05.06.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Як на тоненький льодок випав біленький сніжок

Ігор РИБЕЦЬ, інспектор Вишгородського районного відділу ГУ ДСНС України у Київській області старший лейтенант служби цивільного захисту

Краще не перетинати водойми по льоду без особливої потреби. Та завзятим рибалкам або тим, хто опинився на крижаній поверхні річки чи озера, варто запам’ятати…

…Нехитрі заходи безпеки

Спочатку знайдіть стежку чи сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху. Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць. Лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми чи фабрики). Тонкий або крихкий лід — поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у кригу. Обминайте ділянки, вкриті товстим прошарком снігу — під снігом лід завжди тонший.

Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги, візьміть з собою палицю.Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендована відстань між ними — п’ять метрів) і проміряйте їх.

Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків — верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину можна, знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок снігового, зовсім уже неміцного льоду.

Безпечним вважається:

* для одного пішохода— лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів;

* для обладнання ковзанки — не менше 10-12 сантиметрів (масове катання —25 сантиметрів);

* масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше15 сантиметрів.

Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини — негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

… Якщо ви провалилися на льоду річки чи озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся назовні, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне — пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, та будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них.

Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метри.

Якщо вас декілька, то, взявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко — постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.