05.03.2021

Газета Вишгород. ONLINE

Офіційний сайт газети Вишгород, Новини, архів. ONLINE

Лікарні стануть наполовину платними

Сьогодні в Україні — чотири рівні надання медичної допомоги: від звичайних поліклінік до високотехнологічних центрів (екстрена; первинна, читай — сімейна+невідкладна; вторинна — кваліфіковані фахівці в багатопрофільній районній лікарні; третя ланка — спеціалізована медична допомога в обласній лікарні чи вузькоспеціалізована допомога в науково-дослідницьких інститутах; четверта — паліативна допомога невиліковним хворим).

У планах МОЗУ на 2017 рік — госпітальні округи, території, що об’єднуватимуть близько 150 тис. чол. Там надаватимуть як екстрену, так і високотехнологічну допомогу, має бути налагоджена електронна система спостереження за інфекційними та неінфекційними хворобами, що дозволить прогнозувати епідемії.

Успішна чи ні запроваджена в нашій державі медична реформа — зрозуміємо, коли буде задіяно весь пакет змін. Поки що найбільш відчутне — повне розмежування інституту сімейної медицини та медичних послуг вузького профілю.

На пацієнтів чекає і введення платних медичних послуг. Держава забезпечить безоплатний перелік — первинна, екстрена, планова стаціонарна медична допомога та ліки, що використовуються для лікування у стаціонарі за призначенням лікаря. Цей перелік буде щороку затверджувати Кабмін, а фінансуватиметься він із наших же податків.

Усі інші послуги і ліки стануть платними.

Страхова медицина, вигідна медикам, звичайним громадянам – не по кишені. Але й державний пакет безкоштовних послуг може стати відчутним ударом по бюджету, в разі, якщо не будуть ретельно налагоджені схеми компенсацій вартості ліків аптечним мережам та оплата дороговартісних препаратів для лабораторних досліджень.

Окремий напрямок — створення в українській медицині профілактичної бази — може стати одним із ключових етапів впровадження медичного страхування. Кабмін збирається спростити ліцензування приватних лікарів і клінік, аби створити здорову конкуренцію державним медичним закладам.