за сприяння Представництва Світового банку в Україні ( «Програм а допомоги в управлінні енергетичним сектором» ESMAP ) — в Києві відбувся семінар-тренінг для регіональних ЗМІ «Як зберегти тепло в оселі та гроші в кишені». Серед організаторів — Національна Спілка журналістів України (керівник Київського прес-клубу Алла Малієнко).

Частина перша — житлові субсидії (думка експерта, міфи та реальність, практичний досвід в адмініструванні процесу та механізм державної підтримки). Частина друга — енергоефективність (практичні кроки з енергозбереження та мінімізації витрат).

Теми — надзвичайно актуальні на тлі економічних провалів і псевдо-реформ у державі та тотального зубожіння українського люду і такого ж тотального «совкового» непереборного сподівання — на те, що хтось прийде і все за нас зробить.

Держава теж сподівається — навчити громадян економити. Вірогідно, саме для цього 18 жовтня депутати Верховної Ради 238 голосами прийняли за основу Проект Закону про комерційний облік комунальних послуг /номер, дата реєстрації: 4901 від 06.07.2016/, аби законодавчо врегулювати та сформувати правові, економічні та організаційні засади забезпечення комерційного та розподільчого обліку у сфері комунальних послуг. Простими словами, різниця у показах загальнобудинкового приладу обліку (тепла, гарячої та холодної води) та індивідуального (у квартирах чи офісах) розкидатиметься пропорційно на всіх споживачів у цій будівлі. Нагадую читачеві, що подібну практику вже намагалось застосувати газове королівство у гуртожитку на вул. Б. Хмельницького, 7 (навісити на ЖЕК загальні покази і, відповідно, фінансову відповідальність).

Обладнання будинковими вузлами обліку існуючих будівель зобов’язаний провести оператор відповідних зовнішніх мереж у термін:
1) нежитлових будівель — до 1 жовтня 2017 року;
2) житлових будівель — до 1 жовтня 2018 року.

Забороняється приєднання до зовнішніх мереж новозбудованих будівель, які не обладнані приладами обліку. Це, звісно, не стосується мереж систем автономного гарячого й холодного водо- і теплопостачання.

Споживачам гарантується доступ до облікової інформації, на основі якої формуються рахунки за спожиті послуги. Очікується, що такий облік стимулюватиме енергоефективну поведінку споживачів і призведе до зменшення обсягу споживання тепла і води.

Комунальники-практики аплодують. Експерти розмежувались на прихильників і противниківlдержавних зусиль. Так, інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) пише у Facebook: «Вчора (18 жовтня) Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Уряд запровадить 12-місячну розстрочку на оплату житлово-комунальних послуг для тих, хто не бажає отримувати субсидій. Заява здивувала багатьох експертів і викликала ряд важливих запитань. Пропонуємо Анкету для уряду, за якою можна перевірити, чи є ця ідея готовим рішенням, чи проявом популізму.

 СУБСИДІЇ — цільова адресна безповоротна допомога

Та повернімося до субсидій і енергозбереження. Під час жвавого спілкування, бурхливих діалогів на запитання журналістів відповіли Валентина Войтенко, експерт з питань соц. захисту, консультант Світового банку, та директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики України Віталій Музиченко.

Із чимось погоджуюсь, із чимось — ні, та в одному вони мене переконали.

Субсидії варто оформити навіть, якщо це невелика сума. Хто зна, чи зможете ви заробити на звичне користування комунальними послугами без економії? А раз оформлена субсидія на ЖКП потім автоматично перераховується і подовжується — тобто вже не доведеться ходити по інстанціях навіть, якщо держава знову перегляне соціальні норми (кв. м тощо).

Якщо вам не вдалося оформити заяву чи роздрукувати бланки на сайті Мінсоцполітики (розділ «Все про житлові субсидії» або на сайті Кабінету Міністрів України, заповніть заяву і декларацію про доходи, які вам надіслали поштою, самостійно та запишіться на прийом на певне число у вишгородський «собез».

Є різні випадки. Прописані, але не живуть у цьому помешканні (працюють чи навчаються в іншому місті). Або навпаки: не прописані, але фактично проживають (за договором оренди чи без нього). Отримана спадщина. Є заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг. Діти чи онуки не працюють і не стоять на обліку у центрі зайнятості. В місцевому УПСЗН (управлінні праці та соціального захисту населення) вам розкажуть, які потрібні довідки, роз’яснять, на що ви можете розраховувати. Cкладні ситуації розглядатиме комісія.

