31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Тривожні ознаки

Віталій НЕДАШКІВСЬКИЙ, районний лікар-нарколог
(Записав Ігор ПАВЛЮК)

«Дитина, залишена тільки собі, засоромлює матір свою»

(Приповістей 29:15)

Ваша дитина — найкраща у світі: і вчиться добре, і на скрипці грає, і на спортивних змаганнях перемагає. А те, що характер змінився, то вік такий, підлітковий: гормони «грають»…

Скільки батьків заспокоюють себе подібними думками. Між тим, за статистикою, 25% підлітків мають досвід вживання наркотиків, а 70% наркоманів — це молоді люди. Наркоманія досягла найглухіших сіл. Тому привід для батьківської тривоги є.

Зрозуміло: ви стомлюєтесь на двох роботах, аби прогодувати родину, пораєтесь на городі, самі робите ремонт у помешканні — і вільного часу немає. Але… знайдіть півгодини щодня і щонайменше півдоби раз на тиждень — для спілкування з дитиною: разом подивіться фільм чи матч, сходіть на «ковзанку» чи в басейн у супермаркеті, прогуляйтесь лісом чи парком.

У невимушеній розмові про шкільне життя вашої дитини всі больові точки виявляться самі по собі. І ось тут можна сформувати у підлітка умовний рефлекс несприйняття наркотиків.

Якщо ж ви помітили у своєї дитини не притаманну їй поведінку, негайно звертайтеся до фахівця: психолога, нарколога, психіатра… Бийте тривогу, доки не пізно!

Тривожні ознаки:

— Немотивована зміна психічного стану: щойно підліток був веселим, балакучим, і раптом — тривога, агресія, страх, замкнутість;

— безсоння, на зміну якому приходить тяжкий тривалий сон;

— поява на тілі очевидних слідів від ін’єкцій;

— підвищення апетиту, на зміну якому приходить повна його відсутність;

— брехливість, безпідставна конфліктність;

— часте зникнення з дому під будь-яким приводом, стосунки з підозрілими компаніями;

— періодичні пропуски занять у школі, погіршення успішності, збайдужіння навіть до улюблених предметів;

— раптова пропажа цінних речей, рідкісних книг, грошей тощо;

— поява в портфелі та в кишенях шприців, джгутів, флаконів, таблеток;

— поповнення словникового запасу жаргонною лексикою: «колеса», «мулька», «ширка», «план» тощо.

На вул. М. Грушевського, 1 у Вишгороді — кабінети нарколога і психіатра. Тут працюють професіонали. Є також психолог Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Олена Мельник.

Не зволікайте! Знайдіть час та, якщо треба, кошти, щоб не запізнитися. Пам’ятайте, що діти — не лише наше майбутнє, вони — наша відповідальність перед самими собою, суспільством, перед Богом.