24.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Контролери на маршруті

КОДА наполягає на поверненні повноважень зі встановлення тарифів на пасажирські перевезення

Проїзд у міському та міжміському транспорті потроху перетворюється на недешеве задоволення. Девальвація гривні ще більше розкрутила й так немалу вартість квитків: ціна проїзду, приміром, у приміських маршрутних таксі через «стрибки» курсу валюти зросла подекуди майже на 100%. Утім, далі може бути ще гірше, адже Кабінет Міністрів своїм рішенням дозволив перевізникам самостійно встановлювати тарифи на послуги, позбавивши органи виконавчої державної влади та виконавчі органи міськрад права втручатися в ціноутворення. І в багатьох містах України люди вже на собі почали відчувати результати: перевізники масово підвищують вартість проїзду, а пільги на користування транспортом урізають.

Нові правила на ринку автомобільних перевезень всередині окремих областей діють з 5 травня. Саме тоді набули чинності зміни до урядової постанови «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», які, фактично, відібрали в державних адміністрацій право визначати та регулювати тарифи на перевезення пасажирів та багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху в приміському та міжміському сполученні.

Транспортні компанії в один голос твердять, що через дорожнечу пального, мастил та запчастин працюють собі на збиток. Тож підвищення тарифів до справедливого рівня — єдиний спосіб втриматися на плаву. От тільки хто визначатиме, який рівень є «справедливим»?

Сергій з Бородянки, що під Києвом, щодня їздить на роботу до столиці. Ще минулої осені проїзд у маршрутному таксі обходився йому у 25 гривень на день, сьогодні потрібно викласти вдвічі більше. «Довелося пересісти на електричку. Ціни на маршрутки підскочили разом з цінами на солярку. Зараз пальне подешевшало, а проїзд — ні», — ділиться чоловік своїми спостереженнями. А якщо навіть для людей, котрі працюють, тарифи , які перевізники вважають обґрунтованими — непосильні, то що вже казати про соціально незахищених громадян?

Аби перевізники у гонитві за рентабельністю не забували дбати і про кишені пасажирів, потрібно контролювати тарифи. Коли є конкуренція, то «контролером» виступає ринок: у боротьбі за клієнтів конкуренти-перевізники не накручуватимуть ціни. Але в наших умовах фірма, яка укладає контракт на перевезення пасажирів, фактично стає монополістом на тому чи іншому маршруті. Тому державним адміністраціям потрібно повернути право на встановлення і регулювання тарифів на пасажирські перевезення, вважає перший заступник голови Київської обласної державної адміністрації Лев Парцхаладзе. Це дозволить захистити інтереси малозабезпечених категорій громадян, а також оперативно реагувати на мінливі умови ринку.

«Скасування державного регулювання тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту призведе до нерегульованого зростання вартості проїзду, — переконаний Парцхаладзе. — А це, в свою чергу, може створити ситуацію, коли малозабезпечені верстви населення не матимуть змоги вільно користуватися послугами пасажирського автомобільного транспорту, а також завадить органам державної влади ефективно контролювати якість роботи перевізників». Він уже направив до Кабінету міністрів лист з ініціативою щодо повернення держадміністраціям повноважень встановлення та регулювання тарифів. Крім того, КОДА наполягає на спрощенні та скороченні самої процедури встановлення чи зміни тарифів, яка могла тривати щонайменше два-три місяці.