Увага! При розрахунку враховується дохід: для осіб працездатного віку — за попередній, тобто 2015, календарний рік (нарахована зарплата мінус ПДФО — працюючим; два прожиткові мінімуми — непрацюючим); для непрацюючих пенсіонерів — за попередній місяць; прожитковий мінімум теж минулорічний, тобто 1248 грн.

Одноразова матеріальна допомога, вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, засобів реабілітації, протезно-ортопедичних виробів, регресні виплати за шкоду здоровю — не враховуються до доходу.

Норма житлової та опалювальної площі — 13,65 кв. м на 1 особу + 35,22 на домогосподарство (1 особа — 48,87 кв. м, дві – 62,52 кв. м; три — 76,17 кв. м).

З моменту отримання документів та інформації з ДФС, ПФУ та фондів призначити субсидію мають (і повідомити про це заявнику) впродовж 10 днів. Реально на це іде 15-20. Тому краще оформлювати субсидію не в розпал опалювального сезону чи після отримання платіжок за тепло, а завчасно, без черг.

Якщо ж ви звернулися по субсидію у жовтні, а призначили її лише у грудні, — не хвилюйтесь: кошти будуть направлені на рахунки одразу хза три місяці (жовтень-листопад-грудень).

Субсидії на скраплений газ і тверде паливо (СГТП) надаються готівкою (розрахунок за річним доходом попереднього календарного року)

Є запитання? Телефонуйте цілодобово і безкоштовно: 15-45 ( teplo.gov.ua).

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ: практичні кроки з енергозбереження та мінімізація витрат

Продумані і скрупульозно втілені заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках дозволяють мінімізувати втрати тепла та значно знизити суми в платіжках. Є дві стратегії підвищення енергоефективності – індивідуальна (для приватного житлового фонду) та колективна (багатоквартирний житловий фонд): грамотне утеплення стін, даху, підвалу, встановлення вікон, дверей, індивідуальних теплових пунктів (ІТП), модернізація освітлення дають до 50% економії.

Координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко та керівник Київського офісу Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк розповіли про позитивний приклад ОСББ у Луцьку та фінансові інструменти енергоефективних заходів. Це «теплі кредити» та близько 200 місцевих програм, які передбачають або відшкодування іще частини тіла кредиту, або відшкодування відсоткової ставки, або ж забезпечення співфінансування енергоефективних заходів (так, департаменти енергоменеджменту створили у себе міста Долина та Жовква; в Києві діє програма «30/70» — тобто, залежно від того, чи ви отримуєте субсидію, чи ні, ви можете отримати банківський кредит (Ощадбанк, Укргазбанк, Укренксімбанк) на встановлення регульованих радіаторів опалення, лічильників (води, тепла, багатозонні — електроенергії), склопакетів на вікнах і балконах — і держава поверне вам від 30 до 70 % вартості). Варта уваги програма ЄБРР IQEnergy.

Нагадаємо, практичні семінари-зустрічі на тему створення ОСББ та енергоефективності проводились і у Вишгороді: за ініціативою міського голови Олексія Момота збирали активних і готових до нового представників різних об’єднань громадянь за місцем проживання на зустрічі з представниками теплоаудиторських компаній тощо; були відповідні публікації у газеті «Вишгород», своїм досвідом вивчення і втілення у життя «теплих» програм ділились міські депутати — а започаткована ще у минулому скликанні міська програма «Теплий під’їзд» триває.

І наостанок. Чим раніше мешканці багатоповерхівок об’єднаються у зменшенні обсягів споживання шляхом енергозберігаючих заходів, тим дешевше їм обійдеться утримання власного житла. Нікуди ми від цього не дінемось, тому що держава — то не дядько з портфелем. Держава — це ми, тож братися за справу та відповідати за все — нам.

Субсидії як механізм державної підтримки населення в умовах реформування енергетичної сфери

10 запитань про тарифи і субсисії

Енергоощадність та Термомодернізація

Міфи про субсидії

Підтримка енергозбереження для власників квартир

Підтримка енергозбереження для ОСББ

Субсидії Міфи Та Реальність

Тарифи Субсидії Енергоефективність

Як оформити субсидію