06.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

«Боротьба з корупцією — у новому форматі»

1

«Боротьба з корупцією — у новому форматі», — програму дій у Київській області презентувала команда ОДА. «Хабарі давати більше не збираємось», — вдячно відреагувала громада і принагідно зачепила багато інших питань…

Марина КОЧЕЛІСОВА
ФОТО — Андрій МАКСІМОВ, «Вишгород»

13 травня у Вишгороді відбувся анонсований у минулому номері газети «Вишгород» відкритий семінар для громадян за проектом «STOP корупція в Київській області». У великій залі адмінбудинку (пл. Т. Шевченка, 1) зібралися керівники органів місцевого самоврядування, представники організацій, підприємств та установ району, громадськість, ЗМІ, а головне, як наголосив у своєму вітальному слові голова Вишгородської РДА, — громадські активісти.
«Вишгородський район — пілотний у втіленні в життя антикорупційної програми», – додав Олександр Горган. — Маємо ноу-хау, що гарантує успіх і становлення України як справжньої правової держави».

Перший заступник голови Київської облдержадміністрації Лев Парцхаладзе розповів про здійснювані у Київській області заходи щодо протидії корупції та пообіцяв, що за кілька місяців ми побачимо суттєві зміни. За його словами, нині основні кроки з викорінення хабарництва спрямовані у дозвільні та погоджувальні органи (Держземагентство, Держархбудінспекція, Держреєстр). Директор департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Олексій Кудрявцев, в. о. начальника головного управління Держземагентства у Київській області Петро Оленич та начальник Головного територіального управління юстиції у Київській області Олексій Пономарчук інформували про масштаби проблеми (щорічний корупційний обіг фірм-«посередників» складає близько 200 млн грн — і побороти його може лише прозора конкуренція: державні чи комунальні підприємства, що надають якісні послуги за прийнятною ціною), про кадрове перезавантаження та електронні форми співпраці (можливість самостійного доступу до реєстру, заповнення заяв, електронний підпис, ключ доступу до інформації на місцях), про скорочені терміни оформлення, розгляду і затвердження документів. Зокрема, торкнулися надпопиту на вищезазначені послуги з боку сільгосптоваровиробників (держреєстрація нотаріусами має обмежений попит через зависоку вартість).
Учасники семінару подивились відеорозповідь про те, як простий громадянин змінює ситуацію — не переплачуючи приватній фірмі-прилипалі за дозвільний висновок і змагаючись з місцевим відділом Держкомзему за свої права у суді.
Запитання із зали стосувалися дотримання ДБН і санітарних норм при будівництві, врахування потреб населення та розвитку інфраструктури; кадрових призначень задля реальних змін, яких чекає громада; узаконення земельних ділянок, що тривалий час перебувають у користуванні громадян; поновлення дитсадка у Вищій Дубечні; охорони і використання рекреаційних зон (берегових смуг, лісових і мисливських угідь).
Були пропозиції та вимоги: знизити ціни на послуги; унеможливити зміну цільового призначення земельних ділянок (переведення у комерційне будівництво в межах населених пунктів); внести зміни у законодавство, аби місцевим радам виділялося не 4 % житла, а більше (і не грошима, а квартирами).
Було звернення від кількох політичних сил з вимогою відмінити хресну ходу УПЦ МП по Вишгороду, аби уникнути провокацій. Громадяни також вимагали визнати протиправною бездіяльність прокуратури у боротьбі з корупцією; запровадити персональну відповідальність за порушення законодавства та створення і відпрацювання корупційних схем (названо навіть конкретні прізвища нардепів).
Представник ГО «Антикорупційний комітет Майдану» Олексій Ісаєв, вражений активністю громадських діячів, запропонував одразу ж після семінару створити ініціативну групу, аби працювати на результат.
***
За програмою «Правові поради» працює кол-центр «Стоп корупції» (www.stopcor.kiev.ua), до кінця 2015 року має бути відкрито геопортал у Київській області (аби зробити більш публічною і прозорою інформацію стосовно земельної та архітектурно-будівельної діяльності) і 37 безкоштовних юридичних центрів (нині таких офісів правових порад «СТОПкорупції» — 25).
— Боротьба з проявами корупції має ґрунтуватися на поєднанні профілактичних та правоохоронних заходів. До цієї боротьби необхідно залучати все суспільство, громадські організації, з боку кожного громадянина має бути нетерпимість до проявів корупції, — підсумував семінар перший заступник голови КОДА Лев Парцхаладзе. — Люди мають знати свої права. Доступні плакати, де зазначено, з чого починати, як і де, мають бути у всіх дозвільних та погоджувальних органах. В обласному бюджеті вже виділено кошти на сучасні ЦНАПи (центри надання адміністративних послуг), які створюються за прикладом Грузії і Латвії. Чекаємо ваших ідей, шановна громадо!
***
Нагадуємо, що 13.05.2015 р. Президент України Петро Порошенко підписав Закон щодо децентралізації архітектурно-будівельного контролю. Розроблений Мінрегіоном Закон № 320-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства» запроваджує децентралізацію управління у сфері здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), розмежовує предмет контролю та нагляду, визначає органи, що здійснюватимуть державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд, їхні повноваження, порядок утворення і діяльності.
Законом вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів «Про основи містобудування», «Про відходи», «Про місцеві державні адміністрації», «Про архітектурну діяльність», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про судовий збір», «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Як повідомлялося, Верховна рада України прийняла закон, який реформує систему державного архітектурно-будівельного контролю і передає відповідні функції та повноваження з загальнодержавного на місцевий рівень (Прес-служба Президента України)
***
Того ж дня у приміщенні адмінбудинку у Вишгороді (пл. Т. Шевченка. 1) відбувся особистий прийом громадян (про це повідомляє офіційний сайт Вишгородської РДА). Із першим заступником голови КОДА Л. Парцхаладзе розмовляли понад два десятки осіб, зареєстровано 13 звернень.
Ішлося про: автобусне сполучення між населеними пунктами району та ліквідацію стихійних сміттєзвалищ; оплату за теплопостачання у багатоквартирному будинку і обслуговування й тарифи на теплопостачання у будинках з даховими котельнями; отруєння лісу та закриття газової заправки, що, на думку заявників, встановлена без оформлення дозвільних документів; оренду, отримання та зміну цільового призначення земельної ділянки; бездіяльність правоохоронних органів при розслідуванні справи про ДТП; виділення житла та недопущення будівництва багатоповерхового будинку на пр. Шевченка (м. Вишгород); недостатню кількість закладів соціальної сфери (шкіл, дитячих садочків та медичних закладів) тощо. 
Лев Парцхаладзе обіцяв особисто прослідкувати за дотриманням законодавства України при вирішенні порушених питань.