29.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Децентралізація по-українськи: корупція на місцях чи еволюція місцевого самоврядування?

ПРЕС-РЕЛІЗ

КРУГЛИЙ СТІЛ

Децентралізація по-українськи: корупція на місцях чи еволюція місцевого самоврядування?

27 серпня об 11:00 у прес-центрі Міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатський контроль» відбудеться прес-конференція на тему: «Децентралізація по-українськи: додає корупціонерам повноважень на місцях чи покращує місцеве самоврядування?».

На круглому столі обговорили, чи здатна бути децентралізація ефективною без викорінення корупційної складової влади на місцях; як донести до місцевої влади важливість того, що із збільшенням фінансування – збільшується відповідальність; та чи реально наразі захистити бізнес від безкарності і сваволі чиновників місцевого ґатунку?

Досвід свідчить, що корупційний клас чиновників – як вищих органів держвлади, так і місцевого самоврядування – навчився за останні два десятки років ефективно розкрадати. Як ту частину бюджету, що залишається в розпорядженні органів місцевого самоврядування, так і ту його частину, котра приходить у регіони у вигляді дотацій та субвенцій. Можна прогнозувати, що одним з важливих наслідків децентралізації буде «підвищення вартості» мандата мера міста і депутатів місцевих рад. Частина корупційного класу українського чиновництва, яка перебуває в областях, містах, районах і селищах, надактивно тішиться з подібної децентралізації, плануючи розкрадати значно більший шмат бюджету.

Прикладом такого стану речей може стати випадок у с. Щасливе Бориспільського району Київської області, де, за словами місцевих бізнесменів, які звернулися за допомогою до «Депутатського контролю», «голова сільради Шмаюн М.Ф. – мільйонер, екс-чиновник режиму Януковича, досі безкарно працює за схемою 90-х – забирає шматок бізнесу у місцевих підприємців». «Частину прибутку залишає собі, частину – на хабарі місцевим депутатам та районним чиновникам. За сім років на посаді «заробив» немалий капітал – 10 млн. доларів. Активи, звичайно, зареєстровані на брата, дружину, двох дочок і зятя, а саме: 6 автомобілів, 19 квартир, 2 котеджі, торговий комплекс, ресторан, спорт-бар, 15 земельних ділянок», – говорить місцевий бізнесмен Микита Громико.

Все начебто у сільського голови йшло добре, поки один з підприємців, Генеральний директор ТОВ «Вест Менеджер Систем» Микита Громико відмовився просто так віддавати частину свого бізнесу. Парадокс у тому, що до МДО «Депутатський контроль» звернувся якраз Голова сільради Шмаюн з проханням руками народних обранців покарати «неслухняного» бізнесмена. Але, коли члени «Депконтролю» почали розбиратись у ситуації, виявилося, що жертвою виступає підприємець, якому не дають змогу працювати на благо громадськості. «До мене почали звертатися гінці Шмаюна з пропозицією вирішити питання за гроші, а саме 40% від прибутку я повинен віддавати очільнику сільради та його поплічникам. Після моєї відмови, брат Голови сільради та декілька депутатів ініціювали постійні необґрунтовані перевірки підприємства. У результаті, будівництво сучасного комплексу з іноземними інвестиціями  знаходиться на межі зупинення. Хоча усі документи в порядку», – зазначає Микита Громико.

Як засвідчила практика, корумпованість структур регіонального рівня від надання їм більших повноважень не знизилася. Таким чином, без знищення корупційного класу жодна децентралізація не дасть очікуваних плодів.