03.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Звертатись до дорослих, у міліцію, але й самому вміти постояти за себе

IMG 3501Вікторія ШМИГОРА
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»

Все частіше ми стикаємось із повідомленнями в друкованій пресі та на телебаченні про зникнення дітей, про пограбування квартир, про хуліганські напади і зґвалтування. Загострена кримінальна обстановка вимагає концентрації почуття небезпеки, моральної готовності протистояти злочинцям — не тільки в дорослих, а й у дітей.
Нещодавно юна вишгородчанка ледь не стала жертвою вочевидь психічно хворого… Дівчинці 10 років, маленька, тендітна. Дитина мешкає по просп. Т. Шевченка, 9-а. Те, що вона розповіла, — шокувало!
Вона поверталась із прогулянки після 17:00. Сутеніло. Ззаду підійшов чоловік, закрив рукою їй рот і очі та потягнув у сіре авто. Втрутився випадковий перехожий — ударив нападника по обличчю. Дівчинка кинулась навтьоки. Обличчя нападника не запам’ятала, той був у капюшоні…
От звідки беруться такі виродки?! Просто не вкладається в голові.
На щастя, все закінчилось добре. Бо страшно й подумати, що могло спіткати дівчинку.
Як би не хотілось витягувати дітей із-за ширми рожевого безтурботного дитинства, але їм необхідно знати, що в житті є не тільки світло, розуміти, що зло можуть творити не лише казкові злодії, а й на перший погляд приємний дядечко, знайомий із сусіднього під’їзду, ровесник і навіть… друг. І, виявляється, навчитися протистояти недобрим намірам і вчинкам треба набагато раніше, ніж отримати паспорт, досягнути повноліття, закінчити університет…

Життя повне несподіванок, а часом і небезпеки. Тому слід бути хоробрим, але водночас і обачним. Можна сподіватись на дорослих, на міліцію, але й самому вміти постояти за себе. У першу чергу, старатись не потрапляти в небезпечні ситуації, а коли вже потрапив — знати, як себе поводити.
Ми поцікавились у правоохоронців, чи проводиться відповідна роз’яснювальна робота у школах з дітьми та батьками.
… У Вишгороді до цієї проблеми підійшли комплексно. У школах міста та району проводять профілактичні бесіди, на яких фахівці Вишгородського райвідділу ознайомлюють із можливою небезпекою та вчать реагувати, роздають пам’ятки «Як не стати жертвою злочину». Постійно працюють піші патрулі та два мобільні.
Зокрема, цими питаннями займається підполковник поліції Роман Бежук:
«Ми зустрічаємось із дітьми, вчителями. Звісно, обставини бувають різні, і не все, безумовно, залежить від нас, але якщо дорослі й діти будуть дотримуватися певних елементарних правил поведінки, поводитимуться обережніше, то ймовірність уберегти своє життя, здоров’я, гідність від злочинного посягання значно зростає.
Що ж слід робити в криміногенних ситуаціях? Пропоновані поради, природно, не є панацеєю від усіх бід, але якоюсь мірою зменшать небезпеку стати жертвою злочину. Комусь вони здадуться простими і наївними, але в їх простоті — ефективність, а часто — порятунок.
Так, увечері, по можливості, не ходіть поодинці. Коли все-таки треба пізно повертатися, зателефонуйте рідним чи знайомим, щоб вони зустріли вас у під’їзді, поблизу будинку чи на зупинці. Уникайте безлюдних, неосвітлених місць. Якщо на вас напали, голосно кличте на допомогу».
Правоохоронець радить не вступати у конфлікти з незнайомими людьми, не ходити в темний час доби, але, якщо біда все-таки трапилася, то своєчасно звертатися до фахівців.
«Ефективність розкриття злочинів залежить від своєчасного звернення до міліції. Повідомляйте, а ми будемо швидко реагувати.
Основним недоліком у таких випадках в діях батьків, як і в наведеному прикладі, є незвернення, або несвоєчасне звернення до правоохоронних органів. Це унеможливлює викриття таких осіб по гарячих слідах або в разі, коли потерпілі взагалі не звертаються, — ці справи переходять у розряд латентних випадків, що сприяє повторному вчиненню злочинів. У правоохоронних органах розроблено невідкладний порядок дій при виникненні таких ситуацій, є фототека осіб, схильних до вчинення таких злочинів, або які були раніше засуджені за скоєння подібного.
Весь цей комплекс невідкладних першочергових дій дає можливість викрити осіб, що порушують закон. Але ж, знову наголошую, — при обов’язковому зверненні до правоохоронних органів», — підсумував Роман Бежук.

Підполковник поліції Роман Бежук
Тел. (096) 567-43-66