26.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Підліткова наркоманія: тривожні ознаки

25% підлітків мають досвід вживання наркотиків. 70% наркоманів — це молоді люди. Підліткова наркоманія розвивається через необізнаність, невігластво, помилкові дані

Віталій НЕДАШКІВСЬКИЙ, районний лікар-нарколог

(Записав Ігор ПАВЛЮК)

«Дитина, залишена тільки собі, засоромлює матір свою»

(Приповістей 29:15).

Модним, елітним і «дорослим» вживання наркотиків є, в основному, для підлітків 14-16 років. Особливо у великих містах. Але з часом «географія» розповсюдження наркоманії змінюється, вона дістається містечок і сіл глибинки.

Підліткова наркоманія — це пересувний пам’ятник неуцтву, байдужості та лінощам дорослих, у яких не вистачило кількох хвилин часу, щоб пояснити дитині підступність дії наркотиків раніше, аніж наркодилер посіє небезпечну брехню у несформовану молоду психіку.

Коротка розмова, сповнена не погрозами, а точною інформацією, доступні дані про наркотики, професійна антинаркотична лекція, відеоматеріали — і підліткова наркоманія відступить, зникне, мов мара. Приклад фонду «Швеція без наркотиків»: цикл лекцій у школах, цікаві буклети кожному підлітку — і загалом підліткова наркоманія зменшилась удвічі, ба, навіть пішла на спад.

Шановні батьки!

Якщо ви раптом помітили у своєї дитини ознаки, не притаманні для її повсякденної поведінки, негайно звертайтеся до фахівця-нарколога. Бийте на сполох, доки не пізно!

Тривожні ознаки:

— немотивована зміна психічного стану: щойно підліток був веселим, балакучим, і раптом — тривога, агресія, страх, замкнутість;

— безсоння, на зміну якому приходить тяжкий тривалий сон;

— поява на тілі очевидних слідів від ін’єкцій;

— підвищення апетиту, що зміцнюється його відсутністю;

— брехливість, безпідставна конфліктність;

— часте зникнення з дому під будь-яким приводом, стосунки з підозрілими компаніями;

— періодичні пропуски занять у школі, погіршення успішності, збайдужіння навіть до улюблених предметів;

— раптова пропажа з дому цінних речей, рідкісних книг, грошей тощо;

— поява в портфелі та в кишенях шприців, джгутів, флаконів, таблеток;

— поповнення словникового запасу жаргонною лексикою: «колеса», «мулька», «ширка», «план» тощо.

Пам’ятайте: наркоманія — тяжка недуга! Легше вчасно їй запобігти, аніж потім виліковувати.

По допомогу та інформацію звертайтеся до районного лікаря-нарколога Володимира Недашківського (м. Вишгород, вул. М. Грушевського, 1) — у наркологічному кабінеті працюють професіонали. Поряд — кабінет лікаря-психіатра Олександра Іванова, психолог Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Олена Мельник.

Не зволікайте! Знайдіть час та, якщо треба, кошти, щоб не запізнитися. Пам’ятайте, що діти — не лише наше майбутнє, вони — наша відповідальність перед самими собою, суспільством, перед Богом.