28.05.2023

Вишгород Газета ONLINE

Вишгород – офіційний сайт газети, новини сьогодні, архів. ONLINE

Асоціація з Євросоюзом: вісім вигод України

http://tsn.ua/politika/schodastpidpisannyaugodiproasociaciyuukrayinizyevrosoyuzom-356568.html

27.06.2014 р. у Брюсселі відбулося урочисте підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Церемонія підписання відбулася в рамках саміту голів Євросоюзу.

У церемонії взяв участь Президент України Петро Порошенко. У своєму виступі глава держави зазначив, що підписує Угоду тією ручкою, якою документ мали підписати 29 листопада 2013 року.

Угоду підписали голова Європейської Ради Херман Ван Ромпей, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, Президент України Петро Порошенко та лідери всіх 28 країн-членів ЄС.

(Нагадуємо, політична частина документу була підписана з ЄС прем?єр-міністром Арсенієм Яценюком ще у березні цього року).

Основний текст Угоди складається з понад 900 сторінок. 95 % присвячено торговельним питанням, економічному та секторальному співробітництву.

Що зміниться після підписання угоди? Вісім вигід для України:

·        Зменшення корупції. Зміни відбудуться в управлінні державними фінансами та плануванні держбюджету. Зміняться функції Контрольно-ревізійного управління і Рахункової палати.

·        Посилення захисту прав споживачів. Вводяться європейські стандарти контролю якості продукції. Українські товари стануть максимально безпечними.

·        Експорт товарів до ЄС. Це дозволить щороку заробляти щонайменше 383 млн євро на експорті товарів.

·        Експорт послуг до ЄС. Українці зможуть відкривати філії в країнах Євросоюзу, а українські інвестиції в ЄС отримають додатковий захист. Проте угода встановлює і обмеження на експорт послуг.

·        Переваги для малого і середнього бізнесу. В Україні знову стане вигідно виробляти товари.

·        Соціальна політика і освіта. Вводяться додаткові чотири дні відпустки. Забороняється платити жінкам менше, ніж чоловікам. Вдосконалюється система первинної медичної допомоги. Українські дипломи і кваліфікації для допуску до роботи визнаватимуться в ЄС.

·        Довкілля стане чистішим і безпечнішим. Вводяться нові стандарти якості води і повітря. Зміняться методи контролю стану довкілля.

·        Космос, наука і технології. Інформаційне суспільство. Ми разом працюватимемо над створенням європейської навігаційної системи конкурента GPS. ЄС користуватиметься нашими технологіями ракетобудування.

Захист прав споживачів

Якісніша їжа. Зміни, зокрема, стосуватимуться якості м’ясних і молочних продуктів. Сьогодні 66% українського молока не відповідає стандартам Євросоюзу. Після підписання  угоди про асоціацію з ЄС молоко, яке вироблено в Україні, має відповідати всім вимогам і нормам Євросоюзу. Крім того, з продукції мають зникнути антибіотики і пальмова олія. 90-95% тваринницьких товариств не відповідають вимогам Євросоюзу через антисанітарію, неякісний корм і неналежне зберігання продукції.

Дешевші товари

Після підписання угоди з ЄС ціни на продукти мають знизитися. Так, ціни на тверді сири впадуть на 15%, вина – на 5%, балтійську рибу – 15% тощо. Не слід забувати, що українці отримають значно більший вибір продукції на ринку через ввезення товарів європейських виробників. При цьому, вітчизняні товаровиробники отримають можливість експортувати свою продукцію в європейські країни.

Більше прав для покупців

Покупці отримають значно більше прав. Йдеться про заміну товару після угоди, грошову компенсацію тощо.

За оцінками експертів, українські сільськогосподарські товаровиробники зможуть щороку заробляти на експорті своєї продукції щонайменше 383 млн євро. Лише на експорті м’яса птиці виробники економлять до 52 мільйонів євро, не сплачуючи мито за найнижчою ціною та найвищою ставкою.

