06.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Рік розпочався зі змін

Оксана ТАРАСЕНКО, начальник управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі

Законами України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено низку змін у пенсійне забезпечення громадян України.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» затверджено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: із 1 січня 2015 року — 949 грн (на рівні минулого 2014 року); із 1 грудня —1 074 грн. Тобто, перерахунки пенсій, які проводяться при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, передбачаються лише з 1 грудня 2015 року.
із 1 січня 2015 року обчислюються в розмірі 60% заробітної плати (грошового утримання) пенсії, які призначаються або перераховуються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів»;
Внесено зміни до За Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», якими передбачено, що:
пенсія за віком обчислюється в розмірі 60 % заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника;
пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання інвалідам I групи — у розмірі 60% заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника; відповідно, інвалідам II групи — 50 %, інвалідам III групи — 40%; 
пенсія в разі втрати годувальника призначається у розмірі 60% пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника — на трьох і більше непрацездатних членів сім’ї; відповідно, 50% — на двох і 40% — на одного непрацездатного члена сім’ї.
Із 1 січня 2015 року не призначаються дострокові пенсії, передбачені:
— пунктом «в» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему»;
— статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»; 
— статтею 49 Закону України «Про зайнятість населення».  
Із Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вилучено статтю 39. Тобто, із 1 січня 2015 року доплата непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, не встановлюється. Водночас, враховуючи Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (де передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі), виплата встановленої до 1 січня 2015 року доплати непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, здійснюється у зафіксованих станом на 31.12.2014 року розмірах.   В подальшому, при проведенні перерахунків пенсій та збільшенні їх розмірів, розмір зафіксованої доплати буде зменшуватися.   
Крім цього, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» передбачено, що з 1 січня 2015 року податок на доходи фізичних осіб справляється з суми пенсії (включаючи індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, — у частині такого перевищення.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» мінімальну заробітну плату затверджено в розмірі: з 1 січня 2015 року — 1 218 грн, із 1 грудня — 1 378 грн. Тобто оподатковуватимуться суми, що перевищують 3 654 грн на місяць.
Також змінено ставку податку на доходи фізичних осіб: 15% — якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (12 180 грн); 20% — якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
Наприклад, для пенсії, яка складає на місяць 5 000 грн, базою оподаткування є 1 346грн (5 000 – 3 654), до якої застосовується ставка 15%. Розмір податку — 201,90 грн, до виплати — 4 798,10 грн.
Оскільки відомості на січень 2015 року формувалися до прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», новий механізм оподаткування не було застосовано. У зв’язку з цим розмір пенсії до виплати у лютому визначатиметься з урахуванням суми утриманого податку за січень і лютий поточного року.