31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Танки часів Другої світової

3

Ольга СУБАЧ, Ольга ГУГЛЕНКО,
наукові співробітники Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році»,
члени пошукової групи ім. генерала Ватутіна
ФОТО – архів музею-заповідника

Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 р.» активно співпрацює з пошуковими загонами та організаціями не тільки Київської, а й інших областей України. Так, разом із ВГО «Союз «Народна Пам’ять» співробітники музею неодноразово виїздили в пошукові експедиції, приводили до ладу пам’ятні знаки та могили невідомих бійців Другої світової війни.
Фонди музею поповнюються новими експонатами — як часів Другої cвітової, так і сучасних бойових дій на Сході України. Привозять їх пошукові загони та волонтери всієї Київської області, а також місія «Чорний тюльпан», що створена пошуковцями ВГО «Союз «Народна Пам’ять».
У 2013 році на території Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 р.» було перепоховано останки 26 бійців 1941-го, 1943-го років (один ідентифікований). У подальшому на братській могилі встановлено оригінальний пам’ятник із надписом, пов’язаним із останніми подіями в Україні.
Нещодавно співробітники музею взяли участь у перепохованні бійців Червоної Армії: 7 листопада в селі Гатне на Київщині урочисто перепоховано останки 40 бійців (5 ідентифіковано), загиблих у 1941 році (знайдені пошуковцями Археологічного патріотично-пошукового об’єднання «Дніпро-Україна»); 14 листопада на кладовищі м. Малин (Житомирщина) біля братської могили перепоховано останки 36 бійців, які захищали це місто у 1941 році (четверо бійців ідентифіковано по жетонах, останки двох передано родичам). Перепоховання в Малині — останній етап клопіткої пошукової роботи на місцях боїв 1941 р. Ця робота проводилася влітку і на початку осені ц. р. Активну участь у ній разом із місцевими пошуковцями взяли члени пошукової групи імені генерала Ватутіна Вишгородського району.
Наш музей постійно співпрацює з пошуковцями двох об’єднань нашого району по увіковіченню подвигу та пам’яті солдатів Другої cвітової війни та патріотичному вихованню молоді. У найближчих планах — створення відділу національно-патріотичного виховання дітей та молоді при нашому закладі.
17 листопада на території музею-заповідника відбулося відкриття нових експонатів-інсталяцій під відкритим небом, переданих на зберігання та експонування Всеукраїнською громадською організацією «Союз «Народна Пам’ять». Перш за все, це копія (в натуральну величину) найпоширенішого середнього німецького танка часів Другої світової війни Pz-IV. Загальна кількість випущених Pz-IV різних модифікацій – 8 500 одиниць. Танк використовувався в усіх військових баталіях Другої світової війни — від вторгнення у Польщу до битви за Берлін.
Пошуковці ВГО «Союз «Народна Пам’ять» передали музею чимало артефактів Другої світової війни, знайдених на місцях боїв 1943 року на території України. Серед інших — борти від середнього танка Т-34/76, підбитого у 1943 році ворожим снарядом під селом Турбівка Житомирської області. Ймовірно, що це був танк із танкової колони «Приморський комсомолець» і командував ним лейтенант Єрмаков. Пошук триває…
Вважаємо, що не менш важливо для патріотичного виховання підростаючого покоління є правдиве відображення останніх подій, що відбуваються в Україні. Музей постійно працює в цьому напрямку – збирає експонати, документи, розповіді свідків подій Революції Гідності та у зоні АТО. Виставка «Твої сини, Україно!», присвячена подвигу українських військових на Сході України, була відкрита ще 6 травня цього року і не є назавжди законсервованим об’єктом: вона постійно поповнюється та змінюється в русі останніх подій.