31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Вчені: зайвий сон захищає від хвороби Альцгеймера

Всупереч твердженням про те, що багато спати шкідливо, вчені з США прийшли до протилежної думки в своєму новому дослідженні цього питання. Співробітники Медичної школи при Університеті Вашингтона встановили, що додатковий сон успішно бореться з симптомами хвороби Альцгеймера, приводячи до поліпшення пам’яті.

Фахівці вивчали дію сну на плодових мушках, у яких його нейронні механізми контролю схожі з тими, що контролюють сон у людей. В результаті було виявлено, що додаткові 3-4 години сну на добу можуть стати своєрідними ліками у випадку з хворобою Альцгеймера. Зокрема, завдяки додатковому сну до хворих комахою за дводенний період повернулися спогади – це відбулося за рахунок того, що порушені нейронні зв’язки в їх мозку змогли відновитися. У тих же комах, яким не давали спати додатково, проблеми з мозком збереглися.

«Сон допомагає мозку зміцнити зв’язки між клітинами мозку, які кодують важливі спогади і скорочують сполуки, які кодують марну інформацію», – пояснюють дослідники цілющий ефект сну.

Однак, вказуючи на те, що додатковий сон може впоратися з проблемами пам’яті, викликаними Альцгеймером, вчені підкреслюють: мозку допомагає правильний вид сну. При цьому дослідники поки не знають, як викликати такий сон у людини. В експериментах з комахами фахівці стимулювали ділянки мозку з виробництва білка, пов’язаного зі сном, або давали мухам препарат, який імітував діяльність важливого нейромедіатора. І в тому, і в іншому випадку додатковий сон благотворно впливав на мозок і функції пам’яті.

Відзначимо, що вчені неодноразово доводили, що брак сну погіршує здоров’я і негативно впливає на імунну систему, приводячи до раннього старіння, ожиріння, діабету, гіпертонії і депресії. У той же час денний сон тривалістю всього півгодини здатний знизити рівень стресу в організмі і підвищити імунітет.