24.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Субсидія: пільги, оренда, дохід

На актуальні запитання відповідає В. ГАЛИЦЬКИЙ, директор департаменту соціального захисту населення КОДА

Яка ситуація в Київськійобласті, скільки (за прогнозом) сімейможутьрозраховувати на субсидію з початком опалювального сезону?

— Програма надання населенню житлових субсидій діє з 1995 року, але масово населення почало оформлювати субсидії тільки з 2010-го. На даний момент на Київщині субсидії отримують майже 250 тис. осіб, близько 140 тис. осіб вперше звернулись по її призначення. На початок опалювального сезону матимемо майже 400 тис. мешканців області, котрі отримуватимуть субсидію від держави. Враховуючи підвищення тарифів за користування житлово-комунальними послугами, ця цифра буде набагато більша, відтак — по державну допомогу може звернутися кожна пята родина.

Аби отримувати субсидію з початку опалювального сезону, треба звернутись із заявою до центру соціального захисту населення впродовж двох місяців з початку опалювального періоду (не пізніше). Так, якщо ви подали необхідні документи у грудні, то матимете перерахунок платіжок за комунальні послуги за два попередні місяці: жовтень та листопад (у заяві необхідно зазначити потребу в отримані субсидії з початку опалювального періоду). Якщо ж звернулись по нарахування субсидій упродовж неопалювального періоду — субсидія нараховується з того місяця, коли людина подає заяву на її отримання (з місяця звернення).

(Зазвичай, опалювальний період розпочинається у жовтні (неповний опалювальний місяць) і триває по квітень (неповний опалювальний місяць).

— Наскільки спрощена система оформлення субсидії?

— Субсидія поділяється на два види: відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (газо-, електро- та водопостачання) та на придбання скрапленого газу і твердого палива (вугілля, газ у балонах).

У першому випадку — це певна знижка, яку отримує домогосподарство при сплаті рахунків за житлово-комунальні послуги. В другому — людина раз на рік отримує гроші готівкою.

Для того, щоб отримати субсидію, необхідно надати заповнені заяву та декларацію до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. В деяких випадках надаються додаткові документи, наприклад:

— акт обстеження матеріально-побутових умов, якщо за адресою надання житлової субсидії громадяни зареєстровані, але фактично там не проживають;

— договір найму (оренди) житла для тих, хто орендує житло;

— довідки, які підтверджують отримання доходів, якщо інформацію про них неможливо отримати із Державної фіскальної служби (аліменти, стипендія, допомога Центру зайнятості та ін.).

Окремо хочу зупинитися на тих змінах у порядку надання субсидій, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2016 № 319 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Щодо призначення субсидій особам, які також мають право на пільги та, відповідно, користувалися і пільгою, і субсидією, — норму закону змінено. Людина може отримати від держави тільки ту чи іншу соціальну допомогу — і, якщо користується пільгами, то не має права отримати субсидію, і навпаки. Із травня ц. р. відбувся автоматичний перерахунок для усіх громадян такої категорії і, за Постановою Кабміну, їм призначена тільки субсидія. Але, якщо людина має бажання замість неї отримувати пільги, то їй необхідно звернутись із відповідною заявою до соціальних служб.

Стосовнопризначеннясубсидії особам, якіорендуютьжитло. Постановою передбачено — якщо людина не зареєстрована, але фактичнопроживає у житловомуприміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, то вона має право на отримання субсидії.

Щодо періоду врахування доходу для призначеннясубсидії. Відтепер вона розраховується на підставі доходу осіб не за попередні три місяці, а виключно за попередній календарнийрік.