08.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Децентралізація заради розвитку

фото до новини децентралiзацiя

Територіальні громади  покладають  надії на розвиток територій у результаті децентралізації влади. Адже, за задумом авторів реформ, саме децентралізація та об’єднання громад мають стати вагомими  чинниками для наповнення місцевих бюджетів та розвитку інфраструктури населених пунктів

Цього тижня в КОДА за участі голови облдержадміністрації Володимира Шандри, голови обласної ради Миколи Бабенка, представників депутатського корпусу, громадськості відбулася нарада, присвячена питанням об’єднання громад Київщини. Це не перше зібрання, на якому обговорюються такі актуальні питання сьогодення.

Про реформу місцевого самоврядування говорять уже понад двадцять років. Настав час від розмов перейти до справ. До цього бракувало політичної волі та бажання змін, і лише  нинішні керівники держави впритул підійшли до реалізації цього завдання. Зазначимо, що в питаннях децентралізації не потрібно винаходити велосипед. Адже багато країн Європи – такі, як Польща, Швеція, Великобританія, давно успішно пройшли цей шлях.

Під час наради очільник області Володимир Шандра зазначив, що об’єднання громад відбуватиметься виключно на добровільних засадах. Проте, ми обмежені в часі. Закон уже ухвалено, тож ті громади, що не об’єднаються, будуть жити «за старими правилами» бюджетного фінансування. Тобто, вони самі себе позбавляють перспектив фінансування та розвитку. Питання об’єднання громад будуть вирішувати депутати – від схвальних рішень сільських, селищних, міських та районних рад –  до затвердження Верховною Радою України.

– Більшість сільських голів підтримують реформу, бо розуміють важливість змін. Серед противників перетворень – чиновники різних рівнів, які звикли жити за рахунок субвенцій та дотацій і сьогодні не зробили нічого, щоб поліпшити життя громад, а переймаються лише збереженням своїх посад, – зазначив під час обговорення голова КОДА Володимир Шандра.

У результаті реформи територіальні громади не втрачають, а навіть розширюють свої повноваження. Так, скажімо, не зменшується їхнє представництво в органах місцевого самоврядування чи у Верховній Раді України.

Від упровадження реформи безпосередньо залежить залучення іноземних інвестицій. Уже сьогодні виділяються значні кошти  Євросоюзу та США на розвиток об’єднаних територіальних громад. Іноземні інвестори  чекають лише позитивного сигналу щодо створення дієздатних громад, готових на зміни заради подальшого розвитку.