28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Лапароскопію практикують у Вишгороді

Вікторія ШМИГОРА

Якщо у вашому організмі трапились негаразди і лікарі рекомендують хірургічне втручання, не варто сильно панікувати.
У Вишгородській центральній районній лікарні практикують малоінвазивні втручання. За допомогою цього методу роблять усе більше операцій, у тому числі гінекологічних.
Головний лікар Вишгородської центральної районної лікарні Іван Клюзко (НА ФОТО справа) активно проводить роботу, аби покращити ефективність медичної допомоги жителям Вишгорода та району. Одним із нововведень стало запровадження малоінвазивної хірургії в гінекологічному відділенні.

Лапароскопія — сучасний метод ендоскопічної хірургії. Операції на внутрішніх органах проводять через невеликі (діаметром — 0,5-1,5 см) 2-4 отвори за допомогою лапароскопа та лапароскопічних інструментів. Їх вводять у черевну порожнину (це дає можливість візуально на моніторі оцінити патологічний процес органів черевної порожнини чи органів малого тазу та одразу виконати необхідний об’єм оперативного втручання), бачать, що там відбувається, і водночас здійснюють хірургічні маніпуляції. Тобто, це і метод обстеження, й одночасно хірургічна операція.
У гінекології лапароскопія застосовується дуже широко, як з метою діагностики, так і з лікувальною метою. За допомогою лапароскопії можна проводити майже всі маніпуляції в органах малого таза, які раніше робили відкритим доступом.
Переваги — дуже великі. Головне, що це малоінвазивна хірургія. Травма від розрізу м’яких тканин — найменша. При лапароскопії мінімізується ймовірність утворення злукових процесів, які виникають у результаті контакту інструментів із тканиною. Зменшується кількість використання медикаментозних препаратів. Антибіотик призначають лише для профілактики. І спектр рекомендацій до подібного втручання дуже широкий, — розповідає акушер-гінеколог Дмитро Кульчицький (НА ФОТО зліва), який пройшов стажування у завідуючого гінекологічного відділення Сергія Іваненка на базі комунального некомерційного підприємства «Київський міський центр «Академія здоров’я людини». — До речі, на новому обладнанні у Вишгородській ЦРЛ уже прооперовано не одну одну пацієнтку. Операція була складною, через розмір кісти. Але результати тішать.
Ще один «плюс» — косметичний ефект. Через два-шість місяців слідів від маленьких проколів на тілі практично не видно.
Розповів лікар і про те, чи має лапароскопічна операція протипоказання:
— Це загальні протипоказання до операцій та наркозу: значна крововтрата, важкі інфекції, інтоксикації, серцева, ниркова недостатність. Раніше сюди відносили і ожиріння третьої стадії, але наразі оперують і таких людей.
Головний лікар КЗ «Вишгородська центральна районна лікарня» Іван Клюзко додає, що у Європі 80 % хірургічних втручань проводиться виключно ендоскопічним шляхом:
— На сьогоднішній день ендоскопічна медицина — це не медицина майбутнього. Це медицина теперішнього часу. Переважна кількість хірургічних втручань у світі проводяться саме малоінвазивним способом. Найдорожче, що може бути, — робота професійного хірурга. А придбання медичного обладнання — це необхідна стаття витрат для розвинутих країн.
У нас, на жаль, на першому місці — вартість обладнання, а вже потім — рівень підготовки кваліфікованих фахівців. Нині наші молоді лікарі уже пройшли, а деякі ще проходять стажування у провідних закладах столиці, які є провайдерами у цьому напрямку медицини. Ми приймаємо естафету.
Нині у нас є лапароскопічне обладнання. Але час не стоїть на місці. Професійні можливості наших спеціалістів ростуть. І ми потребуємо сучаснішого і якіснішого обладнання. Районна влада виділила 400 тис. грн на придбання лапароскопічної стійки (це закладено у програму соціально-економічного розвитку Вишгородського району).
Ми маємо хорошу базу інструментарію, і це дозволяє проводити повноцінні операції. Розглядаємо можливість проведення лапароскопічних і малоінвазивних методик не тільки у гінекології. Базова стійка може застосовуватись і в загальній та дитячій хірургії, травматології. Тобто, те, що раніше робилось ексклюзивно і рідко, зараз можливо поставити на конвеєр. Основна наша ціль — проводити такого типу оперативні втручання з користю для пацієнтів.
Виділено кошти і обладнання для неонатології (розділ медицини, що вивчає фізіологію немовлят та новонароджених, їхнє зростання та розвиток, захворювання та патологічні стани). Немовлята із вадами внутрішньоутробного розвитку, діти, які народжуються раніше зазначеного терміну, не готові самостійно боротися з факторами зовнішньої агресії. Для них потрібно створити комфортні умови. Спеціальний столик для новонароджених має кардіомоніторинг, створює спеціальний мікроклімат. Раніше, аби виходити таку дитинку, треба було кутати її у пелюшки, ковдрочки, а у немовляти ж іще не повністю розвинута дихальна та видільна системи… Зараз же зроблено крок уперед для створення комфортних умов для майбутнього покоління маленьких вишгородців. Аби дитинка «дозріла» до моменту, коли її можна спокійно передати у руки мамі і виписати додому.