31.03.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Мобілізація: четверта хвиля — в три етапи

5

Із 20 січня почалась чергова хвиля мобілізації, ще дві заплановано в квітні і червні — відповідно до закону, який підписав Президент України 19 січня 2015 року.
У законі зазначено: мобілізація проводитиметься у 2015 році у три черги протягом 210 діб. За четверту хвилю планується призвати на службу 50 тисяч військових, ще 50 тисяч — набрати в разі загострення ситуації в Україні.
Із 20 січня мобілізація триватиме 90 днів, з квітня — 60 і з червня — також 60 днів.
Крім того, з 18 березня по 1 травня будуть демобілізовані військовослужбовці, призвані на військову службу згідно з Указом Президента України від 17 березня 2014 р. № 303 «Про часткову мобілізацію».
Жоден військовозобов’язаний без проходження повного циклу підготовки не буде допущений до виконання завдань за призначенням. Перший етап — це загальна військова (медична, тактична, вогнева та інженерна) підготовка офіцерів, сержантів і солдатів.
Далі — професійна підготовка за фахом (26 діб), після якої: особовий склад буде направлений до підрозділу для бойового злагодження (до 15 діб); офіцери, кваліфіковані солдати, сержанти — для відповідної підготовки у військові навчальні заклади і центри. Інші військовослужбовці пройдуть підготовку в навчальних центрах і на військових полігонах.
Обсяги проведення мобілізації передбачають набрати таку кількість особового складу, щоб була можливість періодично здійснювати ротацію військовослужбовців.
У ході часткової мобілізації в армію можуть бути призвані жінки. Порівняно із призовом чоловіків, є певна різниця: граничний вік перебування в запасі громадян жіночої статі становить 50 років, тоді як для чоловіків — 60 років.
Військовозобов’язані віком від 20 до 60 років, які проходили військову службу, можуть бути призвані (у віці від 50 до 60 років — тільки в добровільному порядку).
Громадяни України у віці до 25 років, які не проходили військової служби, можуть зараховуватись на військову службу тільки шляхом укладення контракту.
За будь-яких умов військовослужбовці, призвані на строкову військову службу, використовуватися в межах АТО не будуть. Крім того, мобілізації не підлягають священики і студенти денної форми навчання.

Мобілізація є законною

Адже закон «Про оборону України» у 4-й статті допускає оголошення мобілізації не лише у разі війни, а й у разі загрози нападу на Україну.
Як вручається повістка
Повістку ви можете отримати за місцем проживання або за місцем роботи. В обох випадках — під ваш особистий підпис. Повістки в двері, родичам, дзвінок по телефону — не можуть вважатись належним повідомленням про факт призову за мобілізацією.
У 22-й статті Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що військовозобов’язаний з’являється до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах. Тобто:
1) військовозобов’язаний спочатку отримує особисто — мобілізаційне розпорядження, повістку або розпорядження військового комісара;
2) а вже потім з’являється до військкомату.
Призов громадян під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тож повістку вручають працівники районного військового комісаріату або представники сільських чи селищних рад.
У повістці з підписом районного військового комісара та гербовою печаткою зазначаються: прізвище та ім’я особи, котра підлягає мобілізації, час і адреса, за якою має прибути військовозобов’язаний.

Чи зберігається місце роботи та заробіток?

За мобілізованою особою зберігається місце роботи на період до року. Військовозобов’язаний, отримавши повістку особисто, повідомляє відділ кадрів за місцем роботи про мобілізацію. У наказі про звільнення від виконання посадових обов’язків у зв’язку із призовом за мобілізацією зазначається збереження за мобілізованою особою робочого місця та середнього заробітку (терміном до року) — незалежно від форми власності підприємства.
За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.

Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов’язані з’явитися на збірні пункти в терміни, зазначені в отриманих ними документах — мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів. У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.
Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються підтверджені документами:
— хвороба;
— смерть чи важка хвороба близького родича;
— перешкода стихійного характеру або інші обставини, які позбавляють можливості з’явитись на збірний пункт.
Відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією настає, якщо особа була належним чином повідомлена про те, що вона підлягає мобілізації. Тобто, повістка була одержана особисто — або була спроба її вручити, але особа відмовилася її отримувати.