05.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Хто може розраховувати на субсидії? Кожна четверта родина

За матеріалами інтернет-ЗМІ і семінару «Тарифна реформа для досягнення енергетичної незалежності України», організованого представництвом Світового банку в Україні та НСЖУ, підготувала Марина КОЧЕЛІСОВА

На сайті Кабміну з’явився електронний калькулятор для орієнтовного розрахунку розміру субсидії на оплату послуг ЖКГ. Для цього треба перейти за посиланням і вказати: кількість зареєстрованих у квартирі (будинку) осіб; дохід усіх осіб, які проживають (зареєстровані) у помешканні, за місяць; місячну суму нарахувань за житлово-комунальні послуги.
Система автоматично розрахує, чи маєте ви право на субсидію, вкаже її орієнтовну суму і порекомендує звертатися за оформленням. Або ж, навпаки, вкаже, що не маєте права на пільги.

Увага! Розрахунки є попередніми і не охоплюють усіх критеріїв, які враховуються при призначенні субсидії. Для остаточного визначення права на отримання субсидії треба звернутися до місцевого органу соцзахисту населення. Складні випадки (призначення субсидії на понаднормову площу інваліду, фактична відсутність чи проживання в іншому місці зареєстрованих за певною адресою людей і т. інш.) мають розглядати спеціально створені при РДА комісії.
Субсидії виплачуватимуть уже в травні цього року. Перед цим у квітні кожній родині поштою надішлють два бланки документів – заяви на оформлення субсидії та декларації про доходи та видатки людей, які зареєстровані на одній житловій площі.
Їх потрібно заповнити та надіслати поштою або занести в орган соцзахисту населення за місцем реєстрації. В сільській місцевості заяви та необхідні документи приймають уповноважені особи, призначені виконавчими органами сільських рад.
Із 1 квітня 2015 р. відміняються всі обмеження стосовно майнового стану осіб, що звертаються за отриманням субсидії, крім одноразової дорогої покупки на суму понад 50 тисяч гривень. На субсидію зможуть розраховувати навіть власники двох квартир, одна з яких здається в оренду, або автомашини чи земельного паю (наданого в оренду чи ні) і т. інш. — все залежатиме від середньомісячного доходу на 1 людину в сім’ї.
Безробітні тепер (без довідки з центру зайнятості) зможуть також отримати субсидію, надавши заяву та декларацію про відсутність доходів.
Право на отримання субсидій матимуть особи, які проживають в орендованому житлі. Ця норма особливо стосується тимчасово преміщених осіб.
Субсидія призначається одному з членів сім’ї, який зареєстраваний у житловому приміщенні та на якого відкритий рахунок для оплати житлово-комунальних послуг. Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, в яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з соціальних норм житла та норм користування послугами, перевищують розмір обов’язкової оплати.
Для довідки: соціальна норма житла — 13,65 кв. м на одну людину + 35,22 кв. м на сім’ю. Так, соціальні норми на сім’ю з двох людей: 62,52 кв. м житла, 130 кВт/ч електроенергії в місяць і 1,6 куб. м гарячої води на одну людину.
Житлова субсидія буде призначатися на 12 місяців. Після закінчення строку отримання субсидії органи соціального захисту населення проводитимуть розрахунок субсидії на наступний період автоматично, письмово повідомлюючи громадян про продовження дії житлової субсидії на певний період.
Субсидія буде розраховуватися на основі прибутку за минулий календарний рік, тобто з 1 січня по 31 грудня 2014 р., без обліку сплачених податків (чистий дохід). Скасовано необхідність довідок про доходи, в тому числі працюючих людей.

Перевірка достовірності задекларованих даних буде проводитися органами соціального захисту вже після призначення субсидії на оплату комунальних послуг — шляхом подання запитів у відповідні органи та організації. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (нові послуги, встановлення лічильників, нові доходи, отримання чи відмова від пенсії тощо), заявник зобов’язується в місячний термін повідомити управління соціального захисту населення.
Якщо були подані неповні або неправдиві дані про доходи та видатки зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку чи квартирі) осіб, можлива відмова в призначені житлової субсидії чи припинення її надання, а заявник буде зобов’язаний повернути надмірно перераховану суму субсидії в двократному розмірі.
Розмір (і відсоток) обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги можна визначити самостійно: обчислити середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні 12 місяців; середньомісячний дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму (1176), отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15 %. Різниця між обов’язковим і фактичним розміром сплати за комунальні послуги і є розміром субсидії.
Приклад. Сукупний сімейний дохід за 12 місяців – 40 000 грн, середньомісячний – 3 333 грн. Середньомісячний дохід на одну особу — 833 грн. Відсоток обов’язкового платежу: 833 грн : 1176 грн : 2 х 15 % = 5, 3 %. Обов’язковий платіж: 3 333 грн х 5,3 % = 176 грн.
Соціальні норми для надання субсидій, обов’язковий відсоток та щомісячну суму платежу можна також подивитися на сайті
http://pomogalka.info/kak-samomu-rasschitat-subsidiyu-v-2014-2015-gg/ або … http://www.golos.com.ua/article/252733