06.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Ми всі прийдемо до пам’ятника в цей день

3

Ігор МАГАЛА,
голова Вишгородської районної спілки «Чорнобиль-86»
ФОТО та малюнки — родинний архів автора

26-го квітня 2015 року виповнюється 29 років із дня аварії на Чорнобильській АЕС. Чим більше минає часу, тим більш зрозумілими й очевидними є наслідки катастрофи.
У розсекречених документах офіційно визнано, що викид радіоактивних часток в атмосферу під час аварії дорівнював випромінюванню 40 атомних бомб, скинутих на Хіросиму та Нагасакі.
Схематично склад реактора можна уявити як три частини (таблетки), покладені одна на одну. Кожна частина з топливом та охолоджуючими трубопроводами із цирконію має вагу приблизно двісті тонн.
Обстеження реактора після аварії виявило, що дві частини відсутні, а нижня третя – стоїть на ребрі (як копійка), тобто чотириста тонн радіоактивних речовин випарувалось під час вибуху і потрапило в атмосферу. (Термін напіврозпаду радіоактивного цезію — 130-135 років.)
Розсипані навколо радіоактивні уламки графіту та інших частин зібрані та поховані у могильниках. Обсяги виконаних робіт дуже великі — працював увесь Радянський Союз.
Із перших днів у Чорнобилі діяла державна комісія з ліквідації наслідків аварії. Засідання проводились двічі на добу: вранці ставили завдання, увечері підводили підсумки їх виконання.
У цей час вишгородська промислова зона стала основною базою діяльності підрозділів країни, адже після закінчення будівництва Київської ГЕС та ГАЕС у промисловій зоні Вишгорода залишилися підрозділи гідробудівників: трест «Південатоменергобуд», «Гідромонтаж», «Гідромеханізація», «Гідроспецбуд», «Гідроелектромонтаж», «Спецгідроелектромонтаж», «Автопідприємство», «Бетонний завод» та «Завод залізобетонних конструкцій», «Київське будівельно-монтажне управління», які активно брали участь у розбудові Вишгорода.
… Двадцять дев’ять років тому життя мешканців нашого міста було розділено на дві епохи: ДО аварії на ЧАЕС і ПІСЛЯ. Після аварії 26 квітня 1986 року всі підрозділи промислової зони не розбіглись по країні, піддавшись паніці. Виконуючи свої службові обов’язки, не зважаючи на втому, без особистих захисних засобів, постійно ризикуючи життям, вишгородці були першими, хто прийняв на себе незриму смертельну дозу радіаційного випромінювання.
Працюючи заступником начальника УБ ЧАЕС, я як і багато вишгородців з перших днів аварії брав участь у ліквідації її наслідків. Безпосередньо — в прорізанні отвору в басейн локалізації аварії під реактором, влаштуванні (разом із шахтарями) підреакторної плити ІV-го енергоблоку.
У червні 1986-го під керівництвом Героя соціалістичної праці В. Кизими, який очолював УС ЧАЕС на базі тресту «Південатоменергобуд», було створено Головне виробничо-розпоряджувальне управління (ГЛАВПРУ) з ліквідації наслідків катастрофи, яке корегувало взаємодію усіх підрозділів. Тут я і працював до вересня 1988-го.
Відтоді ГЛАВПРУ було реорганізовано у виробниче будівельно-монтажне об’єднання «Укренергобуд», яке займалось будівництвом енергетичних об’єктів по Україні. Об’єднання знаходилось у Києві по вул. Шота Руставелі, 27, де я був заступником начальника об’єднання з виробництва.
У жовтні 1991 р. переведений заступником начальника УС ТЕС Ісфаган (Іран), а у листопаді 1993-го за розпорядженням Мін-атоменерго — переведений керівником групи радянських спеціалістів на реконструкцію атомної станції «Бушератомбуд». Після повернення з Ірану вийшов на пенсію. Мешкаю у Вишгороді з 1963 р., інвалід I групи.
У 2011 р. брав участь в організації Вишгородського районного осередку Всеукраїнської спілки ліквідаторів-інвалідів «Чорнобиль-86», а з 2012-го очолив Вишгородський осередок «Чорнобиль-86», член Громадської ради при ВРДА. Станом на 15 квітня 2015 року наш осередок налічує 130 осіб віком від 50 до 90 років, з «букетом» недуг, багатьом важко ходити.
Та, завдяки підтримці керівництва міста і району, ми кожен рік у дні пам’яті Чорнобильської катастрофи проводимо акцію «Ніщо не забуто, ніхто не забутий», відзначаємо активістів грамотами та грошовими преміями.
До 29-х роковин аварії на ЧАЕС Вишгородська міська рада надала матеріальну допомогу вдовам ліквідаторів і активістам нашого осередку. До цього дня райдержадміністрація в актовій залі адмінбудинку організовує концерт-реквієм. А ми готуємо продуктові набори, мітинг біля пам’ятника чорнобильцям з покладанням квітів, влаштовуємо обід.