Продаж зерна до країн ЄС дозволить заробити до 186 млн євро щороку. Загалом 83,1% продукції ввозитиметься до ЄС з України без мита. При цьому на імпорт європейських товарів мита будуть знижуватися поступово. Слід додати, що весь процес виходу товару чи цілої галузі України на європейський ринок займатиме не більше 1,5 року.

Переваги для малого та середнього бізнесу

Підписання угоди про асоціацію з ЄС заохочує бізнес працювати чесно. Так, торгівці отримають зниження мит на імпортовані товари до нуля протягом п’яти років. У свою чергу, митниця не зможе змінювати категорію товару, щоб збільшити митні платежі. Слід очікувати і на спрощення процедури проходження митного контролю.

Для експортерів спрощується процедура сплати і повернення ПДВ. Українські виробники зможуть збільшити власне виробництво. Зокрема, безпечна продукція не буде сертифікуватися взагалі, а товари, які становлять загрозу або створені для дітей, будуть більше контролюватися. Також суттєво зменшиться після підписання асоціації з ЄС кількість перевірок та документації для контролерів.

Охорона навколишнього середовища

Україна запровадить сучасну систему контролю за чистотою повітря. Підприємства будуть змушені встановити сучасні очисні споруди, а зіпсована сміттєзвалищами земля буде відновлена. Підприємства за 3-5 років зобов’яжуть вкладати кошти в модернізацію виробництва. Це дозволить контролювати дисперсний пил, який спричиняє рак легенів, а також забруднювачі, які швидко випаровуються. Саме останні призводять до анемії і лейкемії. Щодо виробництва, то власники підприємств отримають право самостійно обирати спосіб зменшення шкідливих викидів.

Варто знати, що загалом після підписання асоціації з Євросоюзом Україна сама буде визначати час на модернізацію, гроші на яку виділятиме ЄС. Угода також гарантує, що наша держава не стане звалищем небезпечного сміття або базою для шкідливого виробництва.

***

Переваги угоди про асоціацію з ЄС над інтеграцією до Митного союзу

Митні ставки з країнами Митного союзу вже скасовані. Тому Митний союз не може нічого запропонувати Україні, крім теоретично дешевшого газу.

Суверенітет. Будь-який митний союз – це втрата суверенітету. В разі входження Україні до Митного союзу ставки мита на українську продукцію будуть визначатися в Москві.

Митні ставки. Середньозважене мито в Україні становить 6%, а в Митному союзу – 9%. У разі вступу до МС це призведе до подорожчання українських товарів.

Виробнича кооперація. Ні Митний союз, ні асоціація з ЄС не забороняють бізнес кооперуватися з іншими партнерами.

Ринки збуту. Підписання угоди про асоціацію не зупинить торгівлю з РФ. Модернізація. Митний союз нічого, крім торгівлі, не регулює. Тому це не сприятиме модернізації української промисловості. ЄС, у свою чергу, має чіткі стандарти і вимоги.

Газ. Договору про торгівлю газом в Митному союзі немає. Зокрема, Білорусь так і не отримала знижки на газ після інтеграції до МС.

Торгівля з Китаєм. Можлива інтеграція до МС призведе до прискорення і здешевлення китайських товарів, але мито збільшиться.

Махінації. Швидке створення Митного союзу призвело через непродуманість і поспіх до махінацій. Так, обсяги контрабанди в РФ зростають.

***

Угоду про асоціацію з ЄС виконуватимуть державні структури. Зокрема, буде створено спецорган, який відповідатиме за виконання угоди. Єврокомісія також буде перевіряти плани і стежити за виконанням аж до вивчення проектів законів і розпоряджень Кабміну. Крім того, Єврокомісія визнає, що нормативний акт ЄС впроваджено в українське законодавство. Звіт про виконання Україною положень буде надаватися двічі на рік.

До України буде надіслана спеціальна місія, яка перевірятиме звіти на дієвість і виконання законів. Спілкування буде проводитися не лише із представниками влади, але й з громадськими організаціями і підприємцями.

У підсумку, якщо положення виконано, певна українська продукція буде допущена на європейський ринок. Чим швидше Україна виконає вимоги, тим швидше будуть отримані вигоди.