26.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Мала ГЕС — в Олевську!

 MG 3725

Семен Ізрайлевич Поташник з донькою Жанною біля батьківської хати в Олевську

Інна РУСНАК
ФОТО — Володимир ЖУК, спеціально для «Вишгорода»

Щиросердні вітання і найтепліші слова подяки за віддану працю та вагомий вклад у гідроенергетику України линули на адресу професора, академіка, президента ВГО «Асоціація «Укргідроенерго» та «Український комітет з великих гребель» Семена Ізрайлевича Поташника з нагоди ювілейного дня народження, яке дружною когортою побратимів, колег, друзів, рідних відзначалося на малій батьківщині іменинника — в місті Олевську, що на Житомирщині.

І це лишень невеликий перелік усіх керівних посад, нагород та надбань Семен Ізрайлевича, адже його наполегливості, цілеспрямованості, відданості, завжди вірним важливим рішенням, силі духу та невтомності у подоланні життєвих і трудових бар’єрів можна лише по-доброму позаздрити і щиро порадіти за нього. Бо не кожному присвоюється звання «Людина року» за версією Американського біографічного центру. Не кожному таланить бути удостоєному «Нагороди ХХ століття за досягнення» від Міжнародного біографічного центру Кембриджа.

А він це зумів! Йому це вдалося! Довів усьому світу свою високопрофесійність, фаховість і талант завжди досягати поставленої мети якомога швидше й найефективніше, при цьому щиро роздаровуючи досвід і знання тим, хто поруч. Пригадую нашу недавню розмову із Семеном Ізрайлевичем у Вишгороді, коли він з величезним захватом і неабиякою втіхою розповідав про невипадкову-випадковість, про стежки-дороги, на котрих поталанило зустрітись ще під час перебування на посаді першого голови Енергоринку із прекрасною жінкою, як виявилось згодом, землячкою, батьки якої добре знали родину Поташників, — нині заступником голови ПАТ «Ощадбанк» Іриною Михайлівною Земцовою. Саме вона якось під час однієї із зустрічей-відвідин рідного Олевська разом із Семеном Ізрайлевичем запропонувала: «Давайте залишимо пам’ять про свою батьківщину — побудуємо там ГЕС?!».

Тож найбільшим і найціннішим подарунком до дня народження стало для Семена Поташника спільне розширене засідання в Олевській міській раді Президій Всеукраїнських громадських організацій «Асоціація «Укргідроенерго» та «Український комітет з великих гребель» стосовно спорудження Олевської малої ГЕС. Хлібом і сіллю зустріли олевчани видатних візитерів, бо ж не часто випадає нагода приймати на гостинах одразу двох Героїв України — Семена Поташника та Володимира Петренка: коровай на вишитому рушнику вручила дітвора почесному жителю міста Олевська Семену Ізрайлевичу Поташнику, а також подарувала імениннику гарну українську пісню про рідний край.

Перш ніж перейти до обговорення важливих питань, зі словами вітань до ювіляра, чиє перебування на Житомирщині — знакова й важлива подія, безумовно, для всіх, звернувся Олевський міський голова Анатолій Повар, який запевнив у тому, що влада міста радо йтиме на зустріч і співпрацюватиме із членами Асоціації та Комітету, аби заплановане будівництво ГЕС на ріці Уборть якомога швидше набуло значних обертів. Члени Президій, колективні, індивідуальні члени Асоціації та Комітету, запрошені перейшли до порядку денного, котрий передбачав затвердження та прийняття рішення проекту будування Олевської малої ГЕС.

Першим було розглянуто питання про членство в Асоціації, доповідач якого, перший заступник генерального директора ПАТ «Укргідроенерго» Семен Ізрайлевич Поташник, представив загалу колег, членів Асоціації та присутніх на зібранні, а також коротко розповів про їхню важливу роль, значущість та вагомий вклад у гідроенергетичну промисловість держави. Стосовно створення та реалізації програм розвитку малої гідроенергетики, її потенціал та перспективу саме в районних центрах, віддалених містах та селах, аби значно підвищити рівень зросту певного населеного пункту на периферії (бо наявність ГЕС — це й до того ж розвиток туризму та інфраструктури), виступив віце-президент ВГО «Асоціація «Укргідроенерго» Олександр Михайлович Карамушка.

Головний спеціаліст, керівник робіт з проектування Олевської МГЕС Ігор Васильович Сташук презентував увазі членам засідання техніко-економічне обґрунтування щодо даного питання, де «Укргідропроектом» розглядалося два варіанти малої ГЕС: без захисних дамб і з їхнім влаштуванням, а також безпосередньо й, власне, сама будівля гідроелектростанції з використанням водогосподарських та водоенергетичних розрахунків. Також мова йшла і про зміни у нормативно-законодавчій базі розвитку відновлювальної енергетики в Україні, дію закону «Зеленого тарифу» тощо, котрі обширно роз’яснили віце-президент ВГО «Асоціація «Укргідроенерго» Олександр Володимирович Нікіторович, президент ТОВ «Енергоінвест» Володимир Григорович Житник та директор юридичної компанії «Трансенергоконсалтинг» Світлана Веніамінівна Голікова.

А на завершення слово взяв перший віце-президент ВГО «Асоціація «Укргідроенерго», генеральний директор ТОВ «НТК «Енпаселектро» Юрій Миколайович Бондаренко, коротко закцентувавши увагу на всіх чотирьох пунктах порядку денного, котрі були прийняті одноголосно.

Опісля обговорення питань учасники засідання мали змогу насолодитися екскурсією прекрасним старовинним Олевськом: із цікавістю вслухатися у розповідь про храм Римсько-католицької парафії Воздвиження Святого Хреста. Тамувати подих від фресок Мурованої православної церкви Святого Миколая 1596 р. — класичного взірця укріпленого храму українського середньовіччя зі стінами товщиною майже в 2 м та вузенькими вікнами-бійницями.

Захопливо подорожувати сторінками історії, відвідавши Олевський районний краєзнавчий музей, у котрому відкрито зали бойової слави, природи, старожитностей, триває розробка експозиції зали сучасності. Але найтрепетнішим став візит до затишного обійстя з невеликою ошатною дерев’яною хатиною, що, здається, дотепер іще зберегла запах родинного вогнища Поташників, де 25 травня 1930 року на світ з’явився Метр енергетики — Семен Ізрайлевич Поташник.